Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic MUDANYA'DA ARICILIK

MUDANYA'DA ARICILIK

E-posta

İBRAHİM TURAN MUDANYA'DA ARICILIĞI YAZDI.Arılar, beslenmemiz için çok önemli olan, bal, polen, arı sütü, propolis ürünlerini bizlere karşılıksız sunarken, bitkilerin tozlaşması ve dolayısıyla verim ve kalitelerinin artmasını da gönüllü olarak yerine getirmektedirler. Türkiye, arı sayısı ve bal üretiminde 2.sırada yer alırken, Bursa'mız da bu alanda ülkemizin önde gelen illerininin başında gelmektedir.

Kendine mahsus iklimi ve coğrafi yapısı ile Mudanya'mızın Arıcılık için avantajlı bir konumda bulunduğunu söyleyebiliriz. Erken ilk bahardan (ıspatan, bahar püreni) geç sonbahara (davulga-kocakarı yemişi, güz püreni) kadar, nektar ve polene sahip çiçeklerin bulunması ve hava durumunun arıların çalışmasına uygun olması bu avantajlı durumunu ortaya koymaktadır. Mudanya'nın doğusunda ve batısında çam ormanları ve fundalıklarla kaplı Gündoğdu ve Çepni tepelerinin bulunması flora çeşitliliğini daha da artırmaktadır. Mudanya ovasında ayçiçeği, mısır, gibi yağlı tohum bitkileri ile kavun, karpuz ve çok çeşit sebze yetiştirilmesinin Arıcılık için ayrı bir değeri vardır. Yine, yer yer çam ağaçlarının salgı salmaları neticesinde, çam balı da alınmaktadır. Yine çam ormanlarının içinde bulunan kuşkonmazların yaz sonu gibi açması ile, arılar için bu dönem hayati öneme sahip polen  ihtiyacı karşılanmaktadır. Ayrıca, Çepni Tepesinde ve Mirzaoba-Kaymakoba arasında yer alan Ihlamur Boğazı mevkiinde Ihlamur ve kestane balı alınmaktadır.

Mudanya'da aile ihtiyacını karşılayacak kadar bal üretimi yapan sabit arıcılar olduğu gibi, özellikle zeytinliklerin ilaçlaması başlamadan, kolonisini , Armutlu, Yalova, Tekirdağ, Karacabey, Uludağ gibi ballı çiçeklerin bulunduğu yerlere götüren ve sonbaharda Mudanya 'ya dönen gezgin arıcılar da mevcuttur.
Arıcılıktaki bu potansiyelin ve Arıcılığı öğrenmek isteyenlerin çokluğu neticesinde, Çiftçi derneklerinin talebi ile İlçe tarım müdürlüğünce açılan kurslarda onlarca Arıcı eğitim ve sertifika alarak bilinçli arıcılığa adım atmışlardır.

Mudanyalı arıcıların en büyük sorununun ,zeytinliklerin bilinçsiz ilaçlanması ve  arılıkların yer sorunu olduğunu söyleyebiliriz.Elde edilen bal, polen, bal mumu ve propolis ürünlerinin belli bir merkezde satışının yapılabilmesi halinde pazarlama sorununa çözüm bulunacağı açıktır.

Av. İbrahim Turan

FOTO GALERİ MUDANYA'DA ARICILIK VE BAL HASADI

Son Güncelleme ( Cuma, 05 Ekim 2018 03:22 )