Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic MUDANYA’DA HER ŞEY SÖZ VERDİĞİNİZ GİBİ Mİ BAŞKAN?

MUDANYA’DA HER ŞEY SÖZ VERDİĞİNİZ GİBİ Mİ BAŞKAN?

E-posta

Ümit ATİLLAMudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz geçenlerde görevde bulundukları ilk dört yılın değerlendirmesini ortaya koyduğu bir açıklama yaptı ve onlarca projeyi söz verdikleri gibi hayata geçirdiklerini ifade etti. Yaptıklarını bir kenara koyalım; ekibine ve kendisine bu çalışmalardan dolayı teşekkür edelim. Sonra da diğer projelerine bakalım;

30 Mart 2014 seçimleri öncesinde pek çok kez yazılı ve görsel olarak karşımıza çıkmış ve epey bir vaatte bulunmuştu Başkan. Hatta bir de projelerini anlatan bir kitapçık bastırıp, dağıtmıştı. Bu kitapçıkta 2014-2019 arası yapacağı hedeflerini anlatmıştı. Bu kitapçıktaki vaatlerine bakarak inceleyelim o halde.

 • Mudanya’nın acilen çözülmesi gereken en önemli sorunu ulaşım, yani trafik demişti Başkan. “Yollarımızı yayaların, engellilerin ve yaşlıların, bisikletlilerin kolayca kullanımına imkan verecek biçimde düzenleyeceğiz. Mudanya içinde bölgesel bedelsiz otopark alanları yaratacağız” demişti. Yaptık mı Başkan?

 

 • “Burgaz’dan Mütareke Meydanı’na ve oradan Arnavutköy’e ulaşan kent içi tramvayı hayata geçecek. Mudanyalı da, Mudanya’ya gelen de rahat edecek, hem yürüyebilecek, hem de körfezin güzelliklerini yaşayacak” demişti Başkan. Bir an Mudanya’nın bütün köylerini tramvayla birbirine bağlama sözü veren Hasan Amca geldi aklıma. Sahi Başkan ne oldu bu tramvay işi?

 

 • “Mudanya’nın kuzeyinde var olan arterin kullanımını güçlendirecek, kente kamyon gibi büyük araçların girişine sınırlama getireceğiz, böylece kent trafiğini rahatlatacağız” demişti. Trafik Mudanya’da ben olmadığım zaman mı rahatlıyor acaba diyeceğim ama nerdeyse olmadığım gün yokki Başkan. Sahi ne olacak bu trafiğin hali?

 

 • “Mudanya’nın bir balık hali yok, biz yapacağız, balıkçılığı ve deniz ürünlerini destekleyeceğiz” de demişti Başkan. Mudanya’nın girişindeki Tekel Parkı’nı geçer geçmez kaldırımla akraba , soldaki ilk dükkan balık hali mi acaba? Yoksa ikiyüz metre kadar daha ilerde sağdaki dükkan mı balık hali? Bilemedim Başkan.

 

 • “Jandarma bölgesinden Uzunyalı’ya kadar deniz kıyısını halkın kullanımına açacak, Yıldıztepe’yi Mudanya’nın Marmara’ya bakan penceresi haline getireceğiz. Ücretsiz halk plajı haline gelecek alanda tuvalet, su gibi hizmetler ücretsiz olacak” demişti. Gibi hizmetler deyince su ile birlikte gazoz ve sarı da ücretsiz olacak mı Başkan?

 

 • “Mudanyalı şebekeden su içmek istiyor. Şebeke suyunun güvenle içilmesini sağlayacağız” sözleri de yer almıştı kitapçıkta. Açıkcası o kadar yüksek su faturaları ödedikten sonra vatandaş bir de damacana suya para vermek istemez bence de. Ruhuna rahmet okuduğum çok sevgili Orhan Veli’nin mısraları geliyor aklıma; hava bedava, bulut bedava, peynir ekmek değil ama acı su bedava… Ne oldu o iş?

 

 • “Mudanya’ya özgü bir tür olan Mudanya sardunyasını yetiştirecek ve tüm evlerin balkonlarını kaplayacağız” gibi iddialı bir söylem vardı mesela o kitapçıkta. Yoksa bu söz Seferihisar Belediyesi için mi söylenmişti? Ben kendi balkonumda göremedim, komşumda da olmadığı gibi apartmanda hiç kimsede yok. Karşı balkonlarda da göremedim. Olsun, çok da önemli değil zaten. Sonra hallederiz, dimi?

 

 • “Top Bayırı Mesire Alanı’nı yapacak ve yurttaşlarımızın sağlıklı koşullar içinde piknik yapmasını sağlayacağız” diyordu. Ben bunu da Conk Bayırı ile karıştırdım galiba ama olsun o da yapılır, daha vakit var.

 

 • “Tüm sivil toplum örgütlerinin özgürce çalışmalarını sürdürebilecekleri Mudanya Dernekler Yerleşkesi’ni biz kuracağız” denilen yerleşke katlı otoparkın olduğu yer mi acaba? Bunu en iyisi değerli büyüğüm Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Sabahattin Hocam’a sorayım. Ya da bir diğer değerli büyüğüm Kent Konseyi Başkanı Sayın Soyer Hocam’a sorayım. Her ikisinin de ellerinden öperim ama mutlaka cevap bekliyorum; dernek faaliyetlerini özgürce, sağlıklı bir şekilde yürütebiliyorlar mı acaba?

 

 • “MUKART(Mudanya Sosyal Destek Kartı) hayata geçireceğiz. MUKART ile hem Mudanya esnafına hem de ihtiyaç sahiplerine destek olacağız”…. Mavi bir zemin üzerine beyaz yazılarla basılmış MUKART. Geçerlilik tarihi 00/00 olduğundan olsa gerek hiç görmedik bu güzel kartı. Ama hakikaten renkler çok güzeldi.

 

 • “Çöp Ayrıştırma Projesi ile çöpleri kaynağında ayrıştıracağız. Geri kazanımdan elde edilecek geliri Mudanya halkının yararı için kullanacağız” diye çok yerinde bir vaat var bence kitapçıkta; mavi, kırmızı, yeşil ve sarı çöp konteynerli fotoğrafla birlikte. Bu konteynerler belli bölgelerde mi yoksa her binanın önünde mi Başkan? Ben göremedim de.

 

 • “Bitkisel atık yağları ve atık pilleri düzenli olarak toplayacağız” derken Başkan? Bir üst paragraftaki gibi bir durum mu var yoksa başka bir durum mu?

 

 • “Mudanya’daki tüm yapılar deprem açısından değerlendirilecek ve Mudanya’nın Deprem Envanterini çıkaracağız, kent içinde uygun noktaları saptayarak Afet Anı Toplanma Noktası biçiminde düzenleyeceğiz, tüm mahallelerde Mahalle Afet Gönüllüleri’ni eğiterek depreme hazırlıklı hale getireceğiz” gibi çok önemli bir vaat göze çarpıyor kitapçığımızda. Malum, deprem değil tedbirsizlik öldürür. Bu çalışma yapıldı mı yoksa Anı olarak mı kalacak Başkan?

 

 • “Mudanya Esnaf Sarayı projemiz ile esnafın yüzü gülecek, giderleri azalacak, kazancı artacak” demiş Başkan ama ben bu konuyu da değerli esnafımıza sormuş olayım; Giderleriniz azaldı, kazancınız arttı mı?

 

 • “Mudanya ve Trilye’de butik otelciliği destekleyeceğiz” mi demiştin Başkan? Bunu direk Girit mahallesi müdavimi değerli dostum Cemil’e sorayım en iyisi. Desteklendiniz mi Cemilciğim?

Toparlayacak olursak Sevgili Başkan; 30 yılda kaybedilenleri 5 yılda geri alabildik mi yoksa ilave bir 5 yıl daha mı lazım olacak? Mudanya’da deniz, toprak, hava ve siyaset temizlenebildi mi yoksa biraz daha arap sabununa ihtiyacımız olacak mı? Turizm cenneti olduk mu yoksa henüz Araf’ta mıyız? Zeytinimiz dünya markası olacaktı, Zeytin Talanı (her ne kadar isim hakkı senden önceki siyasilerin olsa da) bizim markamız mı yoksa bilmediğimiz bir başka markamız mı var?

Sen, bizler seni ve faaliyetlerini eleştirirsek daha başarılı olacağını, o yüzden eleştirilere açık olduğunu söylemiştin Başkan. Umarım 4 yılda yaşadığın tecrübelerle Mudanya’daki son 1 yılında daha başarılı olursun Başkan.

En kalbi selamlarımla…

Ümit ATİLLA

Son Güncelleme ( Çarşamba, 18 Nisan 2018 00:59 )