Mudanya'da Kaymakam Ayhan Terzi'nin katılımıyla Mudanyalı çiftçilerin kara elması ve Kraliçe İnciri olarak ta anılan, Kara İncir hasadının başlaması dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Mudanya'da Kaymakam Ayhan Terzi'nin katılımıyla Mudanyalı çiftçilerin kara elması ve Kraliçe İnciri olarak ta anılan, Kara İncir hasadının başlaması dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Mudanya’ya bağlı Akköy Mahallesinde düzenlenen etiklikte konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’da geçen yıl 27bin 976 ton incir üretimin gerçekleştiğini ve bu payın ülke genelinde incir üretiminde 3. sırada yer aldığı. Bu yılki üretim miktarının ise yaklaşık %28 artış ile 36 bin ton olarak tahmin edildiğini belirtti.

Bursa Siyah İncirinin iç piyasadan daha fazlası yurt dışına pazar payı yüksek bir ürün olduğunu dile getiren Aygül, “İlimizde incir üretiminin dağılımına bakıldığında Osmangazi ilçemiz ilk sırada, Mudanya ilçemiz ise ikinci sırada yer almaktadır. İlçemizde ana ürün zeytin olmasına rağmen Bursa Siyah İncirinin %33 de Mudanya ilçemizde üretilmektedir. Bu nedenle Mudanya’nın incir üretimini artırmak ve kalitesini daha da iyileştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktayız.” şeklinde konuştu.

Programa katılan Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi , “ilçemizde önemli bir gelir kaynağı ve tarımsal değeri olan Bursa Siyah İnciri, Akköy, Altıntaş, Aydınpınar, Bademli, Çağrışan, Çepni, Dedeköy, Dereköy, Güzelyalı, Göynüklü, Hasköy, İpekyayla, Işıklı, Kaymakoba, Küçükyenice, Mürsel, Mirzaoba, ve Yörükali Mahallelerinde üretilmektedir.

İlçemizde 230.000 dekar olan toplam tarımsal üretim alanlarımızın4500 dekar alanında meyve veren yaşta 33.000 adet, meyve vermeyen genç yaşta 10.000 adet ağaç olmak üzere incir üretimi gerçekleştirilmektedir. 2019 yılı incir üretiminde tahmini verim ağaç başına 70 kg. üzerinden tahmini rekolte olarak 2.310 ton olarak beklenmektedir” bilgilerini vererek üreticilere bereketli hasatlar diledi.Kaymakam Terzi ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte incir toplayarak hasadı başlatmasıyla tamamlandı.

Etkinliğe, Mudanya AK Parti İlçe Başkanı Orhan Samast, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergün Karadağ, İlçe Jandarma Komutanı Ercan Yavuz, siyasi parti ve oda başkanları ile çiftçiler katılımıyla Siyah İncir alım tesislerini ziyaret ettiler.

Editörün Notu: Her yıl incir festivali yapan ve 2014 yılından beri yöre çiftçisine Soğuk Hava Deposu yapacağı vaadini yerine getirmeyen Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın Hasat Başlangıç Etkinliğine katılmaması artık kanıksandı. Kanıksanamayan ise Çiftçiyi temsil ettiğini iddia eden Oda, Birlik ve STK'ların bu vaadin arkasını aramadan her yıl ihracatçının verdiği fiyata isyan etmesi.

Öner Kıran

Pin It

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
BİÇER SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar