Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya'yı Keşfet Nasıl Bir Yer? YÜZYILLARDAN GÜNÜMÜZE GELEN BİR EFSANE “KOCAKARI”

YÜZYILLARDAN GÜNÜMÜZE GELEN BİR EFSANE “KOCAKARI”

E-posta

Mudanya gen tr

Mudanya da bulunan ve yüzyıllardan günümüze kadar gelebilmeyi başaran bir efsane  yıllardır herkesin dilinde dolaşır. Mudanya Yıltıztepe’ye çıktığınızda bu efsaneye konu olan 5 metre boyunda, Uzun yalı mevkii deniz kıyısında kumsal da heybetli bir şekilde yükselen kadın görünümlü devasa kayayı görürsünüz.

Deniz kıyısında bulunan bu kayanın efsanesi çok ilginç ve doğruluk payı ne kadar doğrudur bilinmez ancak bu efsane kesinlikle tartışılabilir nitelikte. Bu kayanın zamanında bir kadın olduğu ve Allah tarafından bu kadının cezalandırılarak kaya durumuna getirildiği söylenir. Bunun efsanesi ise şöyle; Mudanya’ya bağlı köylerden birinde oturan yaşlı bir kadın torunu ile köyüne giderken torununu denize sokmak için deniz kıyısına inmiş ve torunu denize girerken kendiside deniz kıyısında ateş yakıp hamur kızartmak istemiş. Bu arada torunu tuvaletinin geldiğini belirtmiş ve torununun tuvaletini yaptırmış. Daha sonra da dizlerinin üzerine yere çömelmiş ve torununun altını silmek için bir şeyler aramış bulamayınca da kızartmak amacıyla hazırladığı hamur ile torununun altını silmiş. Allah tarafından o anda olduğu yerde cezalandırılarak taş haline gelmiş. Bu kadın görünümlü kayaya ön yüzünden baktığınızda kucağında küçük bir çocuk süileti de görürsünüz. Bu rivayet, asırlardan bu yana dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelebilmiş bir söylenti olarak halen konuşulur.

TURİZM BAKANLIĞININ DESTEĞİ BEKLENİYOR.

Mudanya ile ilçeye bağlı Kumyaka köyü arasında ve ilçeye 1.5 km mesafede bulunan Uzunyalı Mevkii’nde deniz kıyısında bulunan bu 5 metrelik devasa kayayı uzaktan gördüğünüzde dizleri üzerine çökmüş bir kadın görüntüsü ile karşılaşırsınız. Yanına gittiğiniz de ise bu görüntüyü daha net olarak fark edersiniz. Dizleri üzerine çökmüş, beline kadar çarşafa benzeyen bu görüntüyü veren bir görünüm görürsünüz.

Ayrıca, elleri karın bölgesinde bağlı ve kucağında biri yatıyor görüntüsü ile karşılaşırsınız. Bunun dışında da iki ayağı arasının açık olduğu görülür. Kafasının arka bölümünde kızıla çalan renkteki otların bu bölgede sürekli olarak var olması da saç görünümü vermektedir.

Bu efsane asırlardan bu yana babadan oğla, dededen toruna anlatıla anlatıla günümüze kadar gelmeyi başardı. Şimdi Mudanyalılar, Mudanya Belediye Başkanından Uzunyalı sahiline inmek ve bu kayayı daha yakından görmek için yol yapmasını istiyorlar ayrıca burada daha önce sahile inen bir yolun olduğunu ve site sakinleri tarafından vatandaşlara bu yolun kapatıldığı ve açılmasının sağlanmasını istiyorlar. Konunun gerçekten de çok önemli olduğunu vurgulayan vatandaşlar yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olacak olan efsane Koca karı kayasına ulaşılması için hem belediye hem ilçe kaymakamlığı, hem Bursa Büyükşehir Belediye başkanı'nın hem de turizm Bakanlığı yetkililerinin burada daha detaylı olarak çalışma yapmalarının gerekli olduğunu belirtiyorlar. Bu efsaneye konu olan 5 metre boyunda ki devasa kayayı daha yakından görmek isteyen vatandaşlar ancak denizden, deniz ulaşım araçları ile gelebiliyorlar durum böyle olunca da belediyeden bu bölgeye mini bir iskele yapmalarını istiyorlar. Yerel idareciler her fırsatta ve her zeminde Mudanya’nın turizmle kalkınacağı bilgilerini verirler, işte size ilçe turizmini canlandıracak doğal bir hazine. Yıllardır gözünüzün önünde duruyor. Biraz çalışma, biraz gayret sarf etmek yeterli olacak.
      

Tarık ARSLAN/MUDANYA/           

Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Haziran 2012 12:00 )  

Yorumlar  

 
+6 #1 mudanyasever 10-07-2012 14:22
kocakarı kayasından once mudanyamızın guzide seyir mekanı olan su yıldıztepe nin cermekesligi duzeltimis olsa ne kadar guzel olurdu, alkolık ve bursadan ipini koparanların mesken edındıgı hafta sonları gecelerı oradan gecerken bile urktugumuz, yuksek sesli volumlu muzıklerın caldıgı, arac ıclerınde fuhus yapılan, bira siselerinin etrafa atıldıgı bir yer oldu cıktı, secimden once yıldıztepe maketlerini gorduk sevindik ancak ses seda yok, yetkili ve etkili siyasetcilirimi ze duyurulur...
 
 
+1 #2 Halil 02-05-2014 10:34
mudanyasever kardesimi gunulden katiliyorum, guzel mudanyamizin aynasi olan yildiz tepe simdiki hali hic yakismiyor. Insallah secimlerde verilen sozler unutulmaz ve orasini insanlarmiz rahatca gidip keyif alabilir mekan olur.z
 
 
+1 #3 ilker16 03-05-2014 15:10
bencede yıldıztepe cok önemli istanbuldaki bazı insanlara bile mudanya diyince yıldıztepe diyorlar :) ve ayrıca böyle bir efsane hikaye ile turizim bakanlıgından destek alamayız :)
 
 
0 #4 elif 04-05-2014 01:48
yapılacak sözü verildiyse yapılır. ancak önceki dönem belediye başkanı ve ilçe yönetiminin belediye bütçesine verdiği zarar göz ardı edilemez. biraz daha sabır arkadaşlar.. belediyenin borcu ödensin hepsi yapılır ;)
 


SALON MİRAY MUDANYA'DA HİZMETİNİZDE

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 779 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi