Güncel Haber
Muharrem İnce Mudanya'da

Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra, Anadolu’da Selçuklu devleti halklarından olan ve Orta Asya Türk boylarından birçok beylikler kurulmuştur. Avşar boyundan olan Türkmenlerin kolundan Karamanoğlu beyliği, Konya ve Karaman merkezlerinde kurulmuş olup, Osmanlı Beyliği ile Anadolu’nun en kuvvetli beyliklerinden bir olmuştur.

Osmanlı Devletinin genç Padişahi Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fetih ettikten sonra güçlenmiştir. Balkanlardaki Hıristiyan devletler ile mücadeleden önce, arka bahçesinde sürekli anlaşmazlık içinde olunan Karaman Beyliği ile 1466 yılında savaşarak bu beyliği, Osmanlı devletine katmıştır.

Karaman oğlu beyliğini tamamen yok etmek isteyen Fatih Sultan Mehmet, Balkanlarda fetih ettiği bugünkü Yunanistan, Makedonya ve Bulgaristan’ın bulunduğu topraklara daha çok Karaman Beyliği Yörük Türkmenlerini göç ettirerek, Balkanları Türk yurdu yapmıştır.

Bu Karaman Türkleri, yaklaşık 400 yıldır Balkanlardaki Hıristiyan topluluklarla hoşgörü içerisinde yaşamıştır. Müslüman Türkler, dini kültürlerini yaşamışlar camiler, medreseler, hanlar, köprüler imaretler kurmuşlar. Bu hoşgörü dininden etkilenen Boşnak, Arnavut halkları da hiçbir zorluk görmeden hoşgörü dini olan İslam dinine mensup olmuşlardır.

Bu vatanın Türk toprakları olabilmesi için sınır uç boylarına, Balkanlara yerleştirilen başta Karaman Türkleri; 400 yıldır Osmanlının bekçisi, vatanın Jandarmalığını yapmıştır.

1878 yılında Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki savaşta, Balkanlardan yüz binlerce Türk, zorunlu olarak Anadolu’ya geriye göç etmiştir.1912-1914 yılında yaşanan Balkan Savaşlarında Osmanlı devleti Balkan Devletleri karşısında yenilmiş. Şehitlerimizin kanı ile suladığımız Balkan topraklarında milyonlarca Türk geride kalmıştır.

1923 yılında yapılan Lozan Barış anlaşması ek sözleşmesi uyarınca Balkanlarda ve Anadolu’da kalan halkların dini esasa göre zorunlu olarak göç edilmesi kararı alınmıştır. Bu karara göre;1 200 000 Ortodoks Hıristiyan Yunanistan’a, 500 000 civarında Türk ise, Yunanistan Selanik eyaleti ile Girit adası başta olmak üzere Trakya şehirlerine, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Kocaeli, Bursa şehirleri başta olmak üzere Anadolu’nun birçok şehirlerine yerleştirilmiştir.

İşte Mudanya’da yaşayan, Rum asıllıların Yunanistan’a ve Girit’e göç ettirilmesi ile Girit’ten birçok Türk aile Mudanya’ya göç ettirilerek mübadele edilmişlerdir. Mudanya’nın birçok köyüne ise Selanik ve Balkanlardan gelen Türkler yerleştirilmiştir. Bu mübadelede benimde Baba tarafım Selanik Vodina ilçesinden, Anne tarafım ise Bulgaristan Deliorman bölgesinden zorunlu olarak göç ettirilerek bu topraklara yerleştirilmişler.

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün, dedesi Hafız Ahmet Efendi’de Karamandan göçen Yörük Türklerindendir. Annesi Zübeyde hanım ise, Aydınoğulları Yörük Türklerinden olduğunu da bu paragrafta ifade etmek istiyorum.

Bugün yaşadığımız bu coğrafyada birçok akrabalarımız, karşı komşumuz, alt komşumuz, arkadaşımızın Selanik’ten göçen mübadil evladı olduğunu görmekteyiz.

Cumhuriyetimizin en önemli ilkelerinden birisidir, Laiklik. Diğer ilke ve inkılaplarımızdan olduğu gibi, asla vazgeçemeyeceğimiz ilkelerimizdendir. Son yıllarda Cumhuriyetimizin temel taşlarından biri olan Laiklik ilkemizi ihlal eden haddini bilmez bazı kişiler olmaktadır.

Cüretkar Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın’dan sonra, Düzce ili Akçakoca müftüsü Şaban Soytekinoğlu geçtiğimiz Cuma günü yapmış olduğu vaazında dini bölücülükte bulunmuştur. Halklarımız arasında kin ve nefret uyandıracak, yalan ve yanlış ifadelerde bulunmuştur. Pe ki ne dedi bu müptezel kişi!

Selanik göçmenlerinin % 90’nının Sabetayist olduğunu ve Müslüman olmadığını söyledi. Müslüman kılığına girmiş Yahudi olduğunu, Gezi olaylarında da bu Yahudilerin otellerde bu insanlara yardım ettiğini açıklama cüretini bulmuştur.

Bak müftü Şaban efendi; Selanik göçmenleri yukarıda anlattığım gibi has ve has hakiki Türk ve Müslümandır. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca yapmış olduğu mücadelede, benim Atalarım ve tüm Selanik göçmenleri her zaman yanında oldu. Selanik göçmenleri üzerinden bu millete yapmış olduğun, nefret uyandıran bu söylemlerin senin eşşekliğinden başka bir şey değildir.

Selanik göçmenleri başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetine yapmış olduğun sözlü ve fiili ırkçı söylem olduğunu ifade etmek istiyorum.

Bu tür saldırılar ile ülkemizdeki birliği ve beraberliği senin gibi müptezeller asla bozamayacak. Senin ve senin gibi düşünlerin haberi olsun, müftü Şaban efendi!

Efraim PALA

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar