Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Yönetim Konum Harita

E-posta

MudanyaKonumu
28-29 derece kuzey boylamları ile 40-41 derece kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır. Batıda Karacabey, güneyde Osmangazi ve Nilüfer, doğuda Gemlik ile komşudur; kuzeyinde Gemlik Körfezi yer alır. Bursa’ya (Şehir Merkezi) 32 km. uzaklıktadır. 346 km2'lik bir alan kaplar.Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alır.

 

Yüzey Şekilleri
Gemlik Körfezi’nin güney yüzünü kaplayan ve Bursa Ovası’nı denizden ayıran Mudanya dağları, doğu-batı yönünde uzanır. Batıdan, Susurluk Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar uzanan en yüksek tepe 600 metre yüksekliğindeki Karatepe’ye kadar erişir. Belli başlı akarsuyu Nilüfer Çayı’dır. Arazi engebeli bir yapıya sahiptir. 

Yönetim 

Kaymakamlık   web : mudanya.gov.tr
Mudanya Belediye Başkanlığı  web : mudanya.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediye  web : bursa.bel.tr
Yüz Ölçümü : 346 km.
Nüfus :53.965
Rakım : 80 m
Posta Kodu: 16940
Koordinatları :28 derece 29'00"N, 40 derece 41'00"E
Alan Kodu : 0224
İl Plaka Kodu : 16 Jx

Uydu Konum

İlçe, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu uyarınca Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dahil olmuştur. İlçe belediyesi ile birlikte, 1 belde belediyesi ve 33 köy bulunmaktadır. Köylerden 22'si Bursa Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı içinde, orman sınır köyü statüsündedir. İlçe merkezine yakın köylerde ekonomik yönden daha çok hareketlilik gözlenmektedir. Köylerin gelişmişlik düzeyleri İlçe merkezine paralel olmaktadır.
İlçe Merkezi 13, Zeytinbağı Beldesi 5 olmak üzere İlçede toplam 18 mahalle bulunmaktadır. 

İklim
Mudanya’da ılıman Marmara iklimi görülür. Yazları çok sıcak değil ama kurak geçer. Kışları ılık ve yağışlıdır. En soğuk ayı Şubat, en sıcak ayı Ağustos’tur. Yıllık yağış mikatrı 614mm’dir. En çok esen rüzgar poyraz ve yıldızdır.

Tarihi
İlçenin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının MYRLEA olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik ve Erdek’in de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip (PHLIPOSS) tarafından yıkılmış ve yerine, APAMEIA adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerek MONTANIA adını almıştır. Şimdiki adı olan MUDANYA’nın buradan geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, 1321 yılında Orhan Bey tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.Mudanya Kasabası, Mondros Mütarekesi’nden sonra, önce İngiliz istilasına uğramıştır. Fakat Jandarma Onbaşısı ŞÜKRÜ ÇAVUŞ’un İngiliz Deniz Piyadesi’nin çıkartma yaptığı iskelede İngiliz Ordusundan bir binbaşı bile bir eri öldürmesi üzerine bu işgal bir gün bile sürmemiştir. 25 Haziran 1920’de gerçekleşen bu olaydan 11 gün sonra İngiliz ordusunun yerini Yunanlılar almıştır. Düşman işgali altında 2 yıldan uzun süre kalan Mudanya, 12 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren anlaşma 3- 11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan konferans sonucunda Mudanya’da imzalanmış ve Mudanya Mütarekesi adını almıştır.

Ekonomi ve Ulaşım

Mudanya Karayolu Haritası

Zeytincilik, ilçe halkının birinci derecede gelir kaynağıdır. Bağcılık, sebze ve meyvecilik, ayçiçeği, soğan ve tahıl gibi diger tarımsal faaliyetler, az miktarda da olsa yapılmaktadır.
İlçede iş hacminin bir çoğunu ithalat-ihracat işlemleri oluşturmaktadır. İthalat, hem deniz ve hem de karayoluyla gelen sanayi mamulleri ve yarı mamullerinden; ihracat ise Bursa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının ürettikleri mamullerden ve gemilerle yapılan maden cevheri ihracatından meydana gelmektedir. Marmara Denizinin aşırı kirlenmesi sonucu balıkçılık sektöründe büyük gerileme olmuştur. Yaz mevsiminin serin geçmesi nedeniyle turizm sezonu pek uzun sürmemektedir. Dış turizmin yanında, özellikle başta Bursa olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelenlerin olusturdugu günübirlik yerli turizm faaliyetleri yapılmaktadır. Bunun yanında kendi yazlık evlerinde kalanların sayısı da hayli fazladır.

Mudanya Orman Müdürlüğü bünyesinde 6 bin 380 hektar orman alanı bulunmaktadır. Genelde çam ve meşe ile meşe içindeki maki formundaki bitkilere rastlanır. Her yıl yaklaşık 1000 sten kağıtlık odun Seka’ya, 500 sten lif yonga Bursa Sunta Fabrikası’na, 20 ton defne yaprağı da yağ imalatında kullanılmak üzere İzmir’e gönderilmektedir. Toplam orman ürünleri üretimi yıllık 13000 sten civarındadır (1 sten= 1m3).

Mudanya’da sanayi pek gelişmemiştir. Büyük sanayi kuruluşları olarak Yazaki ve Prysmian fabrikaları ve yan sanayileri, 1991 yılında kurulan Küçük Sanayi Sitesi'nde çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren 42 işyeri, Zeytinciler Hali'nde ise 50 adet dükkan bulunmaktadır. Ayrıca ilçede büyüklü küçüklü zeytin işleme tesisleri mevcuttur.  Güzelyalı mahallesinde bulunan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) hızlı feribot'u aracılığıyla İstanbul'a 75 dakikada ulaşmak mümkün olmaktadır. 

Nüfus
İlçenin nüfusu Adrese Dayalı Nufüs Kayıt Sistemi'ne göre 2008 yılı'nda ;

İlçe Merkezi'nde 47,178 kişi
Zeytinbağı Beldesi'nde 2,036 kişi
Köyler'de 16,685 kişi
Toplam 65,899 kişi dir. Yaz aylarında yazlıkçı tabir edilen kesimin gelmesi ile Mudanya'nın nüfusu 150 000'i geçmektedir.

Tarihi binalar
Aydınpınar Köyü Kilisesi (Mudanya)
Dereköy Kilisesi (Mudanya)
Kumyaka Kilisesi (Mudanya)
Tahirpaşa Konağı(İlçe Kütüphanesi)(Mudanya)
Mütareke Evi Müzesi (Mudanya)
Taş Mektep (Zeytinbağı )
Kemerli klise (Zeytinbağı) 

Son Güncelleme ( Pazar, 20 Mayıs 2018 01:45 )  


SALON MİRAY MUDANYA'DA HİZMETİNİZDE

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 371 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi