Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

Ramazan bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması sebebi ile her uzatılan bayram tatilinde olduğu gibi, bu bayram tatilinde de Ege ve Akdeniz bölgelerine kitleler halinde insanlar seyahat ediyor. Bayram süreleri içinde Otel rezervasyonlarındaki doluluk oranı %100’leri bulmaktadır. Tabi bu kesim dini bayramımız olan Ramazan bayramını tatil olarak değerlendiren vatandaşlarımızdır.

Ancak, bayram tatilini aile özlemi ile memleketinde geçirmek isteyen önemli bir kesim ise, tatilin başladığı gün itibarı ile yollara hücum etmektedir. Başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerdeki nüfusun önemli bir bölümü yer değiştirdiğinden dolayı büyük kentler boşalmaktadır.

Bayramlarda seyahat etmeyen insanlar için, kent yaşamı görülmemiş bir oranda rahatlıyor. Birçok insan bu rahatlığı kısa süre de olsa yaşayarak keyfini çıkarıyorlar.

2018 yılındaki en son yaşadığımız dini bayramımız olan Kurban Bayramı tatili dolayısıyla, yollarda trafik yoğunluğunun yurt genelinde şehirlerarası ve şehir içi yollar ile kırsal yerleşim birimlerinde meydana gelen trafik kazalarında 142 kişi yaşamını yitirdi, 859 kişi yaralandı.2018 yılındaki Ramazan bayramı tatilinde de benzer senaryolar yaşandı. Yollardaki tehlike, tabiri caiz ise trafik savaşından sonra ki bilanço, çok ağır yaşanmaktadır. Milyonlarca kişinin aynı anda çıktığı karayolları bu yükü kaldıramamaktadır.

Kazaların önemli bir bölümü sürücü kaynaklı hatalardan kaynaklanmaktadır. Gerek tatil için, gerekse memleketlerine seyahat eden vatandaşlar, bir an önce ulaşmak istediği noktaya varmak için konulan trafik kurallarına uymakta umursamaz davranmaktadır. Hız sınırlarını aşarak yapılan bu uzun yolculuklarda her 2 saatte bir,20 dakika kadar mola vermek yerine durmadan yolculuk yapan birçok sürücü var maalesef. Hatta kendi aralarındaki sohbetlerde örneğin ‘’Bursa’dan Antalya’ya 5 saatte gittim’’ gibi, kişinin kendisini överek anlattığı konuşmalara da şahit olmuşuzdur.

Uzun yolculuklarda, sürücülerin hedefe çok yakın mesafelerinde trafik kazaları daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi ise hedefine yaklaştıkça sürücülerin gaz pedalına daha fazla basarak yorgunluk ve dikkat azalmasının da etkisi ile oluşan bireysel hataların olduğu kazalardır.

Evinde, sokakta kibar ve saygıdeğer davranan insanlarımızın bir bölümü, aracının başına geçince farklı bir kişiliğe bürünüyor. Tanınmayacak şekilde kişilik değişimine uğrayarak sinirli, saygısız, bencil, kendi kurallarını kendisi koyan bir kişi oluveriyor. Birçok sürücü direksiyonun solundaki kolun varlığını ve ne işe yaradığını unutmuş durumdadır. Trafik işaret ve tabelalarını umursamayan önemli derecede sürücü var maalesef. Bunun sonunda da kendi canlarının yanında ailesinin ve başkalarının canına da kast etmekte veya yaralanmalarına sebebiyet vermektedirler.

Kıymetli okurlarım, bu trafik kuralları binlerce kez denenerek ve yıllarca test edilerek en son halini almış kurallardır. Hiç bir kimse kendi kurallarını oluşturmamalı. Bu kurallar bireysel amaçlı değil, toplumsal amaçlı kurallardır. Bayramlar ailelerin özlem ve sevgi ile kucaklaştığı bir güzellikten, gözyaşı dökülen kara bayramlara dönüşmesi için gideceğiniz yere 1 saat geç gidin. Bir kaybınız olacağını ummuyorum.

Bu vesile ile barış, dostluk, kardeşliğin pekiştiği mübarek Ramazan Bayramınızı kutlar sağlık, esenlik ve kazasız günler dilerim.

Efraim Pala

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar