TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi ÜLKÜ MAHALLE GÖLETİNE BARAJDAN TAKVİYE SU İSTENİYOR.

ÜLKÜ MAHALLE GÖLETİNE BARAJDAN TAKVİYE SU İSTENİYOR.

E-posta

Mudanya’nın Ülkü Mahalle muhtarı Celal Vamin, yer yer 1 metre ile 15 santimetre derinliğinde olduğunu belirttiği Ülkü Mahalle göletinin bugünkü haliyle endişe verici olduğunu , önlem alınmaz ise çok daha vahim olayların yaşanacağını ve bölgede tarımın yapılmasında büyük sıkıntıların yaşanacağını söyledi.

Yaz aylarında genelde yağışın az ve yeterli olmaması yüzünden kimi zaman göletlerinin kuruduğunu ama bugün mevsimsel olarak kış ayında olunmasından dolayı yağışların olması gerektiğini ancak mevsimlerinde şaşırdığını ve yaz ayından kalma günlerin yaşandığı ve göletteki görünüm olarak yaz ayını aratmadığını ve bölgede ki 15 bin dönüm arazinin bu göletten temin edilen suyla sulandığını ayrıca kuraklık devam ederse bu yıl arazileri sularken büyük zorlukların yaşanacağını belirtti. 

Ülkü Mahallesinde ki göletin sadece sulama göleti olarak kullanıldığı ve gölete yakın olan, Mudanya’nın Ülkü Mahalle, Dedeköy ve Has Köy Mahalleleri de arazilerinde yapılan tarımda göletten temin edilen suyun kullanıldığını ifade eden, Ülkü Mahallesi Muhtarı Vamin, ” Bölgemiz tarımda öncü bir bölgedir. Binlerce zeytin ağacı, dünyanın en iyi şeftali ve üzümleri ile çok daha çeşitli meyvenin bu göletten çekilen sularla sulanmaktadır. 1977–1978 yılları arasında yapılan gölette ayrıca binlerce sayıda aynalı sazan ve İsrail sazanı bulunmakta. Göletimize ağ atarak balık yakalamak kesinlikle yasaktır ancak amatör balıkçılar oltalarıyla buraya gelerek hem piknik yapıyor hem de evlerinin ihtiyaçları kadar balık yakalayıp gitmekteler. Yani buradaki balıklardan ticaret yapılmasına izin verilmemektedir. Gölette balıklar 500 gramdan 6 kilo ağırlığında bulunmaktadır.  

Ülkü, Dedeköy ve Hasköy mahallelerinde çiftçinin meyve ağaçlarını sulamak için kullandığı gölet Gölet bazı dönemler yağışsız havalarda kuruyor. Geçtiğimiz yıllarda yine göletimiz böyle kurumaya başladı ve içindeki balıklar kendi sırtlarıyla oluşturdukları kanaldan kuruyan yerlerden sürünerek su olan yere giderek ölmekten son anda kurtulmuşlardır. Bizlere destek verilmesini bekliyoruz. Göletimizin susuz kalmaması için çalışma yapılmalıdır. Mesela Üniversitemizin barajından buraya takviye yapılmasını istiyoruz böylece susuzluk yaşanmayacak ve tarımımızda da her hangi bir aksamaya uğramayacaktır”dedi.
       

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Celal Vamin Ülkü Mahalle Muhtarı

Son Güncelleme ( Pazartesi, 12 Şubat 2018 23:56 )  


 

SEVGİNİN METALAŞMASI

Sevgi;  kişinin kendisi dışındakilere bağlanmasını, yakınlaşmasını sağlayan r...

 

BEN ENİYİSİ SIVIŞAYIM (BES)

Son 4 ayda 85bin 550 kişi BES'ten (Bireysel Emeklilik) çıkmış. Son 2 ayda BES tasarru...

 

NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI…?

Yerel seçimlere 5 aydan daha az bir süre kala her yerde olduğu gibi Mudanya’da da ada...

 

RUM SEVİCİLİĞİ KARDEŞLİK Mi?

Zeytinlik Dağı'nda yaptığı ünlü vaazda İsa peygamber şöyle demişti: “Kötül...

Kimler Sitede

Şu anda 795 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi