-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Ülkemizin ve Bursa'nın önde gelen tarım ürünlerinden olan zeytinin bu seneki hasat yolculuğu Mudanya'da başladı.

Ülkemizin ve Bursa'nın önde gelen tarım ürünlerinden olan zeytinin bu seneki hasat yolculuğu Mudanya'da başladı.

Mudanya Esence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Zeytin Yağhanesi'nde gerçekleşen programa katılanlara hitap eden Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ve Marmarabirlik'in açıkladığı alım desteğine teşekkür etti. Kaymakam Terzi, üreticilere hayırlı ve bereketli bir üretim sezonu diledi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül hasat etkinliğinde yaptığı konuşmada tarım sektörünün önemli ürünlerinden olan zeytin hakkında bilgi verdi. Aygül: ''İlimizin en önemli tarımsal zenginliklerinden biri de kutsal bir bitki olan Zeytin'dir. Önemli zeytin üreticisi ülkeler arasında Ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde son 20 yılda zeytin ağacı varlığı 189 milyona ulaştı. Türkiye'de toplam zeytin üretimi yapılan tahminlere göre 2022'de 2 milyon 976 bin 654 ton olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Sofralık zeytin üretiminin 2022'de 735 bin 678 bin ton olması beklenmektedir. Zeytinyağı üretimi 2021'de 235 bin 727 ton iken 2022'de 421 bin 717 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Bursa, sahip olduğu verimli toprakları, uygun iklimi ile tarım potansiyeli yüksek bir şehirdir. Birçok meyve sebzenin üretilmesinde ilk sıralarda yer alan ilimiz, zeytin üretiminde de geçtiğimiz üretim sezonunda ülkemizde 2. sırada yer almaktadır. Bu yıl zeytinde yaklaşık % 61 artışla 236 bin 250 ton civarında üretim tahmin edilmektedir. Bursa'nın zeytinyağı üretimi 2021 yılında 6.778 ton iken 2022 yılında 14.771 ton olması beklenmektedir.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

İlimiz zeytin ve zeytinyağı işleme konusunda da güçlü bir yapıdadır. 94 adet yağhane, 341 adet zeytinyağı üretim tesisine sahiptir. Sahip olduğu bu güçle Bursa zeytincilik konusunda marka bir şehir özelliği göstermektedir.

Zeytindeki sorunları aşmanın yolu eğitim. Üreticilerimize yönelik budamadan hasada kadar eğitimlere önem veriyoruz. Yanlış budamanın yanı sıra, hasatta yapılan hatalı uygulamalar da gelecek üretim yılındaki verim ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte uygulamalı eğitimler çok önemli.

Zeytin sanayisi ve ticaretinde Marmarabirlik Bursanın ve Ülkemizin en önemli kuruluşu olup bu sezon da üreticiye önemli katkıları olmaktadır. Özellikle zeytin alımı ve açıkladığı fiyatlar oldukça memnuniyet vericidir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Hasat etkinliğimizin başta üreticilerimiz olmak üzere ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.''

Zeytinin bu sene başlayan hasat dönemi etkinliğine Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi ile Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül' ün yanı sıra Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Yıldız, Mudanya Ziraat Odası Başkanı Erdoğan Yıldız, ilçe protokolü ve üreticiler katıldı.

 

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar