Doğal güzelliklerinin yanında tarih kokan Tirilye’de  Dündar Evi olarak bilinen Hagios Ioannes Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) Kurtuluş Savaşı sonrasında Rumların bölgeyi terk etmesi ardından özel mülkiyete geçmiştir. 19. yüzyıl yapısı kilisenin üç katlı batı cephesi günümüzde konut olarak kullanılıyor. Doğal güzelliklerin yanında tarihi yapılara meraklıysanız Tirilye'yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dündar Evi ana giriş, kemerli taş bir kapıdan binanın duvarlarında taştan oyma işlemelerle Bizans mimarisine özgü motiflere rastlanıyor. İbadet için ayrılan bölüm ise tek katlı olarak yapılmıştır. Binada kullanılan Roma dönemine ait bir mezar stelinde bir satırlık Latince bir yazı ile bunun hemen yanı başında erkek, kadın ve meyve tutan hizmetkâr figürleri bulunuyor. Tarihi yapıya ait pek çok fotoğraf yazıya eklenebilir fotoğraflar gerçeğinde hissedeceğiniz yaşanmışlıkları yansıtmaktan çok uzak kalıyor.

DÜNDAR HOUSE CHURCH

Dündar House, aka Hagios Ioannes Greek Church (Yuannes Church) in Tirilye, became a private property following the departure of Greeks. Built in 19th century, the three-storey western façade is today employed as dwelling. Main entrance displays a vaulted stone gate, as well as stone carving adornments, peculiar to Byzantine architecture. The prayer hall consists of one storey. A Roman tomb stele displays a one-line Latin inscription, with figures of a man, woman and fruit-serving attendant on the sides.

KONUM

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar