Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi MÜBADELE SÖYLEŞİLERİ KÖYLERE YAYILIYOR

MÜBADELE SÖYLEŞİLERİ KÖYLERE YAYILIYOR

E-posta

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri etkinliklerle adından sıkça söz ettiren, önemli paneller düzenleyerek bilinmeyen çok sayıda bilinmezin bilinir hale gelmesini sağlayan, yanlış bilinen doğruların çoğunun aslında yanlış bilindiğini düzenledikleri panellerle ve katılan akademisyenlerin, profesörlerin anlatımlarıyla ortaya koyan Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği bu günlerde çok önemli bir etkinliğe daha imza atmaya çalışıyor.


Bugüne kadar yapılmayan bir çalışmayı hayata geçirecek olan Vakıf Temsilciliği “Türk- Yunan Nüfus Mübadelesi’nin 95.yılı kapsamında Mübadele Söyleşileri adı altında Mudanya’ya bağlı köyden mahalle statüsüne geçen mahallelerde yaşam süren Mübadillere yönelik çalışmalara başlıyor.
İlk ziyaret edilecek mahalle olan ilçenin önemli tarihi değerlerine sahip ve bünyesinde çok önemli bir tarihi kilise bulunan ve çok sayıda Mübadil yaşayan Dereköy mahallesinden start veriliyor. 24. Şubat.2018 Cumartesi saat 19.00 da Dereköy kahvesinde başlayacak olan Mübadele Söyleşilerinin diğer Mübadil köy statüsünden Mahalle statüsüne geçen bölgelerde de devam edeceğini belirten LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, böylesine önemli bir aktiviteyi yaşama geçirecekleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.

 

Aksan ayrıca söyleşilere katılacak olan Bursa Uludağ Üniversitesinden Prof. Dok. Barış Özdal ve yine çok değerli bir akademisyen olan Prof. Dok. Elçin Arabacı’nın konuşmacı olarak katılacakları söyleşi rüzgarında çok önemli konuların ele alınacağını belirtti.

Bugüne yapılmayan bu önemli aktiviteyi mahallelerde yaşayan Mübadil ve torunlarının çok istediğini belirten Aksan.” Lozan Mübadilleri Vakfımız ve Mudanya Belediyemizin katkılarıyla gerçekleştireceğimiz bu dönemki aktivitemizin ana konusu “Türk- Yunan Nüfus Mübadelesinin 95. yılı Mübadele Söyleşileri”dir. Konularında uzman olan çok değerli hocalarımızın katılımı ile gerçekleşecek olan çalışmalarımızın startını Dereköy mahallemizden veriyoruz. Söyleşilerimize ayrıca kendiside bir mübadil torunu olan değerli büyüğümüz emekli eğitimci Mehmet Demirtaş hocamızda bildiklerini atalarından öğrendiklerini anlatarak bilgi darağacımızın genişlemesine yardımcı olacak. İlerleyen süreçte Mübadil bulunan bütün mahallelerimizde bunu gerçekleştireceğiz. 2018 yılının dolu dolu geçeceğini belirtmek isterim. Bu söyleşilerimiz köy kahvehanelerinde ve varsa düğün salonlarında gerçekleşecek. Bu etkinliklerimizin gerçekleşmesinde katkıları olan Lozan Mübadilleri Vakfımıza ve Mudanya belediyemize teşekkür ediyorum. Mahallelerimizde ki söyleşilere tüm halkımızı davet ediyoruz ”dedi.  

Tarık ARSLAN/LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ

LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ BİR İLKE İMZA ATIYOR “MÜBADELE SÖYLEŞİLERİ KÖYLERE YAYILIYOR”

Son Güncelleme ( Salı, 20 Şubat 2018 18:17 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

BİR BEKA MESELESİ

Akp Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Mhp lideri Devlet Bah...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 440 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi