CUMUR İTTİFAKI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi MUDANYA ŞARKILARI İŞARET DİLİYLE SÖYLENECEK

MUDANYA ŞARKILARI İŞARET DİLİYLE SÖYLENECEK

E-posta

Mudanyalı gençler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Genç-Des Programı'nca desteklenen "İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları" adlı projesi için, TRT repertuarına giren Mudanya'ya özgü 5 ayrı Türk Sanat Müziği eserini işaret diliyle anlatacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 yılı Gençlik Destek (GENÇ-DES) Programı kapsamında, MUDANYA Gazetesi'nin hibe almaya hak kazandığı “İki elin sesiyle Mudanya şarkıları” adlı projesi için çalışmalar iki koldan sürüyor. Bahadır Sevik'in şefliğindeki Mudanya Kültür ve Sanat Derneği TSM Korosu,TRT Müzik Dairesi Başkanlığı'nın Türk Sanat Müziği Sözlü Eserler Repertuarına giren ünlü söz yazarı ve bestekarların dillendirdiği Mudanya'ya ait 5 şarkının çalışmalarını sürdürürken, şarkıların işaret diliyle anlatımlarını yapacak olan gençler, İşaret Dili Uzmanı'ndan eğitim almaya başladı. Mudanya Ahmet Rüştü Anadolu Lisesi ile Mudanya Gençlik Spor Kulübü'nün altyapısındaki Betül İkbal Ali İhsan Çilingiroğlu Ortaokulu Kız Hentbol Takımı'ndaki ilk grup genç, İşaret Dili Uzmanı Emine Kıvcı Biçim'in öğreticiliğinde, Mudanya Kent Konseyi Eğitim Salonu'nda çalışmalara start verdi.

Mudanyalı gençler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Genç-Des Programı'nca desteklenen "İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları" adlı projesi için, TRT repertuarına giren Mudanya'ya özgü 5 ayrı Türk Sanat Müziği eserini işaret diliyle anlatacak.

 

İlk derste Türk İşaret Dili alfabesini öğrenen gençler, besteleri Erdinç Çelikkol'a ait olan Lami Güray'ın yazdığı "Mudanya Özlemi" ve Hüsamettin Olgun'a ait olan "Mudanya Güzellemesi" şarkılarını müziksiz olarak işaret diliyle anlatmanın keyfini yaşadı. Proje yürütücüsü olan Mudanya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yavuz Gerçekçi, 30 Eylül'e kadar sürecek proje kapsamında, Mudanya'ya özgü bestelenen "Mudanya Güzeli", "Mudanya Kızı", "Mudanyalı Şükrü Çavuş", "Mudanya Özlemi" ve "Mudanya Güzellemesi" adlı 5 şarkının genç kitleler aracılığıyla işaret dili ile kliplerinin çekilerek gelecek kuşaklara aktarılmasının hedeflendiğini söyledi. 

Yeni kuşaklara aktarılacak eserler sayesinde aynı zamanda işitme engelli dostların da müziğe ilgi duymasının sağlanacağını ifade eden Gerçekçi, Mudanya'nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 12 Eylül'de ise halka açık özel bir konser planlandığını kaydetti.  

PROJE HAKKINDA Kültür ve Turizm Bakanlığı, gençlerin kültür ve sanat projelerine destek verilmesini amaçlayan Gençlik Destek Programı (GENÇDES), aralarında MUDANYA Gazetesi'nin de olduğu bin 902 projeden 331'ini destekleme kararı aldı. 40 bin lira maddi destekli "İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları" adlı proje, 30 Eylül'e kadar devam edecek.

Son Güncelleme ( Cuma, 07 Temmuz 2017 18:20 )  


evim_tarzz_ mudanya

ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

 

ERGUN BABANIN KANDİLLERİ…

“Mudanya’da bir akşamüstü. Topun patlamasına az kalmış. Uğur Mumcu Kültür M...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

 

BARIŞALIM MI?

Mütareke Meydanı Düzenlemesi gündemdeki yerini aldığı sıralarda dört bağımsız ...

Kimler Sitede

Şu anda 192 ziyaretçi çevrimiçi

Mudanya İş Rehberi