TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi KIRMIZI ETTE HASTALIK İHTİMALİ DAHA YÜKSEK

KIRMIZI ETTE HASTALIK İHTİMALİ DAHA YÜKSEK

E-posta

Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ettiği sığırlarda şarbon hastalığının çıkması ve 50 hayvanın telef olması, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatına yönelik eleştirileri yeniden gündeme getirdi. Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, “Canlı hayvan ithalatında hastalıklı hayvan girişini önleyemiyorsak, kırmızı etteki durumun daha vahim olduğunu söylemek kehanet olmaz” diyerek endişesini dile getirdi.

SİNAN SAĞLAM BURSA VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI

BVHO Başkanı Sinan Sağlam, yaptığı açıklamada Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Ahiboz beldesinde bir çiftlikte bulunan Et ve Süt Kurumu’na ait ithal sığırlarda görülen şarbon vakasını değerlendirdi. İthal edilen hayvanlarda şarbon hastalığının görülmesininim, bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olduğunu savunan Sağlam, son yıllarda veteriner hekimlerin çeşitli konularda yaptığı uyarıların dikkate alınmamasından yakındı.

BİR YERDE HATA YAPILIYOR

Veteriner hekimlerin aldıkları eğitim gereği, insan ve hayvan sağlığının korunması konusunda yetki ve sorumlulukları bulunduğunu, bağlı bulundukları kurumlar aracılığı ile zaman zaman mesleki kaygılarını dile getirdiklerini hatırlatan Başkan Sağlam, “Son olay, bizim zaman zaman gündeme getirdiğimiz eleştirilerde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Sağlıklı gıda zinciri konusunda birinci derecede yetkili ve sorumlu olan veteriner hekimlerin yetkilerinin kısıtlanması, bazı haklarının ellerinden alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmemesi ve yetersiz motivasyon,  toplum sağlığını tehdit eden bu tür olaylara altyapı hazırlamaktadır. Sığırla birlikte hastalık da ithal ediyorsak, bir yerde hata yapılıyor demektir” dedi.

DENETİM MEKANİZMASI YETERSİZ

Sinan Sağlam, bazı organizasyon ve hayvancılıkla ilgili politikalarda hatalar yapıldığına dikkat çektiği açıklamasında, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatında, veterinerlik şartlarının yerine getirilmediğini savundu. İthalatın yanı sıra yurt içindeki hayvan hareketlerinin de yeterince denetlenmediğinden yakınan Sağlam, endişelerini şöyle dile getirdi:

“Canlı hayvan ithalatında bile şarbon gibi insanlara geçebilen ve zamanında tedavi edilmemesi halinde ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir hastalıkla karşılaşabiliyorsak, kırmızı et ithalatında daha kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek demektir. Et ithalatı nedeniyle daha derin endişeler taşıyoruz.

TOPLUM SAĞLINA ÇOK CİDDİ TEHDİT

Öncelikli alınacak tedbirlerle ilgili yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz.  Madem hayvan ve et ithal ediyoruz, çok sıkı denetim yapılmalı ve kontrol mekanizmasında en küçük bir aksaklık ya da ihmal olmalıdır. Hayvanlarda direk ölüme yol açan şarbon bakterisi, hastalıklı etin tüketilmesi, hastalıklı bölgede havanın teneffüs edilmesi ve fiziksel temasla insanlara da geçebiliyor.  Erken teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda da insanların ölümüne sebep verebiliyor. Bu nedenle, şarbon vakasını, toplum sağlığına yönelik doğrudan tehdit olarak görmeliyiz.”

VETERİNERLİK HİZMETLERİ TAM OLARAK UYGULANMALI

Başkan Sağlam, etkili denetim mekanizmasının kurulabilmesinin veteriner hekimlik hizmetlerinin tam olarak uygulanmasıyla gerçekleştirebileceğine vurgu yaptı. Sağlam, veteriner hekimlerin kısıtlanan hak ve yetkilerinin yeniden gözden geçirilmesinin şart olduğunu kaydederek, mesleki çalışma şartlarının iyileştirilmesi, mesleki hizmetlerin yerine getirilmesine olanak verecek motivasyonların sağlanması halinde, toplum ve hayvan salığına yönelik çalışmaların çok daha verimli ve etkili olacağını söyledi.

YERLİ HAYVANCILIK KÖKLÜ ÇÖZÜM OLUR

Başkan Sağlam, açıklamasının son bölümünde ise bu tür vakaların önlenmesine yönelik köklü çözüm üzerinde durdu. Canlı hayvan ve et ithalatının her zaman sadece ekonomik kayıp olarak değil, toplum sağlığı açısından da büyük risk olduğunu savunan Sinan Sağlam, en iyi çözümün,  yerli hayvancılık politikalarının hızla uygulamaya geçirilmesi olduğunu tekrarladı. Hayvan ithalatının geçici çözüm olduğunu sürekli dile getirdiklerini anlatan Sağlam, “Günü birlik politika ve uygulamalarla hayvancılığımızı geliştiremeyiz. Öncelikle, mera hayvancılığına geçiş yapmamız gerekiyor. Bunun için de ıslah çalışmalarıyla mera koşullarında yaşayabilecek hayvanlarımızı elde etmeliyiz. Yerli havan varlığını çoğaltırsak, ne sığıra, ne et ithalatına ihtiyacımız kalmaz ve yurtdışından da hayvanlarla birlikte hastalık ithal etmiş olmayız” dedi.

Son Güncelleme ( Perşembe, 06 Eylül 2018 11:39 )  


Muhtar Ziya Yavuz Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Partiler üstü dinamik bir hizmet anlayışıyla, göreve yeniden talibim.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

NE KADAR KİTAP OKUYORUZ ?

Ülkemiz yeni kitap sayısıyla dünya sıralamasındaki 11. sırada yer almaktadır. Bu...

 

MEVCUT BAŞKAN

Cumhuriyet Halk Partisi mevcut başkanı aday-maday göstermez ama siyaset bu belli de olm...

Kimler Sitede

Şu anda 542 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi