TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi SAADET PARTİSİ "BURSA TARIMI CAN ÇEKİŞİYOR"

SAADET PARTİSİ "BURSA TARIMI CAN ÇEKİŞİYOR"

E-posta

Saadet Partisi Bursa İl Yatırım ve Kalkınma Başkanlığı Bursa tarımının geldiği noktaya dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. İktidarın tarım politikasını eleştiren Saadet Partisi Bursa İl yatırım ve kalkınma başkanı İbrahim Özacar Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanI Fakıbaba ya seslendi;

Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanI Fakıbaba'nın Ziraat Öğretiminin 172. Yılı vesilesiyle On dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmayı hatırlatan yatırım ve kalkınma başkanı İbrahim Özacar;  “Bakan Fakıbaba'nın Bir ülke kendi Gıdasını üretemiyor ve başka ülkelerden gıda alıyorsa o ülke bağımsızlığını sağlayamamıştır  sözü ile bir durum tespiti yapmış ancak bu aynı zamanda 15 yıllık AKP hükümetlerinin yanlış tarım politikasının tescili olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Saadet Partisi Bursa İl Yatırım ve Kalkınma Başkanlığı Bursa tarımının geldiği noktaya dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. İktidarın tarım politikasını eleştiren Saadet Partisi Bursa İl yatırım ve kalkınma başkanı İbrahim Özacar tarım bakanı Fakıbaba ya seslendi.

Özacar açıklamasında ;

"Öncelikle ifade edelim ki; yarım asırlık siyasi tarihimiz boyunca gerek muhalefet gerek iktidarda Maddi ve Manevi Kalkınmanın gerçekleştirilmesini Milletimize karşı bir sorumluluk olarak gördük, görmeye de devam ediyoruz.

Bu manada Yatırım Ve Kalkınma birimimizin Bursa çiftçisinin sorunlarını birinci ağızdan dinlemek çözüm yolları üretmek için yaptığı “söz çiftçide” programları, üreticilerimiz ile yaptığımız bölge toplantıları, kooperatif birlikleri ve akademisyenlerle yaptığımız buluşmalarla çözüm yollarını araştırdık.

Hazırladığımız raporu ilgili kuruluşlara bildirerek yerelden genele kalkınma hamlesini milletimizle beraber yeniden başlatacağız.

AKP Hükümetinin yöneticileri başta olmak üzere bakanlar ve sn. başbakan  Anadolu meydanlarında halkımıza karşı nutukları millidir, Türkçedir icraatları aksine İngilizce yazılmış AB. Yasaları Roma yasalarıdır. Tarım Bakanı sn. Fakıbaba Ziraat Öğretiminin 172. Yılı vesilesiyle On dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada; “Bir ülke kendi Gıdasını üretemiyor ve başka ülkelerden gıda alıyorsa o ülke bağımsızlığını sağlayamamıştır” sözü ile bir durum tespiti yapmış ancak bu aynı zamanda 15 yıllık AKP hükümetlerinin yanlış tarım politikasının tescili olmuştur." dedi.

Özacar konuşmasının devamında;

" 20-25 yıl sonra silah üretenler mi, gıda üretenler mi, güçlü olur diye bana sorarsanız inanarak söylüyorum Gıda Gıda" diyerek sorumluluk bilincinden uzak nutuklarına devam eden sayın bakan bu konuşmalarından sonra  Fransa’dan et, haritalarda zor bulabileceğimiz ülkelerden arpa buğday ve bakliyat ithalatına imza atması hürriyetine düşkün aziz milletimizi derinden üzmüştür. Her fırsatta üretimin öneminden dem vuran sayın bakanı söylemden öteye icraata davet ediyoruz lafla peynir gemisi yürümüyor." dedi.

BURSA TARIMI CAN ÇEKİŞİYOR

Özacar açıklamasının devamında mevcut durumu eleştirerek "Osmanlı'nın ilk göz ağrısı Bursamız iklim ve verimli toprakları ile müstesna bir konuma sahiptir. Batı yanlısı yanlış tarım politikaları Bursa tarımını yok olma noktasına getirmiştir çiftçilerimizin direnci kırılmıştır. Tarım ambarı sebze ve meyve merkezleri Karacabey M.Kemalpaşa Yenişehir İnegöl ve Hülasa Bursa'mızın en ücra köylerinin ilçelerinin bakkallarından marketlerinden ABD'nin pirinci Çin'in sarımsağı ve salçası Şili armudu Moldova ayçiçeği Meksika Nohut’unun satılmış olması üretmeden tüketmeyi ar sayan Bursa çiftçimizin tanımadığı ülkelerin ürünlerini satın alma zorunda kalmaları ayıp olarak bu ülkeyi yönetenlere yeter.

Son on yılda tarım ürünleri ihracat artışımız % 68.2, buna karşın toplam tarım ve gıda ürünleri ihracatımız % 120.5 artmış ancak geçen 10 yıllık periyotta ithalatımız % 48,5 artarken, tarım ürünleri ithalatımız % 130.1 oranında artmıştır. Dikkat çekici olan tarım ürünleri ithalatının genel ithalatımız içindeki payı sürekli artarak % 3.9’dan % 6.0’ya kadar yükselmiş olmasıdır.

Okyanus ötelerinden yürüttüğünüz ithalat gemileri ile Anadolu’ya taşımaya çalıştığınız ithal et, süt, bakliyat, saman, sebze, meyve, baharat ve benzeri tarım gıda ürünlerini Bursa’nın bereketli topraklarında yetiştirebileceğimiz tarım ürünlerini ithalatından vazgeçiniz.

Saadet Partisi olarak gerek çiftçilerimiz gerek sektör temsilcilerimiz ile yaptığımız çalışmalarda icraatın başı olan hükümete bilgi ve birikimlerimiz ile ve siyasi beklentilerden uzak bir şekilde destek olmaya hazırız. Yeter ki Türkiye tarımını yok etme projesi olan uyum yasaları uygulama yanlışından vazgeçilsin.

Yetkililere sesleniyoruz: zorlaştırmayın kolaylaştırın, en kısa sürede bakanlar arası koordinasyon kurulu kurarak Türkiye tarımını çökme noktasına getiren AB uyum yasalarını gözden geçirin. Verimli arazilerimiz meralarımız işlenmediğinden tarla mera vasfını kaybetmeye yüz Tutar’ken başka ülkelerden mera ve tarım arazileri kiralama yanlışından dönün.

Üretici ile tüketici arasındaki aracıları asgariye indirmek için çiftçilerimizin önemli kazanımı olan kooperatiflerin önündeki engelleri kaldırın. STK'lara verilen imkânları kooperatiflerden esirgemeyin yanlış tarım politikalarınızla yabancı sermayenin bankaların tuzağına düşen çiftçilerimize faizsiz kredilerle destek verin tarım il ve ilçe müdürlüklerimizin aracılığı ile ücretsiz toprak ve yaprak analizi desteği sağlayın. Son yıllarda Orhangazi Gemlik İznik bölgelerinde özellikle zeytin ve meyve ağaçlarının yaprak ve çiçeklerde görünen hastalıklar verim düşüklüğü yok olan arıcılıktaki Cargill etkisini araştırın.

Bu öngörülerimizle birlikte milli görüş iktidarına kadar yapacağınız hayırlı çalışmalarda yanınızda olacağımızı ve yanlışlarınızı düzeltene kadar uyarı vazifemizi yapacağımızı aziz Bursalıların huzurunda siz basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz." dedi.

Kaynak Saadet Partisi Bursa Basın Bülteni

VİDEO TIKLA SEYRET

 

Son Güncelleme ( Salı, 13 Şubat 2018 03:08 )  


SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

TANZİM ÇÖZÜM

Hal'den 4.50TL'ye alınan bir ürün tanzim satışta 4.00TL'ye satılıyorsa devlet kilo ...

 

LİYAKAT, HAKİKATİN IŞIĞIDIR

Tanım (bir varlığa özgü nitelikleri belirtmek)  düşüncenin kılavuzudur. Dü...

 

SÜPERMENEMEN. Afiyet şeker olsun.

Bir zamanlar fakir sofralarının ve özellikle de öğrencilerin en meşhur yemeklerinden...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 583 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi