Güncel Haber

Mudanya’nın en önemli kentsel problemlerinin en önemlisi kuşkusuz trafik problemidir. Maalesef, yıllardır artan araç sayısına karşı ciddi bir tedbir alınamadı, gitti!

Çözümü için; Mudanya Belediyesinin, Bursa Büyükşehir Belediyesine sunmuş olduğu söylenen Halitpaşa ve Mustafa Kemal paşa caddelerinin araç trafiğine kapatılması ile birlikte, İpar caddesinin Bursa’dan geliş yolu olması projesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından maalesef rağbet görmedi. Yani gerçekleşse bile Mudanya’nın trafiğine kalıcı bir çözüm olacağını bende hiç zannetmiyorum. Çünkü hala mevcut yolu kullanıyor olmamız ilave alternatif bir yolun veya yolların olmaması artan nüfus ve araç sayısına cevap verememektedir.

Pandemi kurallarının uygulandığı şu kış günlerinde dahi mevcut kısıtlamalar da sorunu rahatlatmaya yetmedi. Yine İskele meydanından itibaren şehir içirişine girmek, Halitpaşa, Mütareke ve Trilye mahalleleri istikametine gitmek vatandaş için zulümden başka bir şey değildir.

Bu yaşanan sıkıntıdan dolayı Mudanya’mızın marka değeri düşmekte, Bursa’da çalışıp yukarıdaki mahallelerde ikamet eden vatandaşlar, bir bir evlerini satarak veya kiraya vererek Mudanya’yı terk etmektedirler. Mudanya’yı terk eden bu vatandaşlar, daha rahat yaşam sürdükleri Nilüfer veya Balat semtlerinde oturmayı yeğlemektedirler.

Öyle anlaşılıyor ki, Mudanya’nın bu trafik ve otopark sorunu uzun yıllarda çözülemeyecek. Çözülmesi içinde bugüne kadar ciddi bir çalışma da yapılmadı. Ne hikmetse, bu sorunların üzerine Mudanya’da ölü toprağı serilmiş gibi!

Ancak, Mudanya Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Kaymakamımız, Ukome ve ilgili kurumların yöneticilerinin olduğu bir çözüm Konsorsiyumunda, araç ve insan yoğunluğunu azaltıcı çalışmalar yapılabilir. Ben de yapılabilecek bu çalışmalara örnek vermek istiyorum.

Şehir içinden ve şehir dışından vatandaşlar, en çok işlerinin olduğu Halitpaşa, Mustafa Kemalpaşa ile İpar caddelerindeki aşağıdaki resmi kurumlara gelmektedir. Bunlar Bankalar, Tapu Müdürlüğü, Noter, Vergi dairesi, Nüfus Müdürlüğü ve Belediye Binası gibi kurumlardır.

Şehir merkezi dışında, bu kurumların hepsini bünyesinde barındıracak çok katlı modern bir bina yapılmalı. Bu kurumlarda işi olan vatandaşlar daha Mudanya içerisine girmeden katlı otoparkı olan, sosyal ihtiyaca cevap verecek lokanta, kafe ve tuvaletleri olan, ulaşım sorunu minibüs taşımacılığı ile de halledilmiş, tüm kurumların hepsini içerisinde barındıracak modern bir binada toplanması, ilçemiz için ne kadar güzel olacağı muhakkak.

Mudanya’nın trafik sorununu bir kalemde gidermek hiçbir zaman mümkün olmayacak. Ancak gelişen bu şartlara, Şehrimizi yöneten yöneticilerimizin önderliğinde, el birliği ile alternatif çözümler konusunda girişimlerde bulunulmalı. İlçemizdeki vatandaşı ilgilendiren her türlü soruna, cevap verecek aksiyonlar üretilmeli. Üretilecek fikirler ise ileriyi görerek planlanmalı, projelenmeli.

Bu çalışmalar yapılabilir. Güzel ülkemin birçok yerinde böyle çalışmalara şahit oldum. Biz niye yapamayalım. Bunun için, Mudanya’nın şehir dışında uygun araziler aranmalı veya var olan araziler de değerlendirilmelidir.

İşte zaten yıllarca sorunlara çare bulunmadığı için bugün bu acınacak duruma düşmüşüz. Yaşanan kentsel problemlere, sürekli önlem alınmaları ile birlikte trafikte rahatlama olur, insan hayatı refaha ulaşabilir.
Çözümsüzlük kaderimiz olmuş, maalesef. Ağlayanımız çok, görenimiz yok. Bu feryatları, belki bir duyan olur, bir gören olur da. Duymayana, görmeyene anlatır diye, İnsan olarak umudumuzu hiçbir zaman tüketmedik.!

Sürekli bir ışık arıyoruz, aramaya da devam edeceğiz!

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar