Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından önce "Asrın projesi" olarak tanıtılan sonrasında "Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi"  olarak şekillenen ve geçtiğimiz ay şantiye alanında yaşanan zemin çökmeleri ve duvar çatlaklarıyla gündeme gelen tesisin 10 yıllığına Kapalı Zarf Usülü ile ihaleye çıkarılacağı açıklaması sonrasında endişe oluşturan hususları  Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Bülent Erden maddeler halinde gündeme getirerek çözüm önerilerini açıkladı.

Öncelikle çökme ve çatlaklarla ilgili resmi ve güvenilir  bir rapora ihtiyaç olduğuna dikkat çeken  Meclis Üyesi Bülent Erden 10 yıllık ihale süresinin uzunluğuna dikkat çekerek Sosyal Yaşam Merkezi iddiasıyla yapılan ve Mudanyalıları yakından ilgilendiren tesislerin ihale süreci hakkında yeterli bilgilerin Başkan Türkyılmaz tarafından halka açıklanmadığını vurguladı.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından önce "Asrın projesi" olarak tanıtılan sonrasında "Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi"  olarak şekillenen ve geçtiğimiz ay şantiye alanında yaşanan zemin çökmeleri ve duvar çatlaklarıyla gündeme gelen tesisin 10 yıllığına Kapalı Zarf Usülü ile ihaleye çıkarılacağı açıklaması sonrasında endişe oluşturan hususları  Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Bülent Erden maddeler halinde gündeme getirerek çözüm önerilerini açıkladı.

Mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait 15 dükkan, 6 adet kiosk ve 5 adet ATM ile yeşil alan, bebek bakım odası, yönetici ofisi, teknik odalar ve otoparkın bulunduğu 8 bin 328 metrekarelik Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi ihalesinde Mudanya halkını düşünen unsurlar olup olmadığının net olarak belli olmadığına dikkat çeken Erden 10 yıllık ihale sonrasında meydana gelebilecek hukuksal problemlerin yargıya taşınması neticesinde Sosyal Yaşam Merkezi'nin yıllarca kapalı ve atıl durumda kalabileceğini belirterek ortak akıl ve istişare ile tüm Mudanyalıları mutlu edecek, Belediyemize kazanç sağlayacak bir ihale sürecinin işletilmesinin önemini çarpıcı sorularda ilçe gündemine taşıdı.  

ERDEN " SOSYAL VE ŞEFFAF BELEDİYECİLİĞİNİZİ GÖSTERİN"

Yıldıztepe'de 1. etabı bitirilen tesisin Sosyal Yaşam Merkezi' statüsünün nasıl korunacağını merak ettiğini belirten Bülent Erden Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın bugüne kadar sosyal belediyecilik örneği projelerini halkın geneline hissettiremediğini mevcut tesisin kısmen bile olsa belediye şirketi  MUDAŞ tarafından işletilmesinin kaliteli, uygun, güvenilir ve halka hitap eden hizmetiyle iyi bir sosyal belediyecilik projesine dönüşebileceğini söyledi. Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 2. etabı hakkında detaylı ve net bilgiye meclis üyelerinin bile sahip olmadığını belirten Erden şeffaf belediyecilik vurgusu yaparak;

"Sayın Türkyılmaz bugüne kadar eyleme dönüştürmediği şeffaf belediyecilik söylemi gereği ihale şartnamesindeki detayları ihale öncesinde Mudanyalı ile paylaşırsa gelecek önerilerle yaşanabilecek sıkıntılara önlem alınmış olur. Körfez komşumuz Gemlik dahil pek çok belediye gerçekleşen ihaleleri şeffaf şekilde internetten canlı ve açık şekilde yaparken ihalenin kapalı kapılar ardında Kapalı Zarf Usulü ile yapılması kafalarda soru işaretleri oluşturabilir? İhale tüm ayrıntılarıyla kesintisiz olarak internetten canlı yayınlanacak mı?" diye sordu.

Düşündürücü ihale sorularını ilçe gündemine taşıyan Meclis Üyesi Bülent Erden "Mudanyalıların olan Yıldıztepe umarım bu ihale sonrasında Mudanyalıların elinden koparılmaz. Zira sosyal belediyecilik söylemleri altında Sn. Türkyılmaz bugüne kadar söylemlerinin aksine eylemlerle değme kapitalistlere parmak ısırtan ihalelerle Mudanyalıların istifade ederken son derece zorlandığı pahalı işletmeleri kötü huylu bir tümör misali Mudanya'mıza entegre etti. Bari bu sefer Mudanyalıların yüzü gülsün." dedi.

 Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Bülent Erden'in halka seslenişi şöyle;

Saygıdeğer Mudanyalılar

Mudanya'mıza yakışır şekilde değerlendirildiği kanaati taşımasam da pek çok soru işaretiyle Mudanya Belediye'mizin "Asrın Projesi" olarak kamuoyuna tanıttığı Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'nin 4 Temmuz 2022 saat 15.00’da “Kapalı Teklif Usulü” yöntemiyle ihale edilerek 10 yıllığına kiraya verileceği açıklandı.

Böylesine önemli bir noktada gerçekleştirilecek ihale hakkında Mudanyalıların yeterince bilgilendirilmediği ve gelecek günlerde olası büyük problemlerle büyük kayıplara yol açabileceği öngörüsüyle çekincelerimi ve önerilerimi vicdani sorumluluk bilinci ve görevim gereği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mudanya Belediyesi'nce yapılan açıklamada "Mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait 15 dükkan, 6 adet kiosk ve 5 adet ATM ile yeşil alan, bebek bakım odası, yönetici ofisi, teknik odalar ve otoparkın bulunduğu 8 bin 328 metrekarelik Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi, 4 Temmuz 2022 saat 15.00’da “Kapalı Teklif Usulü” yöntemiyle ihale edilerek 10 yıllığına kiraya verilecek. " satırları yer alıyor.


1- Yapımının tamamlandığı açıklanan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'nin 1.etabında mevcut bölümler bir bütün olarak mı yoksa ayrı ayrı mı kiraya verilecek?

2- Mevcut bölümler (15 dükkan, 6 adet kiosk ve 5 adet ATM ile yeşil alan, bebek bakım odası, yönetici ofisi, teknik odalar ve otopark) birbirlerinden bağımsız olarak ayrı kiraya verilecekse genel denetim, yönetim, güvenlik hangi kurumun sorumluluğunda sağlanacak?

3- 10 Yıllık ihaleye çıkma gerekçesi nedir? 2 Yıllık ihaleye çıkılsaydı söz konusu yerlerde denetimin etkin olarak sağlanmasına katkı sağlayacağı gibi süreç içinde yaşanabilecek olumsuzluklar telafi edilerek kontrat yenilenmesi daha iyi olmazlıydı?

4- Sn. Türkyılmaz'ın söylemiyle Sosyal Yaşam Merkezi olarak planlanan ve halka tanıtılan tesis ihale ile kiraya verildikten sonra ne kadar Sosyal Yaşama hizmet edecek? Bu nasıl denetlenecek?

5- Kiraya verilecek alanlarda faaliyet konuları belirlendi mi? Bu tesiste ihaleyi alan ya da alanlar ne iş yapacak? Neleri yapamayacak?

6- İhale Şartnamesi ihaleyi alan kiracı veya kiracılara "Kiramı öder istediğimi yaparım" imkanı mı sağlayacak yoksa hukuki ve işlevsel boşluklar giderildi mi? Sn. Başkan Mudanyalıları yakından ilgilendiren önemli ayrıntıları açıklamayı düşünüyor musunuz?

7- Kısa süre önce Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi zemininde ve duvarlarında oluşan çökme ve çatlaklar konusunda yetkili bir kuruluşa ya da kuruma inceleme yaptırıldı mı? Resmi bir rapor hazırlandı mı? Yoksa risk devam ediyor mu?

8- Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'nin 2. etabı ile ilgili olarak neleri içerdiği hakkında meclis üyeleri dahil net ve kesin bilgi sahibi değiliz. Örneğin 2 bin kişilik yapılacağını açıklanan Amfitiyatro için daha sonra bin kişilik yapacağız açıklaması yapıldı. Projenin ikinci etabında neler yapılacak? İnşaat süreci, maliyeti nedir? Tamamlandığında mevcut kiralanan yerlere eklenti mi yoksa bağımsız müstakil olarak mı değerlendirilecek?

9- Körfez komşumuz Gemlik dahil pek çok belediye gerçekleşen ihaleleri şeffaf şekilde internetten canlı ve açık şekilde yaparken ihalenin kapalı kapılar ardında Kapalı Zarf Usulü ile yapılması kafalarda soru işaretleri oluşturabilir? İhale tüm ayrıntılarıyla kesintisiz olarak internetten canlı yayınlanacak mı?

10- Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi Mudanyalıların mı olacak yoksa yapılacak ihale sonucunda çoğu Mudanyalıların gitmek istese de gidemeyeceği bir mekan mı olacak?

Sayın Türkyılmaz bugüne kadar eyleme dönüştürmediği şeffaf belediyecilik söylemi gereği ihale şartnamesindeki detayları ihale öncesinde Mudanyalı ile paylaşırsa gelecek önerilerle yaşanabilecek sıkıntılara önlem alınmış olur

Sn. Belediye Başkanına ÖNERİLERİM;

Sn. Türkyılmaz bugüne kadar çokça zikrettiğiniz fakat bir türlü gerçekleştiremediğiniz SOSYAL BELEDİYECİLİK projeniz için bir adım atarak burasını kısmen bile olsa kiralayan konumunda olarak Belediye Şirketi MUDAŞ'ın işletmesini veya ihaleye giren özel şirketle belli kurallar çerçevesinde MUDAŞ ile paylaşarak çalıştırılması Mudanyalılara makul, kaliteli, denetlenebilir, SOSYAL BELEDİYECİLİĞE yakışan bir hizmet sunacaktır.

Artık Mudanyalılar SOSYAL BELEDİYECİLİĞİNİZİN avantajlarını yaşamak istiyor.

Bu yöntemle uygulamada oluşabilecek aksaklıklar ve eksikliklerin telafisinde yetkili makam Belediye olacaktır. Bu da önemli bir güvence oluşturacaktır. Aksi halde kiralama yöntemi sonrasında yaşanacak hukuki problemlerde Mudanya'mıza zarar verecek bir süreç yaşanabilir. Hukuki sürecin tamamlanma aşamasında tesis abartısız yıllarca atıl durabilir. (Örneğin PTT yanı metruk halı saha- Belediye Binası altındaki pastane olan işyeri vs...)

Sonuç olarak Sn. Belediye Başkanı 8 yıldır doğru bir yatırım olarak Zübeyde Ana Çocuk Akademisini yaptı. Onu da yanlış yere yaptı. Yine 8 yıldır doğru bir fikirle Yıldıztepe Sosyal yaşam Merkezi'ni yaptı. Onunda mimari projesini yanlış, kullanışsız ve çok yüksek maliyetle Mudanyalıların mülklerini sata sata yaptı.

Sn. Başkan keşke 3 Haziran 2022 günü Sosyal Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirdiği Belediye Meclis Toplantısında siyasi şov yapacağına tüm meclis üyeleriyle samimi şekilde istişare ve değerlendirmeler yapsaydı. İhale sürecinden ve Mudanyalıların buradan hangi şartlarda istifade edebileceğinden bahsetseydi. Şeffaf belediyecilik örneği sergileyebilseydi.

Saygıdeğer Mudanyalılar,

Mudanyalıların olan Yıldıztepe umarım bu ihale sonrasında Mudanyalıların elinden koparılmaz.

Zira sosyal belediyecilik söylemleri altında Sn. Türkyılmaz bugüne kadar söylemlerinin aksine eylemlerle değme kapitalistlere parmak ısırtan ihalelerle Mudanyalıların istifade ederken son derece zorlandığı pahalı işletmeleri kötü huylu bir tümör misali Mudanya'mıza entegre etti. Bari bu sefer Mudanyalıların yüzü gülsün.

Bülent Erden
Belediye Meclis Üyesi
MHP Grup Sözcüsü

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar