Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Tirilye Tarihi Tirilye Belediye Başkanı Ali Turan'dan Belde İsim Değişikliği Açıklaması

Tirilye Belediye Başkanı Ali Turan'dan Belde İsim Değişikliği Açıklaması

E-posta

Ali TuranTirilye adının bölgeyle büyük bir uyum oluşturduğunu ve hem ülkemizde hem de dünya ülkelerinde de Tirilye olarak bilindiği ve benimsendiğini vurgulayan Tirilye belediye başkanı Ali Turan yaptığı açıklamasında,” 1900'lü yılların başında Mahmut Şevket Paşa kasabası olarak değiştirilen, ancak Tirilye olarak anılmaya devam eden belde, 1963 yılında Zeytinbağı adını almış ve 2012 yılına kadar bu isimle geldi.


Belediye Başkanı Turan açıklamasında,” Edindiğimiz ve duyduğumuz bilgilere göre, Tirilye isminin aforoz edilen 3 papaza dayandığını ve ayrıca bir rivayete göre Latince de Tirilye isminin  "Kırmızı balık, barbunya" anlamına geldiğini biliyoruz” dedi.


Belediye Başkanı Ali Turan,"Ancak bir gerçek var o da şudur, dünyada kabul edilmiş bu bölgenin en önemli gelir kaynağı olan ve bu bölgemize has bir zeytin türüne ismini vermiş. Bundan dolayı Tirilye isminin geri kazanılması bizim için ekonomik ve kültürel bakımdan çok büyük önem arz etmektedir. Bu kararın alınmasına ve kabul görmesinde bize destek veren tüm mahalli idarelere, meclis üyelerimize ve alınan kararı destekleyen tüm Tirilye halkımıza ve bizleri bu doğrultu da mutlu eden herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Rum isimlerine geri mi dönülüyor diye bazı vatandaşların düşündüğünü duyuyoruz ancak böyle bir olay yok.  Bu isim beldemize konulduğu 'Trilya' ismi zamanla Osmanlı döneminde Trilye olarak değiştirilmiş. Ancak Cumhuriyet döneminde Tirilye olmuştur ve araya i harfi konularak isim olarak Türkçeye uyarlanmış ve Türkçeleşmiş bir isim olarak yıllarca kullanılmıştır, kiremitler diyarı ve tarihi eserlerle dolu olan Tirilye zaman zaman yabancı turistlerinde akınına uğruyor ve Ortodoks dünyasının büyük önem verdiği bir bölge olarak belde turizmine büyük katkılar sağlamaktadır. Zeytinbağı adının Tirilye olarak değiştirilmesi için büyük mücadele verdik ancak bir şey elde edemedik bundan 2 ay önce yeniden görüşmelere başladık ve mücadelemize devam kararı aldık ve sonunda amacımıza ulaştık ve bakanlık düzeyinde alınan bu önemli karar Resmi Gazete'de yayımlanarak Tirilye, resmi ismimiz olmuştur” derken Tirilye esnaflarından Tahsin Çelik ve ailesi de alınan bu kararın tüm Tirilyelileri mutlu ettiğini ve turizm yönünden getirisinin fazla olacağını Tirilyenin ekonomik anlamda daha da kalkınacağını vurgularken,” kış aylarında özellikle hafta sonları ve yaz aylarında beldemiz insan akınına uğruyor tüm esnaflar iş yapıyor. Her gelen Tirilye adının neden değiştirildiğini soruyor bu nedenle de alınan bu kararı sonuna kadar destekliyoruz” dedi.
       

Tarık ARSLAN/MUDANYA

 

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 26 Ocak 2012 03:51 )  


SALON MİRAY MUDANYA'DA HİZMETİNİZDE

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 421 ziyaretçi çevrimiçi