Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic BAŞKAN! BİR CİSİM DAHA YAKLAŞIYOR…

BAŞKAN! BİR CİSİM DAHA YAKLAŞIYOR…

E-posta

Son yazımızda " Bir Cisim Yaklaşıyor " dedik ama belli ki Mudanya’ya birden çok cisim yaklaşıyor son zamanlarda. Bunlardan bir tanesi de Arnavutköy’ü geçtikten hemen sonra Siği dediğimiz bölgenin olduğu yerde gök yüzüne doğru uzanmaya başlamış olan otel inşaatı. Tam yeri Yıldıztepe’deki Doğalya otelin karşısı. 11 katlı minik bir dev.

 

Sağ olsun Mudanya ve aslında memleket sevdalısı değerli ağabeyimiz Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz duyarsız siyasetçilerimize nazire yaparak bu konuyu da gündeme getirmiş ve ilgili pek çok makama resmi yazılarla müracaat ederek konuyu deşmeye başlamış.

Paşamız Mudanya Belediyesi’ne yaptığı müracaatta 1/1000 ölçekli kentsel sit alanı revizyon planı halen kurulca onaylanmayan yere ruhsat verildiğini, başta uygun bulunmayan otel inşaatına kaç kata ruhsat verildiğini sormuş.

Belediye’den gelen cevap şöyle;

“Yıldıztepe mevkiinde 1268 ada, 6 parsel sayılı taşınmaza ilişkin Belediyemiz arşiv kayıtlarında yapılan inceleme neticesinde söz konusu parselin yürürlükte olan 1/1000 ölçekli Mudanya Revizyon İmar planında “Otel” alanı olarak plan kararının mevcut olduğu ve adı geçen parseldeki yapının İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 30 Haziran 2017 tarih ve 17/773 ruhsat numarası ile ruhsatlandırıldığı tespit edilmiştir.” 

Soru basit; Kaç kata ruhsat verilmiştir?

Cevap; ??? Kat sayısı belli değil.

Şimdi bu otel inşaatı için de, acımasızca, tam da denizin kenarına, kıyı içine inşaatın yasak olduğunu düşündüğüm bir yere inşaa edilmeye devam edilmektedir. Bu inşaatın, bölgeye kötü örnek olacağı gibi, Mudanya sahillerinin de doğal yapısını bozacağı kanaatindeyim.

Daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne, Mudanya Belediyesi’ne, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’ne ve Mudanya Kaymakamlığı’na 1 Temmuz’da yazdığı yazı şu şekilde;

“Mudanya Yıldıztepe’deki Doğalya Otel’in karşısında resimde görülen otel inşa edilmektedir. Şu anda bodrum hariç 7 kat yükselmiş ve 4 kat daha inşa edileceği söylenmektedir. Mudanya Arnavutköy’de limana 8 katlı bina yapılmış ve bu hukuken durdurulmuştu. O zaman bu 8 kat çok olumsuz bir hava yaratmıştı. Şimdi bu otel acımasızca, tam denizin kenarına, kıyı içine, inşaatın yasak olduğunu düşündüğüm yere inşa edilmesi devam etmektedir. Bu bölgede kötü örnek olacak, Mudanya sahillerinin yapısını bozacaktır. Konunun incelenerek yasal olmayan bir husus varsa inşaatın durdurulmasını ve müsaade edenler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını saygıyla arz ederim”.

3 Temmuz’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen cevap şöyle;

“Talebiniz belediyemizce değerlendirilmiştir. Dairemiz teknik personeli tarafından yerinde inceleme yapılmış olup, ilçe belediyesine ve vatandaşa bilgi amaçlı yazılmıştır”.

Gelen cevaplardan da anlaşılacağı üzere konu bir şekilde savuşturulmaya çalışılıyor ama paşamız işin peşini bırakmayacağını bir kez daha hatırlatan iki gün önceki şu dilekçesini hem Mudanya Belediyesi’ne hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderiyor.

Aşağıdaki yazınızda inşaatın durdurulup, fazla yapılan katların yıkım kararı alınmasını talep ettiğim, yasak olan kıyı şeridi içine yapılan, görüntüyü tamamen bozan 11 katlı binanın belediyenizce değerlendirildiği, teknik personelce yerinde incelendiği, ilçe belediyesine ve vatandaşa bilgi verildiği ifade edilmektedir. Anayasal hakkım gereği ilçe belediyesine ve vatandaşa verilen bilginin bana da verilmesi gerekir. Bu bilgilerin bana da gönderilmesini talep ediyorum. Bunları adalete intikal ettireceğim dosyaya ilave etmek üzere istiyorum. Bu yazıyı konuyu savuşturmak olarak telakki ediyorum. Ortada kıyı şeridine yapılmış, Mudanya’da müsaade edilen 4 katın çok üstünde, doğayı bozan bir yapı bahis konusu. Biz inceledik, oldu denerek kabullenilecek bir şey değil. Kaldı ki; yazdığınızı ifade ettiğiniz Mudanya ilçe belediyesi buna baştan hayır deyip, reddetmiş. Yazıları ektedir. Talebimi yineliyor ve inşaatın bir an evvel durdurulmasını ve fazla yapılan katların yıkım kararının alınmasını saygıyla talep ediyorum”.

Ümit AtillaEveeett Sayın Başkan! Ne yapıyoruz? Yaklaşmakta olan bu cisimle ilgili olarak bir kamuoyu açıklaması bekleyelim mi? Bu oteli kim yapıyor, arkasında, önünde veya içinde kimler varı sormuyor vatandaş. Yapılan hukuksuz durumla mücadele etmenizi bekliyor. Çok şey mi istiyor acaba?

Doktor Bey!

Sizden de bir kamuoyu açıklaması beklemek hakkımız değil mi? Bir ağaç için yaptığınız başarılı çalışmayı gördükten sonra bu konuda da bir hamle yapmanız gerekmez mi? Sonuçta doğa, deniz, tarih, Mudanya, Heidi, Red Kit, Polyanna….

Çok cisim yaklaşıyor çookkk.

Ümit ATİLLA

12.07.2018

Son Güncelleme ( Perşembe, 12 Temmuz 2018 23:46 )