Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic KİM BU BARIŞ?

KİM BU BARIŞ?

E-posta

ÜMİT ATİLLADün akşam Mudanyamız’ın değerli simalarından Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz’ü evinde ziyaret ettim. Pek çok değişik konu hakkında üç saate yakın sohbet ettik, görüş alışverişinde bulunduk. Çalışma hayatı başarılarla dolu, iki yabancı dili çok iyi derece bilen ve kullanabilen, vatandaşı ve ülkeyi ilgilendiren pek çok konuya hakim ve bilgi sahibi, ülkesini seven, yaşadığı yere değer katmaya çalışan bir adamla yaptığım bu sohbetten inanılmaz keyif aldım. Feyz almak isteyen herkese de tavsiye ederim.

Bunca sohbetin içinde Belediye ve hizmetlerini konuşmamak da olmazdı tabi. Malum, komutanımız Mudanya’da yaşıyor ve ilçenin sorunlarını yakından takip edip sorumlu bir vatandaşın yapması gereken mücadeleyi de fazlasıyla yapıyor. Son yıllarda özellikle belediyeyi ilgilendiren konularda pek çok müracatı ve dilekçesi var. Benim de yakından takip ettiğim ve bildiğim bu konularla ilgili olarak yaptığı başvurular ne yazıkki ya sonuçsuz kalıyor ya da savuşturuluyor. Çünkü yaptığı başvuru ve itirazlara zamanında ve doğru cevap alamıyor. Yapılan yanlış işlerin düzeltilmediğini, yanlıştan dönülmediğini gördükçe yılmadan itirazlarına ve başvurularına devam ediyor. Paşamızın ısrarlı mücadelesinden vazgeçmeyeceğini idrak eden Barış’ın Başkanı 4 yıl önce söz verdiği gibi olumsuzluklarla mücadele edeceğine soluğu mahkemede alıyor ve Sayın Karagöz hakkında gerekli raporların alınarak kısıtlanması yönünde karar verilmesini isteyen bir dava dilekçesi veriyor.

Keşke yaşadığı yerde sorumlu bir vatandaş gibi davranıp, gördüğü sorunların üzerine giden ve yetkilileri de uyarmayı ihmal etmeyen bu değerli  insanı bir ziyaret edip, sohbet etseydiniz sizler de. Nasıl biri olduğu ve ne için mücadele ettiği konusunda belki bir fikir sahibi olurdunuz diyeceğim amma egolarınız buna müsaade etmiyor biliyorum. Klasik, “ Bütün dağları ben yarattım, karşı tepeler senin olsun” modelidir bu.

Belliki Sayın Karagöz’ü akıl melekesini kaybetmiş gibi gösterip kendinizce bir çözüm bulma arayışına gitmişsiniz. Hazır seçimler yaklaşıyorken ve bir beş yıl daha koltukta oturma telaşı sarmışken ortalığı böyle ciddi bir muhalefeti susturmak en doğrusu tabii. O koltuğa niyetli CHP’nin içinde o kadar adayla mücadele ederken başka bir cephede mevzi kaybetmeye gerek yok diye düşünmüş olmalısınız.

Velevki paşamız akıl melekesini kaybetmiş olsun ki; benim dün saatlerce sohbet ettiğim bu adam gayet kendinden emin, ne konuştuğunu bilen ve pek çok konuya hakim olduğunu gayet net izah edebilen bir kişi olarak karşımda duruyordu; kendisinin siz cesur Barış’ın Başkanı’na sorduğu soruları bir de ben sorayım kendi adıma. Umarım “Seni alakadar etmez bu konular” deyip geçiştirmezseniz. Ya da belki benim de akıl sağlığım yerinde değildir.

Yahu Başkan bu soruları kimse sormamış ya da bütün Mudanya sormuş kabul et, bırak Ahmet’i Mehmet’i. Sen kendinden eminsen, sorumluluk sahibi bir yönetici isen , kapıları kırmış bir başkan olarak bu soruların cevabını kimse sormadan da verebilirsin bütün Mudanya halkına; değil mi?

Gel önce bu konuları layıkı ile bir anlat, açıkla, kamuoyunu güzelce aydınlat sonraki beş seneyi sonra konuşuruz. Hatta istersen, istediğin medya mensuplarını, istediğin yerde topla; onlar sorsunlar sana bu soruları. Ya da önce git Yaşar Paşa’yı bir ziyaret et, bir kahvesini iç, gönlünü al, nerde hata yaptığını anlamaya çalış. Karar tabiî ki senin. Ben hatırlatma babında soruları bir kez daha aşağıya karalıyorum. Kal sağlıcakla.

*Soruların orjinali sizde de olduğu ve kamuoyu hassasiyetini dikkate alarak bazı isimleri ve numaraları noktalayarak geçiyorum.

1- D.F. kafenin binası kentsel sit alanında özel korumalı konumda Sivil Mimarlık Örneği bir yapı mıdır? Kurul size ruhsatı iptal edin diye yazı gönderdi mi? Ruhsatı iptal ettiniz mi?

2- Bu kafenin yanındaki bitişik parseli yetkiniz dahilinde ve bilerek aynı kafeye sattınız mı? Kurul satışınızı iptal etti mi? Tapu da satış iptal edildi mi?

3- 12 Eylül caddesindeki sokakları açın diyerek kurul size 2009 yılından beri onlarca karar ve yazı gönderdi mi? Sokakları açtınız mı?

4- Mudanya’da işgaliye uyguladığınız yerlerden yılın sadece 92 günü için işgaliye ücreti aldığınız, diğer 273 gün için bir uygulama yapmadığınız doğru mu? İsim isim, metrekare metrekare, hangi mekandan, kaç gün için, ne kadar işgaliye ücreti alındığını belgeleri ile birlikte açıklar mısınız?

5- Klm. Restoran yolu fıçı ile kapatmıştı. Sonra da odunla duvar ördü. Akıbeti nedir, kaldırttınız mı, cezai işlem mi uyguladınız?

6- Bir başka restoran yolu ahşap perde ile kapatmıştı. Açtırabildiniz mi?

7- Tapu sınırlarını aşan ve dolguyu işgal eden bir cafe restoran var mı? Bununla ilgili ne yaptınız?

8- Özellikle Mütareke binasından Jandarma tesislerine uzanan yol kenarındaki restoran ve cafelerin yetki ve hakları olmadığı halde deniz tarafını doldurdukları doğru mu? Kaldırttınız mı?

9- 1061 ada …ve … nolu SMÖ’lü yapıları kamulaştırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı size soru sordu mu? Red mi ettiniz? Gerekçeniz neydi?

10- 12 Eylül caddesinde … numaralı kafeye usulsüz ruhsat verdiniz mi? Verdiyseniz iptal ettiniz mi?

11- Coşkunöz Plajındaki büfenin durumu nedir? Burası ile igili olarak Milli Emlak ile yazışmalarınız oldu mu? Sonuç nedir?

Ümit ATİLLA

10.10.2018