-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, yaralanma ve ölümle sonuçlanan scooter kazalarındaki artış ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya denetimleri sordu!

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, yaralanma ve ölümle sonuçlanan scooter kazalarındaki artış ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya denetimleri sordu!
Yüksel Özkan soru önergesi ile olarak şunları söyledi; Son yıllarda özellikle büyükşehirlerde e-scooter firmalarının artması ile birlikte sayıları hızla çoğalan scooterlar, yaya ve araç trafiğinde adeta tehlike saçmaktadır. Hemen her gün artan yaralanmalı ve ölümlü scooter kazaları bu endişeleri doğrular niteliktedir.

KAĞIT ÜZERİNDE YÖNETMELİK.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hazırladığı elektrikli scooter yönetmeliğinin 14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığını, bu yönetmeliğe göre ise scooter kullanıcılarının yaş sınırı, azami hızı, kullanılacağı yollar vb. kuralların belirlendiğine dikkat çeken Özkan, ancak yönetmelikte scooterların bisiklet yolu yoksa azami 50 km hız limiti olan taşıt yollarında kullanılabilmesini ve özellikle kask ve koruyucu ekipman kullanma zorunluluğunun olmamasını eleştirerek, yönetmelik kağıt üzerinde kalmıştır, dedi.

Şehirlerde gerekli altyapı tamamlanmadan, denetim mekanizmaları oluşturulmadan scooter kiralama firmalarına peş peşe izin verilmesi ve bu firmaların iktidara yakın olmaları akıllara başka sorular getirmektedir diyen Özkan,yaşanan kazalar ile ilgili söz konusu firmalara herhangi bir yaptırımın da olmadığını belirtti.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

DENETİMLER YETERSİZ.

Okulların açılmasıyla birlikte 15 yaş altı çocuklar ve gençlerin e-scooter kullanımının artması, kullanıcıların yaya ve taşıt yollarında hareket etmeleri, cadde ve sokak aralarında gelişi güzel park edilmesi sebebi ile scooterların potansiyel tehlike oluşturduğunu söyleyen Özkan, denetimde yaşanan eksiklikleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorduğunu, ayrıca konunun takipçisi olacağını sözlerine ekledi.
Yüksel Özkan şu soruları yöneltti;

1.Ülkemizde bulunan e-scooter firması ve kayıtlı e-scooter sayısı kaçtır?
2.İlgili yönetmelik yayımlandıktan sonra scooterların karıştığı kaç kaza yaşanmıştır? Bu kazalarda kaç kişi yaralanmış ve kaç kişi hayatını kaybetmiştir?
3.Scooter kullanıcıları ile ilgili olarak herhangi bir denetleme çalışması yapılmakta mıdır?Yapılıyorsa hangi periyodlarda yapılmaktadır?
4.Yönetmelikten bugüne kadar kaç scooter kullanıcısına kurallara uymadığı için hukuki işlem yapılmıştır?

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar