Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların temel gıda maddelerine ulaşamaması, yetersiz beslenme ile sağlık sorunları yaşayan çocukların artması dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Meclis Araştırma Önergesi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların temel gıda maddelerine ulaşamaması, yetersiz beslenme ile sağlık sorunları yaşayan çocukların artması dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Krizin Yükü Ailelerin Sırtında

Verdiği önergede, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tüketici enflasyonunun mart ayında yıllık bazda %61.14, aylık bazda ise %5.46'lık artış gösterdiğini söyleyen Özkan, Türkiye bu enflasyon oranı ile aylık ve yıllık bazdaki artışla dünya ikincisi olmuştur, dedi. Toplumun son 20 yılın en ağır ekonomik krizi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Özkan, düşen alım gücü ve artan yaşam maliyeti ile ne yazık ki aileler krizin ağır yükünü omuzlarına almıştır, dedi.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Enflasyon Çocukların Beslenme Çantalarını da Vurdu

4 kişilik bir ailenin sadece kira, elektrik, su, doğalgaz ve telefon giderinin 3 bin 500 TL’yi geçtiğini ifade eden Özkan şunları söyledi; ulaşım harcamaları ile bu rakam 5 bin TL’yi bulmaktadır. Gelişim çağındaki çocukların, sabahları 1 yumurta,1 bardak süt, peynir, zeytin ve reçelden oluşan kahvaltısı 10 TL, sebze/bakliyat yemeği, çorba ve makarna  /pilavdan oluşan öğle yemeği 20 TL, 1 porsiyon kırmızı et /balık /tavuk, salata ve meyveden oluşan akşam yemeği ise ortalama 30 TL tutmaktadır.

Aynı ailenin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması en az 7 bin TL olduğunu söyleyen Özkan, bu hesaba göre vatandaş yeterli gıdaya ulaşamıyor, çocuklar beslenme çantaları boş olarak okula gidiyor, dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Et ve Süt Kurumu’na çocukların beslenme haklarıyla ilgili olarak görüşmeye gitmesini, “aç açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok” şeklinde yorumlayan Tarım Bakanı’na ise “pes artık” diyen Özkan, Sayın Bakan acaba hangi ülkede görev yaptığını bilmiyor mu?, dedi.

Her 4 çocuktan 1 Tanesi Potansiyel Kalp Hastası

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sitesinde “Yeterli ve Sağlıklı Beslenme” için günlük tüketilmesi gerekli besinlerin sıralandığına işaret eden Özkan, milyonlarca ailenin evine bu gıdaların girmediğini biliyoruz diyerek, her 4 çocuktan 1 tanesinin kilosunun düşük ve buna bağlı olarak potansiyel kalp hastası olduğunu araştırmalar göstermektedir, dedi. Yetersiz beslenme sebebi ile çocukların %85’inin kansızlıkla mücadele ettiğinin altını çizen Özkan, “bu sosyal devlet anlayışınız ile mi sağlıklı nesiller yetiştireceksiniz?”, diye konuştu.

Kaynak Yüksel Özkan Basın Bülteni

Ertan Abdulazizoğlu - Mudanya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı

Hüseyin Hatipoğlu İyi Parti Mudanya İlçe Başkanı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Mehmet Açıkgöz 23 No'lu Minibüscüler Kooperatifi Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

Servet Şahiner Mudanya Taşıyıcılar Kooperatifi

ŞEREF ŞAŞ MUDANYA ŞÜKRÜ ÇAVUŞ MAHALLE MUHTARI

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar