Mudanya Turkcell İletişim Merkezi

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2011 Yılı Haber Arşivi Kumyaka'da Geleceğin İmar Planı Tanıtıldı.

Kumyaka'da Geleceğin İmar Planı Tanıtıldı.

E-posta Yazdır

Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz İmar Planını anlatırkenZeytinbağı Belediyesinin başlattığı, Kumyaka Kentsel ve Doğal SİT Alanları 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmaları köy meydanındaki toplantıda Kumyaka’da yaşayan vatandaşlara Şehir Plancıları tarafından anlatıldı.

Zeytinbağı mücavir alan sınırları içerisindeki Kumyaka Köyünün koruma amaçlı imar planı ve köy gelişme alanlarının imar planlarının köy halkının bilgilendirme toplantısına Zeytinbağı Belediye Başkanı Ali Turan,  Belediye meclis Üyeleri, Şehir Plancıları ve ilgili kurumların temsilcileri, Köy Muhtarı Ramiz Batmaz ve vatandaşlar katıldılar.

Çalışmaların nihai aşamaya ve onay aşamasına gelinmesiyle ilgili son toplantıda katılımcı meslek odaları kuruluşları temsilcileri Kumyakalılarla birlikte değerlendirme yaparak, muhtemelen Eylül Belediye Meclisinde görüşülerek son haliyle meclis üyelerinin görüşüne sunulacak. Bu çalışmayla köy içerisindeki koruma amaçlı imar planları bundan sonra nasıl bir yapılaşmaya hüküm koyacak, kıyı kenar çizgisiyle ilişkileri ne olacak, köy gelişme alanı denilen doğal SİT alanlarında yeni imara açılan yerlerdeki yapı şekilleri, nizamı ve yoğunlukların ne olacağı gibi çalışmaların son kararı olacağı, diğer anlamda Kumyaka Köyü’nün İmar Planının Anayasası denilen hükümler olup bunlarla ilgili detaylar vatandaşlara anlatılıp bilgilendirildiler. Bu konuda nihai karar ise Zeytinbağı Meclisinin onayını takiben yeni plan Anıtlar Kurulu’na sunulup bu konuda son kararı bu kurul verecek. Daha sonra Zeytinbağı Meclisinde Kurul kararından sonra görüşülüp plan askıya çıkacak ve ilanı takiben planın bugünkü mevzuatta olduğu gibi Bakanlıklara yayımı ve suret dağıtımı yapılarak plan kesinleşmiş ve uygulamaya geçmiş olacak.

Önceliği Zeytinbağı’ndan Önce Kumyaka’ya Verdik

Zeytinbağı Belediye Başkanı Ali Turan toplantıda Kumyakalılara, “Kumyaka Köyü’nün imar planı yoktu, üst planlardan gelen alt planların çalışmaları bitip uygulama planları 1000’lik planların son aşamasına geldik. Özellikle köyümüz çok eski ve tarihi bir yerleşim bölgesi olmasıyla koruma kapsamına alınan bir köy. Bu plan çalışması kapsamında Kumyaka’yı Kentsel Koruma Planı, Kumyaka’yı yeni imar sahaları ve genişleme sahalarının plan çalışmaları olup bu toplantıyla birlikte Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası’nın görüşü Belediye meclis üyelerinin huzurunda yapılıp şikâyetler, eksiklikler, planda istenmeyen konular varsa bunlar tekrar teknik olarak değerlendirilecek. Nihai karar belediye meclisine gelir onaylanıp çıktıktan sonra Anıtlar Kurulu’na gönderilip onayı yapıldıktan sonra uygulama başlar” dedi.

“Geçte Olsa Bu Noktaya Getirebildik”

Turan, “Kumyaka’nın 3 yıldır koruma amaçlı imar planı olmadığı için yapılaşma şartları altında var olan tescilli yerlerin ruhsatlarını verdik ve inşaatlarını yaptırdık. Bu süre dolduğu için bir an önce Kumyaka Köyü’nü plansız bırakmamak adına ilk önceliği Zeytinbağı’ndan önce Kumyaka’ya verdik Zeytinbağı’nınn 1000’lik planları hala İller Bankası tarafından yapılıyor. Biz Kumyaka’nın planını geç de olsa ancak bu noktaya getirebildik. Burada da ne Zeytinbağı Belediyesinden ne de Şehir Plancısından kaynaklanan zaman kaybı söz konusu olmayıp olay tamamıyla köyün kıyı kenar çizgisi ve kamulaştırma ortamında onaylanmadığı için bugünlere gelindi. Bundan dolayı hepimiz sıkıntı yaşıyoruz ve bunu en kısa zamanda bitirip uygulamaya başlayıp köyümüze yakışacak bir şekilde uygulama şansını yakalayacağız, bu çalışma köyümüze hayırlı olsun” dedi.


Bu planlar yapılırken, kurum görüşleri, jeolojik yapı arazisinin depremsellik yönü, Kıyı Kanunu, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve yürürlükte olan imar kanunu, topoğrafik bitki örtüsü göz önüne alındı. Bunlar planın ana kararları olup, bunların hepsinin eşgüdümlü olması gerekmekte. Ayrıca planda yeni yapılarda önerilenler de buranın kentsel mimari dokusuna uygun yapıların elde edilmesi, onun için ufak ve büyük parsellerde birbirlerine uyum sağlanmasına dikkat edildi. Ayrıca İmar kanunundaki %40 oranına bağlı değil daha minimum az zayiatlı arazinin bozulmadan genellikle korunarak bir yerleşme ve kırsal plan yani köy yerleşme planı olup, kentsel bir plan olmayıp genel ağırlıklı kırsal bir plan olmasının dikkate alındığı belirtildi. 

Son Güncelleme ( Perşembe, 01 Eylül 2011 14:07 )  

Yorum ekle

Site Kullanım Şartları


Köşe yazarlarının yazıları ve okuyucu yorumlarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Köşe yazıları site yönetiminin fikirlerini yansıtmaz.Yazarlar konuk yazar statüsünde düşünce hürriyeti çerçevesinde yazmakta olup hukuki sorumlulukları kendilerine aittir. Kaynak Gösterilmeden içerik alıntısı yapılması yasaktır.Basın Bültenlerini'nin ve Basın açıklamalarının sorumluluğu bülteni gönderen ve açıklamayı yapan kişi kurum veya kuruluşa aittir.

Yorumlar her nekadar TAKMA isim veya RUMUZ ile yazılabilse de bilgisayar IP adresleri sistem tarafından kaydedilmektedir. Hakaret, küfür vb. gibi nedenlerle doğabilecek olası yasal süreçte IP adreslerinden kişisel adreslere ulaşılabilmektedir. Mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden tüm okuyucular bu şartı kabul etmiştir. Aynı IP üzerinden (aynı bilgisayar) farklı RUMUZ lar ile yapılan yorumların gösterime girmemesi mümkündür.

www.mudanya.gen.tr sitesini ziyaret eden her ziyaretçi yukarıdaki şartları kabul etmiştir.

Güvenlik kodu
YenileFahri Elektrik Mudanya

Çok daha Fazlası İçin www.fahrielektrik.com

Güzelyalı Mudanya Keyif Cafe

RADYO POYRAZ BURSA ONLINE

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

ORMAN

Hepinizin de bildiği gibi geçen hafta Çağrışan civarlarında çıkan yangında 50 ...

 

Başkan TÜRKYILMAZ'a Meclis Ayarı

Göreve geldiği 30 Mart 2014 gününden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) çoğu...

 

ORTAYA KARIŞIK

Çok şükür Mudanyamız artık bir rekorun sahibi. Geçen hafta Kumyaka’da yapılan ...

 

BAYRAM GELMİŞ NEYİME….!!!!

Ülkemizin tapu senedi olan Lozan a giden emperyalizmin yalnız 93 yıl önce bugün şan...

 

İTFAİYE TEŞKİLATININ TARİHÇESİ

İnsanoğlunun ateşi bulmasından itibaren faydalı kullanımından hep yararlanmaktadır...

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Kimler Sitede

Şu anda 138 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi