TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne koku ve gürültü tepkisi: Evlerimizde oturamıyoruz

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne koku ve gürültü tepkisi: Evlerimizde oturamıyoruz

E-posta

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Mudanya'nın Güzelyalı Siteler Mahallesinde ‘16 milyon 600 bin TL harcayarak’ inşa ettirdiği, günlük 21 bin 850 metreküplük su arıtma kapasitesi olan Atık Su Arıtma Tesisi geçtiğimiz faaliyete başladı. Tesis çevresinde oturan mahalle sakinleri çalışan makinelerin çıkardığı seslerden rahatsız olduklarını belirterek kötü koku ve gürültü sorununun bir an önce çözülmesini bekliyoruz, evlerimizde huzur içinde oturamıyoruz, evlerimize acayip kokular yayılıyor" dediler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne koku ve gürültü tepkisi: Evlerimizde oturamıyoruz

Vatandaşların şikayetlerini ve tesisi köşe yazısına taşıyan Mudanya Gazetesi yazrı Efraim Pala tesis hakkında şu satırlara yer verdi.

"Mudanya'nın da 'Atık Su Arıtma Tesisi' var(!)

Efraim PALADünyadaki mevcut çevre kirliliğinin yüzde 50'sinin, son 35 yılda meydana geldiğini araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hızlı nüfus artışı, çevre sorunlarının artmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahip bir ülkedir. Artan nüfus karşısında düzenlemelerin ve planlamaların erken hayata geçirilerek çevre kirliliğinin en aza indirilmesi amaçlanmalıdır.

Dünyada nüfus artışına paralel su kaynakları hızla azalmaktadır. Bu kaynaklar arasında içilebilir kalitede olan su kaynakları da azalarak tükenme noktasına gelmiştir. Diğer yandan bir şekilde arıtılmadan alıcı ortamlara bırakılan atık sular, miktarı her geçen gün azalan su kaynaklarının kirlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle var olan su kaynaklarının kirletilmemesi ve su kaynaklarının daha verimli kullanılması için atık suların arıtılması gerekmektedir. Kentleşmeye bağlı olarak artan atık su oluşumu daha etkin ve verimli çalışan arıtma tesislerine ihtiyacı artırmaktadır. Çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan atık su arıtma tesisleri, günümüzde daha da önem kazanmıştır. Evsel atık suların toplanması, arıtılması ve deşarj edilmesi faaliyetleri belediyelerin sorumluluğundadır. Çevre Bakanlığı tarafından yayımlanan “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ”ne uygun olarak, belediyeler tarafından ileri arıtma teknolojileri kullanılarak atık sular uygun yöntemlerle arıtılıp deşarj edilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan 2014 Belediye Atık Su Göstergeleri verilerine göre Türkiye’de 30’u Büyükşehir Belediyesi olmak üzere toplam bin 396 belediye ve 604 adet atık su arıtma tesisi bulunmaktadır.

Bu doğrultuda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım büyüklüğünün 16 milyon 600 bin TL olduğu ve günlük 21 bin 850 metreküplük su arıtma potansiyelinin bulunduğunu Mudanya Siteler Mahallesi'nde yapmış olduğu Atık su Arıtma Tesisleri geçtiğimiz Ağustos ayında atık su toplamaya başlayarak faaliyete geçmiştir.

Kentleşmenin gereği olan bu atık suların arıtılarak çevresel etkilerinin en aza indirilmesi bazı problemlerin  de ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Atık Su Arıtma Tesisleri, etrafında ikamet eden vatandaşların  yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Mudanya Atık Su Arıtma Tesisi çevresinde bulunan vatandaşlar, tesiste kullanılan makine ve pompalardan kaynaklı gürültüye maruz kalmaktadır. Gürültünün işitme kaybı dışında, kan basıncının artması, dikkat azalması, uyku düzeninde bozulma, davranış bozuklukları, baş ağrısı, yorgunluk ve çalışma etkinliğinin azalması gibi olumsuz etkileri vatandaşlarımıza yansımaktadır.

Koku insan duyularının algılama özelliğine bağlı bir kirletici türdür. Organik maddelerin bozulmasıyla oluşan veya atık suya eklenen maddeler tarafından üretilen gazlar, arıtma tesislerinde kokuya neden olur. Evsel atık sular ise virüsler, bakteriler  gibi çeşitli mikroorganizmaları barındırır, bu mikroorganizmaların birçoğu hastalık yapıcı özelliktedir. Evsel atık sularda bulunan bakteri ve virüslerden hepatit ve toksik maddelere uzun süreli olarak maruz kalmaya bağlı kronik solunum sistemi rahatsızlıkları olabilir. Semptomlar ve alerjiler, atık suda bulunan çeşitli parazitler, bakteriler vb. rüzgar ve hava şartları ile çevre sakinlerine bulaşmasından kaynaklanabilen cilt  ve sindirim sistemi rahatsızlıkları zamanla karşımıza çıkabilir. Biraz daha ileriye gidersek böcek, sinek ya da farelerden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar, atık sulardan kaynaklanan biyolojik tehlikelerin başında gelmektedir.

Koku ve gürültü ile ilgili yapılan çalışmaların ölçümler ile değerlendirilmesinin yanı sıra anket çalışmaları da yapılarak maruz kalanların algıları değerlendirilmelidir. Bu amaçla kokunun sıklığı, yoğunluğu, süresi ile mide, solunum ve genel sağlık rahatsızlıkları, gürültünün ise şiddeti ve psikolojik etkileri ile kişilerdeki davranış etkileri incelenmelidir.

Hiçbir vatandaşımızın çevre ve insan sağlığı için yapılan bu tür tesislerin varlığına itiraz edeceğini tahmin etmiyorum. Ancak bir şey tesis ederken başka bir olumsuz etkisinin olmaması içinde dikkatli bir proje çalışması olmalıdır. Mudanya Siteler Mahallesi'nin meskun mahal içinde inşa edilen bu tesisin motor ve pompalarının ses kesici özelliğe sahip olan sistemle izole edilmesi ile birlikte havuzlarda ve çukurlardaki kötü kokunun bertarafı için kapalı sistemlerin devreye alınması ve çevreye ağaçlandırma yapılarak bu tür etkilerin en aza indirilmesi için çalışılması mutlak bir gereksinimdir.

Efraim Pala

Mudanya Gazetesi

http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=3797"

Son Güncelleme ( Salı, 11 Eylül 2018 13:38 )  


Muhtar Ziya Yavuz Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Partiler üstü dinamik bir hizmet anlayışıyla, göreve yeniden talibim.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

NE KADAR KİTAP OKUYORUZ ?

Ülkemiz yeni kitap sayısıyla dünya sıralamasındaki 11. sırada yer almaktadır. Bu...

 

MEVCUT BAŞKAN

Cumhuriyet Halk Partisi mevcut başkanı aday-maday göstermez ama siyaset bu belli de olm...

Kimler Sitede

Şu anda 252 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi