Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic AVRUPA BİRLİĞİ BİZİ ÇARŞAMBA GÜNÜ AB’YE ALACAKTI AMA ÇARŞAMBA’YI SEL ALDI.

AVRUPA BİRLİĞİ BİZİ ÇARŞAMBA GÜNÜ AB’YE ALACAKTI AMA ÇARŞAMBA’YI SEL ALDI.

E-posta

AB TÜRKİYEYİ ALIR MIAvrupa Birliği 1958 yılında genel anlamda ekonomik birliktelik ekseninde kurulmuş bir topluluktur ve Türkiye bu birliğe ilk olarak 1959 yılında başvurmuştur. Yani yaklaşık olarak 58 yıldır bu birliğe üye olmak için beklemekteyiz. Bu birliğin bir yan kolu olan Gümrük Birliği’ne girebilmek için 1996 yılına kadar yani yaklaşık 22 yıl beklemişiz. Birliğin can damarı olan gümrük birliğine bizi 22 yılda kabul eden AB gerçek anlamda kulüp üyesi yapmak için bizi 58 yıldır bekletmekte bir beis görmemekte ve görünüşe göre de bu konuda pek hevesli gözükmemektedir.

Biz de bu arada küçük çaplı bir empati yapalım. 20 küsür ülkenin oluşturduğu bu ekonomik ve siyasal topluluğun herhangi bir ülkesi olduğumuzu düşenelim; Fransa, Almanya, Hollanda veya Slovakya. Ürettiğim ürünü hiçbir gümrük vergisi olmadan rahatça Türkiye’ye satabiliyor muyum? Satıyorum. Yabancı sermaye olarak gümrük birliği avantajlarından yararlanıp Türkiye’deki firmalarla rekabet edip onları saf dışı bırakabiliyor muyum? Bırakıyorum. Bu arada ABD ile yaptığım serbest ticaret anlaşması ile  herhangi bir kısıtlama olmadan o ülkenin mallarını rekabetçi fiyatlarla Avrupa’ya sokup Türkiye’ye olan ihtiyacımı azaltıyor muyum? Azaltıyorum. Dünyanın küçüldüğü, rekabetin arttığı, ekonomik yavaşlamanın Avrupa ülkelerini etkilediği bir ortamda daha çok insanın serbestçe ülkeme girmesine, ülke insanının istihdamını etkilemesine ve işsizliği körükleyecek bir ortama sebep olabilecek serbest dolaşıma izin verir miyim? Tabiî ki vermem.

Ümit AtillaAşağıdaki haritaya lütfen dikkatli bakalım. Ülkemizin doğusundaki ülkeler(!) size istikrarı, ekonomik başarıyı, huzuru ve refahı mı anlatıyor, yoksa karışıklıklar, savaşlar, ölümler ve kaos mesajı mı veriyor? Bir Avrupa Birliği ülkesinin vatandaşı olsan AB’nin sınırlarının Türkiye’nin doğusundan mı başlaması sana daha uygun gelir yoksa Yunanistan’ın doğusunu mu tercih edersin?

Kimse kimseyi kandırmasın bu düğün olmaz. Yok efendim Hollanda’da seçim varmış da seçim malzemesi olarak Türkiye’yi kullanıyorlarmış, yok Almanya’da Merkel Türkiye’yi kullanarak seçim propagandası yapıyormuş falan, filan. İşin gerçeği şudur ki; bu söylemler de bir palavradan ibarettir ve bizdeki siyasiler kendi taraftarlarını ellerinde tutma adına bu durumu eleştirir gibi yapmaktadırlar. Bizi bu birliğe asla almayacaklarını onlar da bal gibi bilmektedirler. Tavşana kaç, tazıya tut edebiyatı.

Yiyorsa “vazgeçtik, istemiyoruz, girmeyeceğiz sizin birliğinize, gümrük birliğini de iptal ediyoruz” desenize.

Eyyyy Avrupa (!)

Ümit ATİLLA

06.09.2017

Türkiye Komşuları siyasi harita

Son Güncelleme ( Çarşamba, 06 Eylül 2017 13:25 )