TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Mübadele Semineri Mudanya'da Yapıldı.

Mübadele Semineri Mudanya'da Yapıldı.

E-posta

LMV tarafından düzenlenen 9 tane seminer ve çalıştayların sonuncusu ve bu aktivitelerin toplayıcısı olan sonuç toplantısı Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya temsilciliğinin Vakfa yaptığı önerisi ile Mudanya da gerçekleştirildi.

LMV tarafından birçok bölgede ve belirli tarihlerde yapılan toplantı ve seminerlerin sonuncusu olan ve yapılan Lozan Konferanslarının sonuç toplantılarına ev sahipliği yaptı.

Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen LMV "Sonuç Toplantısı"na Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Başkanı Arif Ümit İşler, Vakıf Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Vakıf Kurucu Üyesi Turhan Tayan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Siyasi parti temsilcileri, Mübadiller ve onların torunları ile Mudanyalılar katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan'ın Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğinin ilçede açılış serüvenini ve Vakfın tanıtımını yaparak böylesine önemli bir toplantıyı Mudanya da gerçekleştirmekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtirken, yaptıkları tüm etkinliklerde ve toplantılarda LMV ile Mudanya Belediyesinin katkılarının çok büyük olduğunu belirtti ve temsilcilik olarak, üzerinde uzun bir zamandan bu yana titiz bir şekilde çalıştıkları belgesel ve kitap çalışmalarının devam ettiğini ve yakında tamamlanarak vatandaşların kütüphanelerinde ki yerini alacağını ifade etti. Daha sonra kürsüye çıkan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da konuşmasında, kendisinin de bir mübadil torunu olduğunu ve ellerinden geldiğince destek verdiklerini ve bundan sonra da bu desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği seminer sonrası kursiyerlere sertifikalarını verdi.

YOKLUK ACILAR VE GÖZYAŞLARI UNUTULMUYOR

Belediye Başkanı Türkyılmaz ayrıca,” Çok acılar çekilmiş, yokluk gözyaşı bunlar unutulmuyor, yüreklerde her zaman bir sızı bırakıyor. LMV Mudanya Temsilciliğinin sürdürdüğü çalışmaları her destekledim güzel çalışmaları Mudanya da gerçekleştiriyorlar, unutulmuş değerleri gün yüzüne çıkarmaya gayret gösteriyorlar. Bilinmeyenleri bilinir unutulanları hatırlanır hale getiren bu toplantı ve çalıştaylar bundan sonra da devam edecek”dedi.

MÜBADELE BECERİ SAHİBİ BİR NUFUSUN YİTİRİLMESİNE NEDEN OLDU

Sonuç Toplantısı Konuk Konuşmacısı olan Prof. Dr. Zafer Toprak, "Mübadele aslında belki Türkiye'de homojen bir yapıya yönelik bir çaba olmuştur ama öbür taraftan da önemli açıda beşeri bir sermaye kaybı niteliğindedir. Yani işin siyasi yönünü bir ölçüde ön plana çıkartıyoruz ama öbür taraftan ekonomik ve toplumsal yönüyle aslında Anadolu'nun önemli kayıpları olmuştur bunu unutmamak gerekir. Türkiye uzun savaşlar süreci içerisinde Anadolu neredeyse 7 milyona yakın Müslüman ve Gayrimüslim nüfus yitirmiştir. Bu Cumhuriyet'in inşa sürecinde birçok olumsuz sonuçlar yaratmıştır bunu unutmamak gerekir. Cumhuriyet tipine kıt bir yapıyla yola çıkmak durumunda kalmıştır, ayrıca Mübadele sonucunda beceri sahibi bir nüfusun yitirilmesine neden olmuştur. Bu açığı ancak yıllar sonra kapatabilmişizdir. Bu nedenle Mübadele dediğimiz şey aslında Dünya'da yaşanan ilk defa böyle zorunlu bir mübadeledir, her ne kadar siyasi bir çözüm getirmişse de neredeyse 2 milyona yakın insanın yaşam koşullarını da büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemiştir, bunu unutmamak gerekir. Bugün geçmişe yönelik olarak bu acıyı paylaşıyoruz Mübadelenin iki yakası olarak. Bu iyi bir şey ve bir noktada terapi niteliği taşıyor” ifadelerini kullandı.

Lozan Mübadilleri Vakfı semineri Mudanya da yapıldı

CUMHURİYET GÜNEŞİ MUDANYADAN DOĞDU, LOZANA GİDEN YOL MUDANYADAN GEÇTİ

Lozan Mübadilleri Vakfı da bu amaca yönelik önemli bir çaba ve gayret göstermektedir. Bugün artık Ege'nin her iki yakası aslında dostluk anlayışıyla hareket etmek durumunda, Ege'yi bir barış denizi haline getirmek durumundayız. Bunu her ne kadar zaman zaman birtakım sorunlar çıkıyorsa da aslında bu iki toplum birbirine çok yakın ve birçok kültürel ortak noktaları bulunmaktadır. Aslında bunu pekiştirmek gerekir, bunun daha bir vurgulanması gerekir ve böylece aslında belirttiğim gibi salt Ege Denizi'nin değil aslında bütün Akdeniz'i Barış Denizi haline getirmek amacımız olmalıdır. Ama biliyoruz Akdeniz şu sıralarda Doğu Akdeniz özellikle önemli ölçüde karışmış durumda. Bütün bu kıyılar başta Akdeniz başta turizm olmak üzere değişik amaçlara yönelik kullanılabilecek bir coğrafya. Umudumuz yakın bir gelecekte Akdeniz'e Barış gelmesi ve bunun en yakın olasılığı da Ege'nin bir Barış Denizi olabilmesidir. Bugün burada sizlerle bulunmaktan ötürü büyük mutluluk duymaktayız. Böylesi,ne önemli bir sonuç toplantısında bulunmak ve Cumhuriyet güneşinin Mudanya’dan doğduğu ve Lozan’a giden yol Mudanya’dan geçer gerçeğinin daha iyi vurgulanması için Lozan Konferansı Müzakereleri seminerlerinin son değerlendirme toplantısında konuşmacı olarak katılmak ve bilinenleri anlatmak çok heyecan ve mutluluk verici, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Program sonunda LMV tarafından düzenlenen kurslara katılan kursiyerlere de belgeleri verildi.
      

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Çarşamba, 05 Nisan 2017 16:41 )  


ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

ZEYTİNCİNİN FERYADI: "BİR BİR YİTİP GİTMEKTE ZEYTİNLİKLER"

Zeytin , zeytinci ve zeytinlik kader birliği yapmış birbirinin ayrılmaz unsurlardır ....

 

PARKLARIMIZ…

Mudanya’da son dönemde pek çok park görmeye başladık, çocuklara yönelik. Bazılar...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 193 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi