Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic BAK YEŞİL YEŞİL

BAK YEŞİL YEŞİL

E-posta

Ümit ATİLLA“İstanbul’a ihanet ettik. Biz bu şehrin kıymetini bilemedik. Hala da ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum”.

“İstanbul’da yeşili ancak mezarlıklarda bulursunuz”.

Yukarıdaki cümleler 1994 yılından beri İstanbul’un yönetimi kendi uktesinde olan Cumhurbaşkanımız’a ait. Tam 23 yıl.

 

Bir ülkenin, ya da bir şehrin majör sorunlarını çözebilmek ya da en azından minimuma indirebilmek için bir siyasi iradenin tek başına kaç yıl iktidar olması yeterlidir diye bir soru sormuştum geçenlerde. Beş diyenler oldu, on diyenler oldu, onbeş diyenler oldu. Ama görüyoruzki 23 yıl bile yeterli olmamış.

Benzer sözleri üç dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıp sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki’de söylememiş miydi?

“İhmal bizde, suç bizde, günah bizde, o yüzden bizim şehirlerimizi bir an önce yenilememiz lazım".

Acaba diyorum bütün bir şehri ya da toplumu ilgilendiren konularda toplumun her kesiminin katkısı sağlansa bu işler daha sağlıklı yürütülmez mi? Yıllarca koalisyonların bu ülkenin önünü tıkadığını iddia eden siyasetçiler her konuda tek bir bireyin aldığı ve uyguladığı kararların ülkeye ya da şehre ciddi zararlar verebileceğini düşünüyorlar mıdır? Ne dersiniz?

Bu arada sorunun sadece İstanbul’da olduğunu mu düşünüyorsunuz. O halde yanılıyorsunuz. Karadeniz sahil yolunda yakın zamanda yolculuk yapıp Trabzon’dan da geçtiyseniz denize doğru sıralanmış yamaçlardaki çarpık yapılaşmayı mutlaka fark etmişsinizdir.

Her yağmur yağdığında su basan Ankara metrosunun sorumluluğu o şehri 23 yıldır tek başına yönetenlerde mi, değil mi? Otuz yıldır severek yaşadığım şehre eskiden Yeşil Bursa denirdi. Şimdilerde Beton Bursa deniyor. Ya Mudanya? Bursa’nın çoğunluğunun kabul ettiği yaşanılası en güzel ilçesiydi bir zamanlar. Şimdiyse çarpık yapılaşmanın ve trafik keşmekeşinin tavan yaptığı karmaşık bir kasaba kıvamında.

Aslında birimiz değil hepimiz sorumluyuz. Elimizi taşın altına koymadığımız için. Bize ısrarla yalan söyleyen siyasetçilere inadına inandığımız için. İlimden, bilimden değil ranttan yana tavır aldığımız için. Doların yeşilini doğanın yeşiline tercih ettiğimiz için. Eğitimli, donanımlı, uzlaşmacı, dürüst, vatanını ve milletini sevenleri küstürdüğümüz, çıkarcı, yalancı, üçkağıtçı ve ahlaksızlara pirim tanıdığımız için.

Çaba gösteren, elini taşın altına sokmayı deneyen, donanımlı, namuslu, ilkeli, vatansever ve çıkarcı olmayanları tenzih ederim. Diğerleri yeşil yeşil bakmaya devam etsin.

Ümit ATİLLA

09.11.2017

Son Güncelleme ( Perşembe, 09 Kasım 2017 18:37 )