Güncel Haber

Değerli Mudanyalılar, Korona virüs salgını, dünya üzerinde Pandemi (dünya üzerinde hızla yayılan ve etkili olan salgın hastalık) küresel salgın derecesinde olmuştur. Virüse bulaşmamış hiçbir ülke kalmamıştır. Tüm dünya ülkelerinin yegâne hedefi bu bulaşıcı virüsten az bedelle bir an önce kurtulmak olduğunu, takip ediyoruz ve yaşıyoruz.

Tüm ülkeler, komşu oldukları ülkelerdeki virüs salgınının kendi ülkelerine gelmesini önleyebilmek için sınır kapılarını kapattı. Ticari taşımacılık askıya alındı. Karayolu ulaşımı, deniz ulaşımı, demiryolu ulaşımı ve havayolu ulaşımı çok özel durumlar haricinde iptal edildi. Ekonomileri güçlü olan ülkeler ekonomik olarak ayakta kaldılar, fakat ekonomileri zayıf olan ülkeler Uluslararası Para Fonu (İMF) ye başvurarak, ekonomik destek için talepte bulundular.

Ülkemizde ve tüm dünyada sportif faaliyetler, sanatsal organizasyonlar ya ertelendi ya da iptal edildi. Gelirleri kesilen sanatçılar, spor kulüpleri ve grupları ekonomik olarak zorluk yaşamaya başladılar. İnsanların toplu halde bulunduğu AVM’ler kapandı. Hal böyle olunca, birçok çalışanın işten çıkarması zaruri hale geldi.

Ülkemiz ile virüsten etkilenen diğer ülkelerde eğitime ara verildi. Gelecek için umutlu olan 20 yaş altındaki tüm gençlerimiz karamsarlığa kapıldılar. Maalesef, bu gençlerimizin hayalleri bir süreliğine ertelendi.

Esnaf, dükkânlarını kapatmak zorunda kaldı. Milyonlarca çalışanı işten çıkarıldı. Evine ekmek götüremeyen bu çalışanlar yokluk ve yoksulluk sınırları içinde yaşıyorlar. Gelirleri kesilen esnaf, ödemek zorunda olduğu faturalarını, kredilerini, işçi maaşlarını ve dükkân kiralarını ödeyemez duruma geldiler.

Bazı Fabrikalar işçi çıkarmak zorunda kaldılar. Bazı fabrikalar belirli günlerde üretimlerine ara verdi. Çalışamadılar, çalışılamayan üretim yapılamayan her saat ülkemize çok büyük maddi kayıplara neden oldu.

Dünya üzerinde yayılmasını önleyebilmek için, biz Müslümanların Hac görevini yerine getirdiği kutsal toprağımız, Mekke şehrindeki Kâbe bile tarihinde ilk kez hac görevini yapmak isteyen Müslümanların ziyaretine kapandı.

Ülkemizde 3000 vatandaşımız bu Covit 19 nedeni ile hayatını kaybetti. Dünya üzerinde 215 000 insan yaşamını yitirdi. Daha ne kadar canlar yitecek bilemiyoruz. İyileşen milyonlarca insanda bu hastalığın hasar verdiği sağlık sorunları ile yaşama tutunmaya çalışacaklar. İnsanlar yıllarca çalışıp didinerek hayatlarını idame edebilirken, hiç hesapta olmayan bu kısıtlama ile çok kayıplar yaşadılar, çok bedeller ödediler. Bu salgını, aşısı bulunana kadar da kolay kolay atlatamayacağız. Yani anlayacağımız üzere, insanlık bir sınavdan geçiyor.

Ülkemiz yaklaşık olarak 50 gündür Covit 19 tehdidi altındadır. ’’Evde Kal Türkiyem’’, ‘"Hayat Eve Sığar " sloganları ile desteklenen vatandaşlarımız çok zorluklar atlatarak, kayıplar yaşayarak bu günlere kadar geldi. Karantinaların olmadığı günlerde evde sıkılarak kendilerini dışarıya atan vatandaşlarımızın, virüsün bulaşma hızını arttıracağı endişesini yaşamaktayız. Çünkü bu günlerde çarşı, sokak ve sahilde sebepsiz yere gezen birçok vatandaşımızın olması maalesef tedirginlik yaşamamıza neden olmaktadır.

İyileşme sonuçlarını almaya başladığımız bu günlerde, insanların kendilerini sokaklara atması ve bazı Avrupa ülkelerinin karantinaları yumuşatması kanımca erken bir yaklaşımdır. Karantinaları kaldıran bazı ülkelerin ise vakalara daha ağır şiddette yakalandıkları 2. salgınlarını gördük. Tüm dünya ülkeleri ve ülkemiz bu yumuşamaya kademeli olarak girmelidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu konuda öncü olmalıdır. Çünkü adı üstünde Pandemi, küresel bir salgın.

Türkiye’de kurulan ve bilim adamlarından oluşan Sağlık Kurulu Corona virüs salgını karşısında çok başarılı bir süreç geçirmektedir. Sağlık çalışmalarını da özveri ve üstün gayretle yürüttüğüne inandığım, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dediği gibi ‘’Bu başarıyı riske atmayalım’’. Mücadelemize hep birlikte sabırla biraz daha devam etmeliyiz. Zor olarak kazandıklarımızı, kolay kaybetmemeliyiz. Hepimiz biliyoruz ki; güzel günler yakındadır. O yüzden atalarımızın dediği gibi ‘’ Sabrın sonu selamettir’’ atasözünü boş geçmeyelim. Önemseyelim, lütfen.

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar