Güncel Haber

Korona virüs (Kovit-19) salgını dünyanın her ülkesine yayıldı. Virüsün bu kadar hızlı yayılmasından ülkemizde nasibini aldı. Alınan her türlü önlemin yetersiz ve bazı vatandaşlarımızın bana bir şey olmaz düşüncesi ile konuyu önemsememesi sonucunda ülkemizdeki tüm şehirlere, ilçelere Korona virüsü olan, Kovit-19 hastalığı yayıldı. On binleri bulan hastalığa yakalanan vatandaşlarımızdan maalesef hayatını kaybedenler gün geçtikçe artıyor.

Virüse yakalanan kişilerin temas ettikleri insanlar araştırıldığında, bir virüs bulaşmış kişinin kendi ailesinden, arkadaşlarından yani temas ettiği kişilerden toplam 30 kişiye virüsü bulaştırabileceği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı. Dünya ortalamasında % 2,6 olan bulaştırma oranı, ülkemize İstanbul’a gelince % 16 oranına yükselmesi endişe vericidir. Bulaşıcılık oranının yüksek olması alınan önlemleri vatandaşların dikkate almadıklarının işareti olarak görebiliriz.

Türkiye de toplam Covit-19 hastalığına yakalanan insanlara bakıldığında, % 60’ının İstanbul da yaşayan vatandaşlarda çıkması düşündürücü olmalıdır.16 milyonluk Metropol olan İstanbul da, bu çok yüksek bir rakamdır. 04.04.2020 günü, virüse yakalanıp ta hayatını kaybedenlerin sayısı ise Türkiye’de 501 olmasına rağmen İstanbul da 210 ‘dur. Yani Türkiye de virüse yakalanıp hayatını kaybeden vatandaşlarımızın oranı İstanbul için % 42’dir.

Uzmanların, Sağlık Bakanının vs. gerekmedikçe sokağa çıkmayın ve evde kalın uyarılarına rağmen Türkiye’nin şehir merkezlerinde bir kısım vatandaşların bu çağrılara kulak vermedikleri görülüyor. Zeytinci Necdet Uyar abimizin söylediği gibi,’’ Yağmur’dan ıslandığımızı ancak bedenimize geçince mi anlayacağız? Hâlbuki yağmur yağdığında şemsiyeyi kullansak hiç ıslanmayacağız! ‘’ sözünü de kulağımıza küpe yapmalıyız.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile izne tabi olanlar hariç, 20 yaşının altında ve 65 yaş üstündeki ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların dışarıya çıkması yasaklandı. Çalışmayan, evden çıkmasına gerek olmayan, bu yaş grubundaki insanların sokağa çıkmaması virüsün yayılmaması için önemli bir tedbirdir.

Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde virüsün yayılmasını önleyecek çok önemli tedbirler alınıyor. Büyükşehirler arası gıda nakliyesi, ölüm, hastalık vs. haricinde seyahatlerin kısıtlanması virüsün yayılmasını önleyecek hamlelerden birisi. Vatandaşın gıda ihtiyacını karşıladıkları marketlere, pazarlara ve kapalı alanlara maskesiz alınmaması ve kişiler arasındaki sosyal mesafe olarak 3 adım kuralını uygulamak ta önemli önlemlerden birisi.

Virüs gücünü temas ortamında alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Bu salgına karşı zafer elde etmenin en önemli adımı yayılmasını önlemektir. Yayıldıkça güçlenir. Virüse bu gücü vermeyelim. Kendimizi izole edelim. Bu konuda evde kalmamız, hijyen kurallarına uymamız virüse karşı alabileceğimiz en büyük hamle olacaktır. İnanın; Korona virüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Ülkemizde, mart ayının 11 de başlayan bu salgının daha başında olduğumuzu yazılandan ve gelişmelerden anlıyorum. O yüzden elzem bir işi olmayan evden dışarıya çıkmasın, diyerek insanların bas bas bağırmasını görmezden gelmeye devam edersek iş işten geçecek.’’ Bana bir şey olmaz’’ diyen kişilere, iş işten geçmesin diyerek üstüne basa basa diyorum ki, kendinizi düşünmüyorsanız, çevremizdeki insanlarımızın sağlığını düşünelim. Öncelikle ailenizden olma ihtimali yüksek virüsü bulaştırabileceğiniz insanları düşünün. Sorumlu davranın evde kalın, dışarıya çıkmayın.

Evde kalmak, hastanede kalmaktan, mezarda kalmaktan daha evlâdır.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar