Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic ŞEHİT FETHİ BEY PARKI

ŞEHİT FETHİ BEY PARKI

E-posta

Ümit AtillaBu yaz Fethiye’de Fethiye Belediyesi’nin hizmete açtığı parkın adı “Şehit Fethi Bey Parkı”. 120bin metrekare (m2) alanın içersinde Belediye’ye ait 68bin m2 rekreasyon alanı mevcut. Bu alanda neler olduğuna gelince;

800metre koşu bandı, 650metre sahil yolu, 800metre bisiklet yolu, 5bin m2 çocuk oyun alanı, seyir terasları, yel ve su değirmenleri, çeşitli aktivitelerin yapılacağı 3bin m2 meydan, 35bin m2 yeşil alan, 126 çeşit bitki, biyolojik doğal göletler, açık hava kütüphaneleri, basketbol sahası, fitnes istasyonları, kay kay pisti, dev macera parkı, engelli bankları, köprüler ve tertemiz modern tuvaletler.

Parkta ayrıca 100 yaşından büyük zeytin ağaçları, sadece Akdeniz bölgesinde yetişen bitkilerden oluşan Akdeniz Bahçesi, günbatımı şezlongları ve begonvil şemsiyeleri de mevcut.

Denizden iç taraflara uzanan nehirin geçiş noktasında çelik iskelet üzerine oturtulmuş kare şeklindeki kırılmaz camları görünce birden bizim kordon aklıma geldi. Hani şu meşhur poyramızın dövdüğü dalgaların fışkırdığı, üzeri açık ve epey riskli kara deliklerimiz var ya kordonumuzda…Hah işte onlar. Sonra deniz kenarından itibaren döşenmiş taş kırma parkelere ilişti gözlerim. Onları görünce de açılışından kısa bir süre sonra patlayıp, çatlayan sarımtırak, plastikimsi kaplama malzemelerimizi hatırladım meşhur kordonumuzun.

Bir tarafta villa rantına karşı gelmiş, yıllar süren davalar sonunda dünyaya örnek teşkil edecek zariflikte bir kordon var memleketimizde. Diğer tarafta yıllar süren eziyet ve karmaşanın ardından esnafa ve halka ciddi kayıplar yaşatan, açılışından kısa bir süre sonra yerle yeksan olan, pek çok eksiği ve kusuru olan, yeşillik ve ağaçtan nasibini alamamış bir kordon.

Bizim kordon için şaheser diyenler Fethiye’deki kordon için neler der bilemiyorum doğrusu. Ota, boka muhalefet edip Mudanya’daki kordonun haline gık çıkarmaya yüreği yetmeyenleri kendi vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Fırsat bulup Fethiye’ye giderlerse bu parkı ve kordonu mutlaka gezip görsünler. Belki ilerde yapılacak başka projeler için feyz alırlar.

Ümit ATİLLA

03.09.2018

Son Güncelleme ( Perşembe, 06 Eylül 2018 02:10 )