Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

Mudanya Müftülüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları kapsamında Uğur Mumcu Kültür Merkezinde ağırladığı Tarihçi Yazar Mustafa Turan, "Çanakkale Zaferi, Çanakkale Ruhu" başlıklı konferans verdi.

Konferans İstiklal Marşı ve Kuran Tilavetiyle Başladı. Mudanya Müftülüğünün iki din görevlisi ilahi ve Çanakkale ile ilgili musiki dinletisi sonrası Mudanya Müftüsü Ertuğran Mehmet Soylu açılış konuşmasında 12 Mart istiklal Marşının kabulüne değinerek, Çanakkale'yi anlamadan İstiklal Marşını anlamak zordur, Çanakkale Savaşında yaşanan hadiseler ve olayları iyi anlamak ve doğru analiz ederek Çanakkale Zaferinin ruhunu yaşamakla olur" diyerek sözü Tarihçi Yazar Mustafa Turan'a bıraktı.

Mudanya Müftülüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları kapsamında Uğur Mumcu Kültür Merkezinde ağırladığı Tarihçi Yazar Mustafa Turan, "Çanakkale Zaferi, Çanakkale Ruhu" başlıklı konferans verdi.

Tarihçi Yazar Mustafa Turan konuşmasına başlamadan, Çanakkale savaşı sırasında yaşanan olayların gerçek boyutunun maneviyat ve Çanakkale ruhuyla kazanıldığını ifade ederek, "Meselenin izahında madde yönüne olduğu kadar, manevi ve ruh yönüne de işaret etmekte yarar vardır. Bakın ben size Atatürk’ün “Bomba Sırtı” olayından bahsedeyim. Atatürk bu hadiseyi anlatırken diyor ki:

“Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre. Yani ölüm muhakkak. Birinci siperlerin hiç biri kurtulmamacasına kâmilen düşüyor. İkincidekiler onların üzerine gidiyor. Fakat ne kadar şâyân-ı gıpta bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir fütur göstermiyor. Sarsılmak yok. Okumak bilenler ellerinde Kur’an-ı Kerim cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren şâyân-ı hayret ve tebrik edilecek bir misaldir. Emin olmalısınız ki, işte bize Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Mudanya Müftülüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları kapsamında Uğur Mumcu Kültür Merkezinde ağırladığı Tarihçi Yazar Mustafa Turan, "Çanakkale Zaferi, Çanakkale Ruhu" başlıklı konferans verdi.

Burada Çanakkale’nin Manevi Boyutuna ve Yüksek Ruha Atıfta Bulunuluyor.

Öte yandan müttefiklerin de bu yönde beyanları vardır ki, çok açık ve nettir. Düşmanın Akdeniz Kuvvetleri Komutanı Hamilton: “Sadece bugün 1800 şarapnel attık. Aylardan beri gece gündüz savaş gemilerimiz mevzilerini bombalıyor. Son derece hırpalanmış Türkleri koruyan Allah’larından ayırmak için başka ne yapılabilir” diye sorduktan sonra şöyle diyordu,

“Bizi Türklerin maddi gücü değil, manevi gücü mağlup etmiştir. Çünkü onların atacak barutu bile kalmamıştı. Fakat biz, gökten inen güçleri müşahede ettik. Sanki biz daha buralara gelmeden, akıbetimiz kararlaştırılmıştı. Ve şimdi de üzerimizde icra ediliyordu” derken, bir İngiliz Amirali de, “toprağı şarapnellerimizle delik deşik ettik. Bir kalburun yüzü gibi birbirine temas eden daireler haline getirdik. Artık bu toprakta bir canlının mevcudiyetine müspet ilim ve akıl inanamazdı. Fakat biraz sonra mermilerle kabarttığımız bu tümseğin altından elinde süngüsü ile bir Türk neferinin ‘Allah’ diye fırladığını görünce aczimizi anladık.” diye çaresizliğini belgeliyordu.

Bu harekâtın fikir babası ve uygulayıcısı olan İngiliz Deniz Bakanı Çörçil ise, Çanakkale mağlubiyetinden sonra mahkemede tazyik altında kalınca şöyle haykıracaktı: “Anlamıyor musunuz, biz Çanakkale’de Türkler ile değil, ALLAH ile harp ettik. Tabii ki yenildik…”

Bu işin başka da bir izah tarzı yoktur. Gerçekten Çanakkale’de öylesine ulvî hadiseler cereyan etmiştir ki, bunları hiçbir idrak, akıl ve mantık açıklayamaz. Koca Seyyid’in fizik kanunlarını alt üst eden 276 kiloluk mermiyi kaldırmasından, İngiliz Kraliyet Alayı’nın kaybolmasına, Gelibolu ormanlarında korkunç ve yırtıcı Aslanların görünmesinden, küflü, paslı esrarengiz 26 Türk mayınının gizemli ve görkemli başarısına kadar birçok olay mana ile ilgilidir.

Şimdi Çanakkale’de bu olaylar yaşanmıştır. Açın okuyun savaşa iştirak eden yerli ve yabancı askerlerin o gizemli hatıralarını. Eğer bazı rehberlerin bu anlattıklarına hurafe deniyorsa, bunu şiddetle reddederim. Elbette askerî ve maddî açıdan büyük bir mücadele verilmiştir. Bu keyfiyeti inkâr

eden yok. Zaten 253 bin şehit verilmesi olayın, bu yönünü ispatlıyor. Biz, bu maddî güce manevî olaylar da katkı sağlamıştır diyoruz. Biz değil, tarihçilerin büyük çoğunluğunun üzerinde ittifak ettikleri de budur. Çanakkale’yi sadece maddeyle izah ederek, yüksek ruh ve manevî tarafını görmezden gelmek, en azından bu milletin millî ve dinî değerlerini hiçe saymak anlamına gelir diye düşünüyorum" sözleriyle konferansını sonlandırdı.

Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Topal, Siyasi parti temsilcilerinin katıldığı Programın sonunda Okullar arasında düzenlenen Şiir, kompozisyon ve Kuran-ı Kerim Tilaveti konusunda yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi. Mudanya Müftülüğünün ikramıyla konferans sona erdi.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Ertan Abdulazizoğlu - Mudanya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı

Hüseyin Hatipoğlu İyi Parti Mudanya İlçe Başkanı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Mehmet Açıkgöz 23 No'lu Minibüscüler Kooperatifi Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

Servet Şahiner Mudanya Taşıyıcılar Kooperatifi

ŞEREF ŞAŞ MUDANYA ŞÜKRÜ ÇAVUŞ MAHALLE MUHTARI

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar