Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi MUDANYA’NIN AÇIK HAVA MÜZESİ ANITLAR KURULU’NU BEKLİYOR

MUDANYA’NIN AÇIK HAVA MÜZESİ ANITLAR KURULU’NU BEKLİYOR

E-posta

Mudanya’nın mimari kimliğini oluşturan ve “Sakin Şehir” hareketi kapsamında turizme kazandırılacak olan Girit Mahallesi, Anıtlar Kurulu’nun engeline takıldı. Mudanya Belediyesi, bölgenin özgün kimliğini koruyarak turizm, ticaret ve konut işleviyle açık hava müzesine dönüştürmek üzere yaptığı plan değişikliğinin  Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmasını bekliyor. 

Mudanya Belediyesi’nin, Tarihi Kentler Birliği tarafından en iyi proje ve uygulama ödüllerinin sahibi olan restorasyon projesi kapsamında açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanan Girit Mahallesi, Anıtlar Kurulu’nun onayını bekliyor. Mudanya’nın mimari kimliğini oluşturan ve “Sakin Şehir” hareketi kapsamında turizme kazandırılacak olan Girit Mahallesi, Anıtlar Kurulu’nun engeline takıldı. Mudanya Belediyesi, 2016 yılında aldığı meclis kararıyla Mütareke Meydanı’nın da içinde bulunduğu bölgenin turizm açısından daha iyi noktaya gelebilmesi için plan değişikliği yapmıştı. İlçenin tarihsel merkezi konumunda olan Girit Mahallesi’nın, plan değişikliği kapsamında “Sakin Şehir” olarak, açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanıyordu. Bölgedeki esnaf, tam iki yıldır belediyenin gerçekleştirmek istediği projeyi beklerken, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Anıtlar Kurulu’na bir kez daha çağrı yaptı. Başkan Türkyılmaz, turizmi kolaylaştırmak, hızlandırmak, işletme ruhsatlarının önündeki engelleri kaldırmak adına değişiklik yaptıklarını belirterek, “Geçmişte olduğu gibi sokaklarında insanların rahat rahat yürüyebileceği, araç gürültüsünden uzak, bir mekanında kahvesini yudumlayıp diğer bir sokağında en güzel yemeğini yiyebileceği, açık hava sergileri ve kimliğine özgü mutfağıyla tanışabileceği bir mekan yaratmak istiyoruz. Tarihi Kentler Birliği tarafından hem proje hem de uygulama alanında ödüller aldığımız projeyi bir an önce bölge esnafına, Mudanya’mıza ve Bursa’ya kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

MUDANYA’NIN AÇIK HAVA MÜZESİ ANITLAR KURULU’NU BEKLİYOR

KİMLİĞİ KORUNARAK GELECEĞE TAŞINACAK

1/ bin Ölçekli Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ile Girit Mahallesi denilen, Halit Paşa’da istenildiği takdirde bu tarihi ahşap yapılar, özgün kimliği korunarak, turizm, ticaret ve konut işleviyle planlanabilecek. Kentsel sit alanı olan bu bölgede Anıtlar Kurulu’nun onay verme şartıyla yapının özgün kimliği korunarak, butik otel, kafe, restoran ya da konut olarak kullanabilmesi yönünde bir kolaylık sağlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de onayladığı değişiklik, 2016 yılından bu yana Anıtlar Kurulu’nda bekliyor. Anıtlar Kurulu’ndan onay alındığı takdirde, mahallenin turizm bölgesi olması yönündeki en önemli adım atılmış olacak. Girit Mahallesi denilen bölge, araç trafiğinden arındırılmış, tamamıyla yaya öncelikli, turizm ve ticaretin geliştiği bir destinasyon bölgesi yapılacak.

MUDANYA BELEDİYESİ BASIN BÜROSU

Mudanya’nın mimari kimliğini oluşturan ve “Sakin Şehir” hareketi kapsamında turizme kazandırılacak olan Girit Mahallesi, Anıtlar Kurulu’nun engeline takıldı.

Son Güncelleme ( Cuma, 02 Kasım 2018 10:45 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

BİR BEKA MESELESİ

Akp Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Mhp lideri Devlet Bah...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 604 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi