-
Muharrem İnce

GİRİTYA Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, ada vatandan Girit'ten ana vatan Türkiye'ye kavuşmaya vesile olan mübadele antlaşmasının 100.yılı nedeniyle Hotel Montania'da düzenlenen gecede hasret giderip, zorlu göç yolculuğunda vefat edenleri rahmetle anarken ana vatana kavuşmanın sevincini bir kez daha yaşadılar.

GİRİTYA Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, ada vatandan Girit'ten ana vatan Türkiye'ye mübadelenin 100.yılı nedeniyle Hotel Montania'da düzenlenen gecede hasret giderip, zorlu göç yolculuğunda vefat edenleri rahmetle anarken ana vatan'a kavuşmanın sevincini bir kez daha yaşadılar.

Girityalılar Dernek Başkanı Zehranur Biricik, Derneğin kurucu üyelerinden, 2. kuşak mübadil Güler Demirtaş, Gülşen Ay ve Cüneyt Pekman'ı onore ederek kendilerine birer plaket takdim ettiler.

Zehranur Biricik ve Ali Tunca Usta'nın birlikte organize ettiği etkinlikte, 2. ve 3. kuşak GİRİTYA mübadilleri anavatana ulaşmaya vesile olan mübadele antlaşmasının 100.yılını  kutladılar.

Mudanya Girityalılar Derneği üyesi Ali Usta günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında, " Giritya derneği olarak düzenlemiş olduğumuz Ada vatandan ana vatana kavuşmamıza vesile olan mübadele antlaşmasının 100. Yıl dönümü kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz. Hoş geldiniz.

24 yıl süren bir savaş, 243 yıl Osmanlı toprağı olan Girit, bundan yaklaşık yüz yıl önce gerçekleşen bir mübadele antlaşması sonucunda atalarımız doğdukları büyüdükleri toprağı bırakıp, arkadaşlarını, dostlarını, bırakıp, ecdatlarını, mezarlarım, bırakıp, 100 yıl önce bugünlerde gerçekleşen bir antlaşmanın 1 yıl sonrasında 1 ay süren zorlu bir gemi yolculuğunda Mudanya’ya ayak bastı.

Ali Tunca USTA

Girit'te yaşanan tüm acıları, baskıları, bezdirme politikalarını, Girit'te bıraktılar. Hiçbir mübadil atamız, Girit hakkında kötü hikayeler anlatmaz, O günleri yaşayan, bilen atalarımız, o günlerin kötü tarafını sorduğumuzda, biz gençlere cevap verirken, gözleri buğulanır, duygusallaşır ve yaşadıkları üstünden geçerek, detaysız olarak, kısaca zor şartlarda geldiklerini anlatırlar.

Bunu neden yaparlar size söyleyeyim, kindar nesiller yetiştirmemek için. Şu yüce gönüllülüğe bakar mısınız?

Bizler vatanına, milletine, faydalı evlatlar olabilelim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e olan vefa borcumuzu,vatana hizmet ederek ödeyebilelim diye, kindarlığı büyütmek yerine medeni, bilinçli, vatan sevgisi dolu insanlar olabilelim diye, işte bu yüzden Girit'in ve Girit'te yaşananların kötü yüzünü hiçbir zaman detaylı duymadık biz. Sadece bu söylediklerimle bile, Girit kökenli kişilerin insan sevgisiyle donatılmış, medeni insanlar olduğunu anlayabiliriz.

Bu güzel kültürün nesilden nesile aktarılmasına vesile olan,1. Kuşak Giritli atalarımıza, atalarımızla biz gençleri buluşturan, bu geceyi organize etmemize vesile olan başkanımız Zehranur Biricik hanımefendiye, deneyimli tecrübeli yönetim kurulu üyelerimiz ve çok değerli dernek üyelerimize, bu kültüre sahip çıkan genç dostlarıma, ve bizleri yalnız bırakmayan siz Giritlilere, Giritlileri ve kültürlerini seven çok değerli misafirlerimize dernek yönetim kurulu üyeleri adına en kalbi duygularımda teşekkür ediyorum.

Mudanya'mıza gelişimize vesile olan mübadele antlaşmasının 100. Yıl dönümü kutlu olsun" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşma sonrası Dernek Başkanı Zehranur Biricik, Derneğin kurucu üyelerinden, 2. kuşak mübadil Güler Demirtaş, Gülşen Ay ve Cüneyt Pekman'ı onore ederek kendilerine birer plaket takdim ettiler. Plaket töreni sonrası Mudanya Kültür ve Sanat Derneği TSM Korosu, Bahadır Şevik yönetiminde hareketli şarkılardan oluşan bir konser verdi. Geceye katılanlar, şarkılara eşlik ettiler. Prusa Sanat Merkezi Sirtaki Gurubu yaptığı birbirinden güzel danslarıyla geceye renk kattılar.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

GİRİTYA Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, ada vatandan Girit'ten ana vatan Türkiye'ye mübadelenin 100.yılı nedeniyle Hotel Montania'da düzenlenen gecede hasret giderip, zorlu göç yolculuğunda vefat edenleri rahmetle anarken ana vatana kavuşmanın sevincini bir kez daha yaşadılar.

Konuşma sonrası Dernek Başkanı Zehranur Biricik, Derneğin kurucu üyelerinden, 2. kuşak mübadil Güler Demirtaş, Gülşen Ay ve Cüneyt Pekman'ı onore ederek kendilerine birer plaket takdim ettiler. Plaket töreni sonrası Mudanya Kültür ve Sanat Derneği TSM Korosu, Bahadır Şevik yönetiminde hareketli şarkılardan oluşan bir konser verdi.

GİRİTYA Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, ada vatandan Girit'ten ana vatan Türkiye'ye mübadelenin 100.yılı nedeniyle Hotel Montania'da düzenlenen gecede hasret giderip, zorlu göç yolculuğunda vefat edenleri rahmetle anarken ana vatana kavuşmanın sevincini bir kez daha yaşadılar.

Pin It