Güncel Haber

10 Mart 2020 günü bir vatandaşa yapılan Korona virüs testinin, pozitif çıkması sonucunda Türkiye de ilk Korona virüs vakası ile tanışmış olduk. Gün gün vaka sayıları artarak devam etmesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından sırası ile tedbirler alınmaya başlandı. Covid 19 nedeni ile de ilk ölüm 18 Mart 2020 günü gerçekleşmişti.

10 Mart’tan,1 Hazirana kadar 2 070 000 bin vatandaşımıza Covid 19 testi yapılması ile 165 000 vaka tespit edildi. Pozitif çıkan vatandaşlar tedavi edilmesi amacı ile karantinaya alındı. Bu tedavi sürecinde 4 563 vatandaşımız mücadeleyi kaybederek maalesef hayata gözlerini yummuştur.

Sağlık Bakanlığının salgın hastalıklarda süreci yönetebilmek için oluşturduğu Bilim Kurulunun ve Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’ nın alınması gereken tedbirlerin yönetilmesini başarı ile gerçekleştirdiklerini gördük.1 Haziran’a kadar öncelikle hafta sonları, bayram tatili vs. günlerinde karantinaların uygulanması vaka sayıları ile ölüm oranları sayıları bloke edilmeye çalışıldı. Bu kararlar ile de başarılı sonuçlar alındı.

1 Haziran itibarı ile karantina tedbirlerinin ve yasaklarının kademeli olarak kaldırılması ile yaklaşık 2,5 ay evinden dışarıya çıkmayan, kendisini izole eden vatandaşlarımız normal yaşantılarına adım attı. Bunun yanında normalleşmeye çalıştığımız ilk günde birçok vatandaş dışarılara çıkmakta hala temkinli davranmaktadır. Yine bir kısım vatandaşların ise alınmış olan tedbirlere uymakta sıkıntı yaşamakta olduğunu görmekteyiz. Sosyal ortamların kalabalıklaşmaya başladığı bu günden itibaren hayatımızda önemli olan 3 olgu var. Bunlardan biri, maske, ikincisi sosyal mesafe ve üçüncüsü de el temizliğidir.

Hala bilinçli maske kullanmayı bilmeyen birçok kişinin olduğu görülmektedir. Maskesini çenesinin altında veya ağzının bir kısmını kapayacak şekilde gününü geçiren vatandaşlar az değil. Günlük kullanılan maskenin de tıbbi atık gibi görülmesi gerekmektedir. Fakat aynı maskenin de birkaç gün kullanıldığını ifade eden kişilerin olduğuna da şahit olmaktayız.

Yasakların kalkması ile sokaklara çıkan vatandaşların hala tokalaşmalarına devam etmeleri konuyu önemsemedikleri ve ihmal ettikleri anlaşılmaktadır. Elin mümkünse her temastan sonra sabun ve su ile yıkanması, mümkün olmayan durumda el dezenfeksiyonları veya kolonya ile dezenfekte edilmeye titizlikle devam edilmesi gerektiği kaçınılmaz olmalıdır.

Ama en büyük tehlikelerden biri ise; toplu taşıma araçlarında tedbir amaçla alınan % 50 kapasite ile doluluk oranı şartının iptal edilmesidir. 10 kişi alınması gereken minibüslerden 35 kişinin çıkması, sosyal mesafeye dikkat edilmemesi, pazar yerlerinde alışveriş yapanların mesafe ayarı yapamadan alışverişe dalmaları ve kapalı alanlardaki mesafe problemleri ile virüsün bulaşma riski artmaktadır. Hele hele önümüzdeki günlerde hastanelerin poliklinik hizmeti verecek hasta kabulüne başlamaları sonrasında muayene kuyruğunda bekleyecek hastaların sosyal mesafe ile maske kullanımına dikkat edemeyecek olmasını düşünmekteyim. Bu durum karşımıza yine çok büyük bir tehlike olarak çıkabilir.

Millet olarak bizler, kuralcı bir kişiliğe sahip değiliz. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yeni kuralları ciddi bir şekilde benimseyip, uygulama konusunda titiz davranmalıyız. Öncelikle kendimiz için, eşimiz, çoluk çocuğumuz ve temas içinde olduğumuz diğer sevdiklerimiz için bu şarttır. Kişisel tedbirleri almakta ve kurallara uymakta gevşersek başa dönmemiz, yani karantinalı günlere geri dönmemiz çok çabuk olur. Bu da millete ağır gelir.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar