Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic UKRAYNA SEYAHATİ ZAMANIN DURDUĞU KENT: LVİV

UKRAYNA SEYAHATİ ZAMANIN DURDUĞU KENT: LVİV

E-posta

'Unesco Dünya Mirası' listesinde yer alan ve Ukrayna' nın başkent Kiev'de sonra en çok tanınan şehri Lviv ismini, şehrin kurucusu Rus Kralı Galiçya lı Daniel'in büyük oğlu Leo'dan almıştır. Aslan anlamına gelen Lviv Kentinin hemen her yerinde, Aslan heykelleri ve figürlerini görmek  mümkündür.


Şehir, Avusturya Macaristan İmparatorluğu Polonya ve Rusya idarelerinde kalmış, 1672-1676 Osmanlı Lehistan Savaşında Türk hakimiyetine geçmiş 1699 Karlofça anlaşması ile Türklerin elinden çıkmıştır. Doğu ve Batı Medeniyetlerine ev sahipliği yapan Lviv, İkinci Dünya Savaşında Almanya ile SSCB tampon bölgede olması nedeniyle çok büyük tahribat görmesine rağmen, geçmişin izleri aynen koruyabilmiştir. Atmışın üzerinde müzeye, yüzün üzerinde kiliseye sahip şehirde, daha çok Avusturya Macaristan döneminden kalma tarihi yapılar, özgün hallerini ve ihtişamlı günlerini sürdürebilmek ve bir milyona yakın nüfuslu kenti gezenler birkaç asır öncesinde yaşadıklarını hissetmektedirler.

UKRAYNA LVİV'den bir kare 2017 Ağustos

 

Kenti görüp hayran olan Çörçil (Churchill) şöyle demiştir:"İçinde büyük parklar olan şehirler gördüm ama büyük parklar içerisinde bir şehri ilk kez görüyorum".

Rınak (Pazar) Meydanı, Tiyatro binası, Çikolata Müzesi, Eczane Müzesi, kafeleri ve restoranları ile gece geç saatlere kadar canlı olan kentte, insan hayatın anlamsız kavga ve telaşlarından uzak ve güvenli olarak dolaşabilmekte , büyük kültürlerin izlerini görebilmektir. Osmanlı Viyana'yı kuşattığında başına fes geçirip Türklerin safına ulaşan Yuri , öğrendiği kahveyi dükkanında satmaya başlar ve üçyüz yıl sonra dahi gelen müşterilerine Türk Kahvesi ikram edilir otantik dükkanında. Türk tarihine yön veren Kanuni Sultanın eşi Hürrem Sultan (Roksana) Tatarlar tarafından esir alınır küçük yaşlarda Lviv yakınlarındaki Rogatin köyünden ve Osmanlı Sarayına Sultan olur, felegin yüzüne gülmesine. Hemen her köşe başında sokak çalgıcıları tüm hünerlerini gösterirlerken, hemen her meydanda ve caddede de milli kahramanlarının, devlet adamlarının, sanatçı ve edebiyatçılar ının heykelleri süslemektedir şehri.

Yine birbirinden ilginç kıyafet ve kostümlerle karşılarlar gençler misafirlerini. Parklarda yaşlısı ile gencinin saat tutarak oynadıkları satrancı izlemek de ayrı bir keyif verir insana.
Şehir bir de dünyaca ünlü Liçakiv Mezarlığına ev sahipliği yapmakta olup, dörtyüz binin üzerinde, hemen herbiri sanat eseri sayılabilecek mezarları ile bu ünü haklı olarak elde etmişlerdir. Osmanlı askerleri Birinci Dünya Savaşında Galiçya Cephesinden savaşmış, yöre insanlarıTürklere iyi davranmışlar ve yardım etmişlerdir. Şehit olan bazı askerlerimiz civar şehitliklerle birlikte bu mezarlıkta da yatmaktadırlar. Ruhları şad olsun

Av. İbrahim Turan

UKRAYNA LVİV 2017

UKRAYNA LVİV KENTİ

UKRAYNA LVİV KENTİ

UKRAYNA LVİV DE ZAMAN DURUYOR

UKRAYNA LVİV

UKRAYNA LVİV'DE SOKAK ŞARKICILARI

UKRAYNA LVİV KENTİ 2017

Son Güncelleme ( Cumartesi, 12 Ağustos 2017 08:12 )