-
ALİ TUNCA USTA - EMİR ALİ USTA

Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Bülent ERDEN beklenen Deprem öncesinde Mudanya'da acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayarak acil olarak yapılması gerekenleri sıraladı. ERDEN Mudanya Belediye Başkanına seslenerek "Artık siyaset değil eylem zamanı. Afetin siyaseti olmaz' dedi.

 Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Bülent ERDEN beklenen Deprem öncesinde Mudanya'da acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayarak acil olarak yapılması gerekenleri sıraladı.

MHP'li Mudanya Belediye Meclis Üyesi Bülent ERDEN sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında yaşanan doğu depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet dileyerek Mudanya Belediyesi'nin ilçe genelinde acil olarak eyleme geçmesi gerektiğini vurguladı.

2014 yılından beri belediye başkanlığı koltuğunda oturan Hayri TÜRKYILMAZ'ın artık gerçekten harekete geçmesi gerektiğini belirten ERDEN hazırlanacağı söylenen Deprem Strateji Planı için çok geç kalındığına işaret ederek acilen harekete geçilmesinin pek çok hayatı kurtaracağını vurgulayarak  Mudanya Su Deposu caddesinde kendiliğinden ana taşıyıcı kolonu patlayan SARDUNYA SİTESİ B BLOK vakasını örnek olarak gösterdi.

Meclis Üyesi Bülent ERDEN'in çarpıcı açıklaması şöyle;

DEPREM KAPIMIZDA
MUDANYA'MIZIN ACİL EYLEME GEÇMESİ GEREKİYOR

Mudanya Belediyemizin, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ilçe genelinde zemin ve yapı güvenliği konusunda harekete geçtiğini “ AFET STRATEJİ PLANI ” hazırlanacağını açıklamasını sevindirici bir haber olarak karşılıyor fakat Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın 2014'ten bu yana görevde olduğunu hatırlatarak yerel tarihe not düşmek istiyorum.

Harekete geçmek için 46 bin 104 vatandaşımızın daha depremde ölmesi mi gerekiyordu?

Zira Sayın başkan görevdeyken gerçekleşen ve pek çok vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremler (24 Ocak 2020 Elazığ Depremi, 30 Ekim 2020 günü Ege depremi,) yaşandı.

BASIN VE SİYASET MEKANİZMASI TALEP ETTİ

Her deprem sonrası basında "Mudanya Harekete geçmeli, İbret almalı, istinat duvarlarına dikkat" başlıklarıyla haberler makaleler yayınlanarak Mudanya Belediyemizin acilen harekete geçmesi istendi. Siyasiler açıklama yaparak Başkan Türkyılmaz'a çağrıda bulundu. Cevap alınamadı.

Maalesef Sayın Başkan festivaller, kitap fuarları, havi fişek patlatmalarıyla günlerini geçirdi. Acil bir eylem planı bugüne kadar uygulamaya konulamadı.

Hatta 26 Temmuz 2020 tarihinde Mudanya'mızın Şükrü Çavuş Mahallesi'nde Su Deposu Caddesinde Sardunya Sitesi B Blok'un ana taşıyıcı kolonu kendiliğinden patladı. 9 Katlı bina tedbir amaçlı hemen boşaltıldı ve olaylı şekilde yıkıldı. Bina yıkımında güvenlik tedbirlerini bile tam olarak alamayan bir yerel belediye gördük. Zira sözde kontrollü yıkım sonucunda enkaz altında canlı aradık.

Artık Siyaset Zamanı Değil, Eylem Zamanı

Amacım bu zorlu günlerde siyaset yapmak değil. Mudanya’lı çok geç kalındığının farkında ve diken üstünde. Halkımızın oylarının hakkını vermek adına vicdanen uyarma ve hatırlatma yapma zorunluluğu hissediyorum.

Sayın Başkanın açıkladığı AFET STRATEJİ PLANI süreci en az 2 senelik bir zaman diliminde toparlanarak uygulanabilir. Sayın Başkanın “Yapacağız & edeceğiz “ söylemleriyle vakit geçirmemesini temenni ediyoruz.

Mudanya’da hangi süre içinde uygulamaya alınacağı açıklanmayan ucu açık AFET STRATEJİ PLANI öncesinde hemen, şimdi ACİL EYLEM TİMİ kurularak derhal harekete geçilmelidir.

ACİL EYLEM ÖNERİM

1-) Mudanya Belediyemiz derhal İnşaat Mühendislerinden oluşan bir ekip kurmalı bu ekiple öncelikli olarak 1999 öncesi inşa edilenler olmak üzere mevcut tüm binaların zemin ya da bodrum katlarında yer alan ana taşıyıcı kolonlarını ve tüm binaları gözle dahi olsa işinin uzmanı İnşaat Mühendislerince kontrol etmeli, gerekirse temel elektronik cihazlar kullanılarak korozyona uğramış, rutubetten artık dökülmeye başlamış, delinerek gider boruları geçirilmiş, kesilerek marketlere alan kazandırılmış, çıkma, kapama yapılmış binaları ve yıpranmış ana taşıyıcı kolonları tespit ederek gereken ne ise hemen yapmalıdır. (Tahliye, mühürleme dahil)


2-) İlçemizdeki Okullar, ibadethaneler, istinat duvarları, trafo binaları, üst ve alt geçitler, kamu binaları (Belediye Binamız dahil) için özel bir ekip daha kurularak kısa sürede kontrolünün sağlanması. Zira ilçemizde 2 katlı olup 1934 tarihinde inşa edilmiş olan beton ve demir ömrünü tamamlamış İlkokul var. (12 Eylül İlkokulu eski bina)


3-) Doğal afetler siyaset üstü bir mesele olup Mudanya Belediyesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi ile deprem ve bina kontrolleri konusunda mutlaka iletişime geçerek tüm vatandaşlarımız için, tüyü bitmemiş yavrularımız için işbirliğine başlaması acil ve önemli bir husustur. Afetin siyaseti olmaz.

4-) Mudanya’da yöneticisi olmayan apartmanlar, yönetim planı olmayan binalar tespit edilerek gerekli yasal uyarılarla apartman yönetici ve yönetim planları oluşturulmalı mutlaka deprem farkındalığı için apartman yöneticileriyle toplantılar düzenlenerek tüm apartmanlara uyarıcı, farkındalık artırıcı afişler asılmalı, deprem sırasında ana doğal gaz hattı kesici sistemi, elektrik kesildiğinde ortak alanlarında acil aydınlatma tesisatı bulunmayan apartmanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Yapılması için yerel yönetim tüm yetki ve gücünü çok geç olmadan kullanmalıdır. Deprem çantalarının oluşturulması için çaba gösterilmelidir.

Acil olarak devreye alınacak bu 4 madde ile kolonu patlamaya hazır, kolonu kesilmiş, çatlamış, boru geçmesi için kolonu delinmiş, rutubetten dökülmeye başlamış, demirleri ortaya çıkmış pek çok bina taşıyıcı kolunu tespit edilerek gereken önlem alınmış pek çok can kurtarılmış olacaktır.

Yapılması gerekenler sayfalar dolusu buraya eklenebilir, Mudanya Arama Kurtarma (MAK)’ ın araç ve ekip olarak genişletilerek kuvvetlendirilmesi, deprem toplanma bölgeleri, acil ihtiyaç aletleri barındıran deprem konteynerleri, vinçler, seyyar mutfaklar, gerekli hayati unsurlar belediyemizin AFET STRATEJİ PLANI içinde mutlaka olmalıdır.

Artık 46 bin 104 vatandaşımızın hayatını kaybetmiş olması nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız için yeterli olmalıdır.

Mudanyamız için hemen harekete geçilmesi elzemdir. Yapılan gözlemler ve incelemeler bile pek çok hayatı kurtaracaktır. Tüm Sivil Toplum Kuruluşları deprem konusunda yerel yönetime destek vermelidir.

Tekraren depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet acılı yakınlarına sabır, yaralılarımıza şifalar diliyorum.

Bülent ERDEN
MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi

ARŞİV YAKIN GEÇMİŞ

MHP'li ERDEN'den Kentsel Dönüşüm Tepkisi "Vicdanınız kurudu mu?"

Hayri Türkyılmaz " Güzelyalı İmar Planımızda KENTSEL DÖNÜŞÜM Yok"

Mudanya İzmir Depreminden İbret Alır mı?

İstinat Duvarlarıyla Dolu Mudanya'da Bir İNTAM Felaketi Olur mu?

Mudanya'da Taşıyıcı Kolonu Patlayan Sardunya Sitesi B Blok Yıkılıyor

Mudanya'da Kolonu Patlayan 9 Katlı Bina Tedbir Amaçlı Boşaltıldı.

Mudanya Sardunya Sitesi B Blok Yıkımında Dehşeti Yaşadı.

Gel de İnan! Başkan Türkyılmaz "Bina kendiliğinden Yıkıldı"

Erkut Seymenler'den Başkan Türkyılmaz'a Deprem Tedbirleri Sorgusu

Başkan Türkyılmaz Mudanya'nın Deprem Riski Haritasının Çıkarılacağını Açıkladı sene 2021 gelişme YOK

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Pin It

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

ADNAN SÜMER
ADNAN SÜMER
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanyadaemlak.com

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar