XL FOTOĞRAFÇILIK MUDANYA Telefon: 0542 590 16 16

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Ekili Alanlarda Sazan Balıkları Yakalanıyor !

Ekili Alanlarda Sazan Balıkları Yakalanıyor !

E-posta Yazdır PDF

Hançerli de ekili arazide balık avlanıyor1.5 Aydan bu yana aralıksız olarak yağan yağmurlar Mudanya’nın Nilüfer deresine yakın olan köylerini sular altında bıraktı. Binlerce ekili arazi sular altında bulunuyor ve maddi zararın suların çekilmesinden sonra anlaşılabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalar içinde Nilüfer deresinin taşmasıyla birlikte barajlardan gelen sazan balıkları Nilüfer deresinin sularıyla Zeytinbağı sahiline vurmuş ve vatandaşlar bunları toplayarak su havuzlarına doldurup yaşamalarını sağlamışlardır.

Bugün de Mudanya’nın Hançerli köyünün ekili 5 bin dönüm arazisi Nilüfer deresinin taşmasıyla sular altında kaldı. Sularla barajlardan gelen değişik cinsteki sazan balıklarının ekili arazilere yayıldığını gören köy halkı ellerinde ağlarla balıkları yakalamaya başladılar.

Mudanya’nın Hasköy, Balabancık, Hançerli, Orhaniye, Çekrice, Zeytinbağı, Eşkel sahilleri ve Bursanın Çaylı köyü ve Karacabey boğazına kadar olan alan içinde kalan bölgeler 1. 5 aydan bu yana sular altında olduğu ve zararın çok büyük olduğu söylenirken suların çekilmesiyle maddi zararın boyutunun anlaşılabileceği de belirtiliyor. 

Hançerli de ekili arazide balık avlanıyor
EKİN EKİYOR BALIK BİÇİYORUZ

Hançerli köyü gençlerinden bir gurup köy arazilerine attıkları ağlarıyla yüzlerce balık topladıklarını ve köy halkına dağıttıklarını belirtiyorlar. Köy gençlerinden Feridun Cesur köy halkı olarak çok şaşkın olduklarını bugüne kadar köylerinde böyle bir şeyi görmediklerini ve en az 5 bin dönüm arazilerinin sular altında kaldığını ve çok büyük maddi zarara uğradıklarını belirtiyor.

Arazilerinin hepsinin ekili olduğunu buğday ve arpa ile birlikte meyve tarlalarının adeta yok olduğunu kaydediyor. Aşırı yağan yağmurlar zaten dibinin atıklar ve ağaçlarla kaplı ve zemini oldukça pis olan Nilüfer deresi aşırı yağmurlarla taştı ve diğer taşan barajlarda ki İsrail sazanı, kara ve aynalı ile kızıl kanat olarak tabir edilen sazan balıkları arazilere yayılmaya başladılar. Köy halkı ellerinde ağlarla arazilere yayılıp balıkları yakalıyorlar” derken birde espri yaparak “Bizler arazilerimize ekin ektik ama sazan balığı biçiyoruz” dedi. 

Bursa’nın Çaylı köyünde de durum pek farksız değil, 500 tona yakın buğday ve arpanın ekili olduğu belirtilen 5-6 bin dönüme yakın köy arazisinin de, derelerin taşması ile çevreye yayılan sulardan nasibini almış durumda olduğunu belirten köy muhtarı Hasan Arslan” Yıllarca DSİ’e bildirdik sıkıntıyı anlattık. Doğancı barajı dolduğu zaman kapaklarını açıyorlar bahar ve yaz aylarında da bölgemizi sular basıyor ve ekili arazilerimiz heba oluyor. Nilüfer deresinin dibinin mutlaka temizlenmesi ve daha kalıcı çözümler bulunması gerekiyor. Böyle şey olumu, arazilerde vatandaşlar balık yakalamaya başladı, dünyanın sonumu geldi ne? Diyerek yetkililerden destek beklediklerini de belirtti.

Tarık ARSLAN/MUDANYA/

Son Güncelleme ( Pazartesi, 15 Mart 2010 02:10 )  

Yorum ekle

Site Kullanım Şartları


Köşe yazarlarının yazıları ve okuyucu yorumlarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Köşe yazıları site yönetiminin fikirlerini yansıtmaz.Yazarlar konuk yazar statüsünde düşünce hürriyeti çerçevesinde yazmakta olup hukuki sorumlulukları kendilerine aittir. Kaynak Gösterilmeden içerik alıntısı yapılması yasaktır.Basın Bültenlerini'nin ve Basın açıklamalarının sorumluluğu bülteni gönderen ve açıklamayı yapan kişi kurum veya kuruluşa aittir.

Yorumlar her nekadar TAKMA isim veya RUMUZ ile yazılabilse de bilgisayar IP adresleri sistem tarafından kaydedilmektedir. Hakaret, küfür vb. gibi nedenlerle doğabilecek olası yasal süreçte IP adreslerinden kişisel adreslere ulaşılabilmektedir. Mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden tüm okuyucular bu şartı kabul etmiştir. Aynı IP üzerinden (aynı bilgisayar) farklı RUMUZ lar ile yapılan yorumların gösterime girmemesi mümkündür.

www.mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden her ziyaretçi yukarıdaki şartları kabul etmiştir.

Güvenlik kodu
Yenile

Orhan SARIBAL CHP Milletvekili aday adayı

RADYO POYRAZ BURSA ONLINE

Mudanya İş Rehberi