Güncel Haber

Türk siyasi tarihinde, ilk siyasi parlamento Osmanlı Devleti döneminde 19 Mart 1877 tarihinde Dolmabahçe Sarayında açıldı. 93 Harbinin yaşatmış olduğu zorluklar sebebi ile kısa süre sonra kapanmasının ardından, 18 Aralık 1877 tarihinde yeniden açılan Meclis, Abdülhamit’in yetkisi ile 2 ay gibi kısa bir süre içerinde 14 Şubat 1878 tarihinde tekrar kapandı.

1908 yılında yapılan seçim ile Meclis-i Mebusan olarak tekrar açıldı. Osmanlı Devletinin başkenti olan İstanbul; 1. Dünya Savaşından yenilgi ile çıkılması neticesinde önce 13 Kasım 1918’de, sonra da 16 Mart 1920 yıllarında 2 aşamada tekrar işgal edildi. Ne acıdır ki;500 yıllık İmparatorluk kuran Türklerin başkenti olan İstanbul İngilizler tarafından işgal edilmiş oldu. İşgal neticesinde, Meclis –i Mebusan, Mondros Ateşkes antlaşması gereği ile resmen 11 Nisan 1920 tarihinde tekrar kapanmıştır.

İşgal kuvvetleri, Anadolu’da yakılan milli mücadele ateşine verilen desteği kesmek için İstanbul’da milletvekillerini, yazarları, gazetecileri, bürokratları tutukluyordu.

Bunun üzerine Milli Mücadele Kahramanımız, Mustafa Kemal Atatürk, Heyeti Temsiliye’yi temsilen Ankara’da 21 Nisan 1920 ‘de toplanılacağını ilan etti. 2 gün sonra, 23 Nisan 1920’de aynı bu yıl olduğu gibi Cuma gününe denk gelen günde Hacı Bayram Camiinde kılınan Cuma namazından sonra dualarla Meclis açılmış oldu. Anadolu ve Rumeli Müdâfaai Hukuk cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan, 324 milletvekili ile kurulan meclise, zorluklar nedeni ile 115 milletvekilinin katılımı sağlanabildi. Aynı gün gerçekleşen toplantılarda Meclisin adı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)olarak ilan edilmiş oldu.

23 Nisan 1920 günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan TBMM’si ile Türk Milletinin kendi iradesi ile kurduğu bağımsız Türk Devletinin ilanı idi. Bu tarihten sonra egemenliğimiz kayıtsız şartsız milletin iradesine geçmiştir.

Önceleri Saltanatın Padişahtan alınıp millete verilmesini kutlamak ve milli mücadele sırasında öksüz ve yoksul kalan çocuklarımızı bir bahar havasında sevindirmek amacı ile Hâkimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştı, bu kutlu gün.

Gittiği her şehirde, kasabada okulları ziyaret eden, çocukların eğitimi ile bizzat ilgilenen Mustafa Kemal ATATÜRK, ülkesinin gelişerek yükselmesinin ve çağdaş medeni ülkeler seviyesine erişmenin yegâne sebebi olacak olan çocuklarımıza çok önem veriyordu. Bir söyleminde; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” demesi ile çocuklarımıza verdiği önemi ifade ediyordu.

Bu amaçla değişik zamanlarda; Abdürrahim, Afife, Zehra, Rukiye, Nebile, Sabiha (GÖKÇEN), Sığırtmaç Mustafa, Afet (İNAN) ve Sabriye isminde 9 çocuğu evlat edinerek, eğitimini ve öğrenimini de üstlenmiştir, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

23 Nisanda kutlanmaya başlanan Hâkimiyet-i Milliye Bayramında yapılan değişiklikler ile adı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edildi. Atatürk’ün bu bayramı sadece Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağan etmiş olması bugün örümcek kafalılar tarafından küçücük bedenlere yapılan istismarlara ders olacak mahiyetti taşımaktadır.

Ülkemizin yönetimini temsilen birkaç saatliğine bile olsa çocuklarımıza emanet ettiğimiz bu günde, ülkemizin hangi şartlarda ve nasıl kurulduğunu hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. Milli duygularımızın yok olmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramımızı o ilk günkü şevk ve arzu ile kutlamaya devam edeceğiz.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliği ile bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi temsil eden TBMM’nin kuruluşu ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum.

EFRAİM PALA

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar