Mudanya Turkcell İletişim Merkezi

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2011 Yılı Haber Arşivi Eğitimci Şair Yazar Hazım Zeyrek Hayata Gözlerini Yumdu.

Eğitimci Şair Yazar Hazım Zeyrek Hayata Gözlerini Yumdu.

E-posta Yazdır

Şair Yazar Hazım ZeyrekMudanya.gen.tr köşe yazarlarından Emekli Öğretmen Barış Ozan Zeyrek'in amcası eğitimci, şair, yazar Hazım Zeyrek 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mudanya.gen.tr ve Radyo POYRAZ olarak merhuma Allah'tan Rahmet Başta ailesine ve Köşe Yazarımız Barış Ozan Zeyrek olmak üzere sevenlerine başsağlığı dileriz.

Şair Yazar Hazım Zeyrek  KİMDİR?

17-Ekim-1932 tarihinde Erzincan İli,Kemah İlçesi Tuzla (Tımısı) köyünde doğdu.

 İlkokulun ilk üç yılını köyümüzde,son iki yılını da  Kemah Necatibey İlkokulunda  okudu.

Sivas Yıldızeli Pamukpınar Köy Enstitüsünü,1947-1948 Öğretim yılında bitirmek suretiyle öğretmenlik yaptı.

Askerlik öncesi ve sonrasın da olmak üzere, Erzincan ve Sivas ‘ın beş ayrı köyünde sekiz yıl çalıştı.

1958-1959 Öğretim Yılında Sivas Merkez Çiçekli İlkokuluna atandı. Bu okulda üç yıldan biraz fazla olmak üzere, sınıf öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Dördüncü yılın ortalarında, Sivas Merkez Süleyman Sami Kepenek İlkokulu Müdürü olarak görevlendirildi.

Özel olarak şiire de ilgili duyan ZEYREK, Bir takım arayışlara yöneldi. Sonuçta, iki şair arkadaşıyla birlikte “SU” adında bir “SANAT ve DÜŞÜN” dergisi çıkarmaya başladı. Bu dergi sekiz yıl devam etti. Bunun yanında :”Halk Ozanları Bayramları”,başka sanat ve kültür etkinlikleri de düzenledi.    


Dergi çok başarılı oldu. Ciddi bir okuyucu kitlesine ulaştı. Amerika,Fransa ve İngiltere Üniversitelerinden abone başvuruları geldi. “GADA” atlı şiir kitabını bu dönemde yayınladı. Ankara radyosunda aynı şiir kitabı ayın şiir kitabı seçildi. Yirmi dakikalık özel tanıtım programı yapıldı. Ayrı, ayrı zamanlarda olmak üzere, yirmişerden  kırk dakika da İstanbul Radyosu özel programlarla ele aldı. Değişik gazetelerde köşe yazarları övgü ile söz ettiler. Behçet Necatigil’in “EDEBİYATIMIZDA İSİMLER SÖZLÜĞÜ” adlı kitabına bu dönemde girmiş oldu. Daha sonra, Şükran Kurdakul ’un aynı adlı kitabında da bu anlamda yer aldı.

Süleyman Sami Kepenek İlk Okulu Müdürlüğünü ve Sanat etkinliklerini sürdürürken,bir taraftan da Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümünü dışardan bitirdi.

Sivas ta’ki konumunu bozmamak düşüncesi ile yeni bir görev istemedi.
1969 tarihinde görevinden istifa ederek, Sivas’ta CHP’den milletvekilliği seçimine girdi. Bu seçimde listeye giremedi. Tekrar öğretmenliğe döndü. 1973 seçimlerinde yeniden seçime katıldı. Liste dördüncüsü oldu. Seksen dört gibi az bir oyla seçimi kaybetti.

Seçimden sonra Ağrı Atatürk Ortaokulu Müdürlüğüne atandı. Oradan Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne getirildi. Birinci “MC,iktidara gelince,Kahramanmaraş ili Eğitim Uzmanlığına aktarıldı. 1977’de CHP nin iktidarı ile birlikte,tekrar Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne döndü. Onu izleyen günlerde, Bakanlık içinde bir görev isteğinde bulundu. İsteği doğrultusunda hareket edilmesi sonucu,Bakanlık Danışmanlığına atandı.

1978’de Başbakanlık Personel Dairesinde boşalan heyet üyeliği için, Bakanlıkça aday gösterildi. :Başbakanlığın belirlemesi, Cumhurbaşkanının onayı ile anılan göreve geçti. İki yıllık bir çalışmadan sonra CHP iktidarının değişmesine bağlı olarak tekrar Milli Eğitim Bakanlığının Danışmanlık görevine döndü. İkinci “MC iktidarında, danışmanların okullarda eğitim uzmanı adı ile görevlendirilmeleri üzerine,Ankara Merkez İncirli Lisesinde göreve başladı. Kısa bir süre sonra da kendi isteği ile emekli oldu.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 12 Şubat 2011 21:55 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 Ziyaretçi 30-01-2011 13:20
Babaların babası bir ozandı.Adı üstünde,ozan.Cumhuriyet düşüncesinden kesinlikle ödün vermeyen sağlam bir devrimciydi. Mustafa Kemal devrimcisiydi.Olursa,bu kadar olur.77 yıla çok şey sığdırdı.Pırıl pırıl çocuklar yetiştirdi.Hepsi birbirinden değerli çocukları ve torunlarını TÜRKİYE'nin geleceğine emanet etti.Çok iyi bir şaiirdi.Benim söylemimle:OKUN CAK ADAM
Alıntı
 
 
+1 #2 Ziyaretçi 30-01-2011 22:54
Allah Rahmet etsin. Barış hocam başınız sağolsun.
Alıntı
 
 
0 #3 Ziyaretçi 31-01-2011 09:26
BARIŞ HOCAM SİZİN VE TÜM AİLENİZİN BAŞI SAĞOLSUN.
Alıntı
 

Yorum ekle

Site Kullanım Şartları


Köşe yazarlarının yazıları ve okuyucu yorumlarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Köşe yazıları site yönetiminin fikirlerini yansıtmaz.Yazarlar konuk yazar statüsünde düşünce hürriyeti çerçevesinde yazmakta olup hukuki sorumlulukları kendilerine aittir. Kaynak Gösterilmeden içerik alıntısı yapılması yasaktır.Basın Bültenlerini'nin ve Basın açıklamalarının sorumluluğu bülteni gönderen ve açıklamayı yapan kişi kurum veya kuruluşa aittir.

Yorumlar her nekadar TAKMA isim veya RUMUZ ile yazılabilse de bilgisayar IP adresleri sistem tarafından kaydedilmektedir. Hakaret, küfür vb. gibi nedenlerle doğabilecek olası yasal süreçte IP adreslerinden kişisel adreslere ulaşılabilmektedir. Mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden tüm okuyucular bu şartı kabul etmiştir. Aynı IP üzerinden (aynı bilgisayar) farklı RUMUZ lar ile yapılan yorumların gösterime girmemesi mümkündür.

www.mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden her ziyaretçi yukarıdaki şartları kabul etmiştir.

Güvenlik kodu
YenileFahri Elektrik Mudanya

Çok daha Fazlası İçin www.fahrielektrik.com

Güzelyalı Mudanya Keyif Cafe

RADYO POYRAZ BURSA ONLINE

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

ORTAYA KARIŞIK

Çok şükür Mudanyamız artık bir rekorun sahibi. Geçen hafta Kumyaka’da yapılan ...

 

BAYRAM GELMİŞ NEYİME….!!!!

Ülkemizin tapu senedi olan Lozan a giden emperyalizmin yalnız 93 yıl önce bugün şan...

 

MUDANYAHİSAR !

Antep – Gaziantep ; Güneydoğu Anadolu Bölgemiz’de bulunan bu şehir sanayi ve ge...

 

Mudanya Belediyesi'nden Bilgilendirme(!)

Bugün 20 Ağustos Perşembe, saat:11:25’ te bir mesaj aldım Mudanya Belediyesinden. ...

 

İTFAİYE TEŞKİLATININ TARİHÇESİ

İnsanoğlunun ateşi bulmasından itibaren faydalı kullanımından hep yararlanmaktadır...

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Kimler Sitede

Şu anda 73 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi