-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı. Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 100. yıl konuşmasında şeriat ve laiklik vurgusu yaptı.

Mudanya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen resmi tören, Mudanya'mızın İngiliz ve Yunanlılar tarafından işgali sırasında ilk kurşunu sıkan ve girdiği çatışmada şehit düşen Şükrü Çavuş’un İskele Meydanı’ndaki anıtında gerçekleşti.  Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Şükrü Çavuş anıtına Türk Bayraklı çelenk ve İstiklal Madalyası’nın sunumuyla başladı.

Mudanya Belediye Başkanı TÜRKYILMAZ'dan Mudanya'nın Kurtuluşunun 100. Yılı Töreninde Şeriat ve Laiklik Vurgusu

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İYİ Parti Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Cumhuriyet Baş savcı Okan Kurtaran, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler ve Mudanyalıların katıldığı törende günün mana ve önemi dile getiren konuşmasını yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Tam 100 yıl önce, 19 Mayıs 1919'da başlayan destansı ulusal kurtuluş mücadelemizin, Mudanya'nın kurtuluşu ile noktalandığı gün. Haziran 1920'de Mudanya'mızın işgalinde Kahraman Şükrü Çavuşumuz ve arkadaşlarının kahramanca mücadelesi, o gün başlayan emperyalist güçlerin işgali 2 yıl, 2 ay, 17 gün sonra 12 Eylül 1922'de son buldu.

Bu destanı yazan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mudanyalı kahraman Şükrü Çavuş, arkadaşları Küçük Ahmet, Talat, Kürt Hasan ile ismini bilmediğimiz binlerce şehit ve gazimize ne kadar şükran ve minnet duygularımızı ifade etsek azdır. Onların ışığında Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatılacaktır. Onların sayesinde nasıl nefes alıyorsak, biz de sonraki nesiller için gerektiğinde canımızı vermeye hazırız” dedi. 

VİDEO 

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Türkyılmaz'dan Laiklik ve Şeriat Vurgusu

Mudanya'mızın Yunanlıların işgalinden kurtarılışının 100. yılı anlam ve önemi başlıklı konuşmasında laiklik vurgusu yapan Belediye Başkanı Türkyılmaz laikliği kanları ve canları pahasına koruyacaklarını belirterek "Sahip olduğumuz bu değerleri yok etmeye çalışanlara her şeye rağmen, bize bu emanetleri bırakanların emanetlerini korumak en önemli görevimizdir." dedi. Mudanya'nın kurtuluş ve yeniden doğduğu bu günün askeri darbenin yaşandığı 12 Eylül 1980 tarihiyle anılmasının ise büyük talihsizlik olduğunu ifade ederek "Anlayışımız gereği ne şeriata ne de darbeye asla izin vermeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum." dedi. Ülke insanının değerlerine sahip öıkacağına dikkat çeken Başkan Türkyılmaz "Bu ülkenin insanları günü geldiğinde  volkan gibi patlamasını ve kazandığı değerlere canı pahasına sahip çıkmasını bilir. Bu ülkede ne şeriatın ne de darbelerin asla ve asla tekrarlanmayacağını biliyorum. 12 Eylül Mudanya'mızın kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun diyorum." dedi.

Mudanya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı. Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 100. yıl konuşmasında şeriat ve laiklik vurgusu yaptı.

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin