Güncel Haber

Covid 19 Virüsünün yayılmasını azaltmak ve önleyebilmek amacı ile ülke genelinde yaklaşık 5 ay kısıtlamalara maruz kalarak kapandık. Bu süre içerisinde 65 yaş üzeri, 20 yaş altı vatandaşlarımız daha çok kısıtlı kalarak yükü omuzladılar.
Ancak bu kısıtlamalardan en çok etkilenen kesim hiç kuşkusuz küçük esnafımız oldu.

Yaklaşık 5 ay gibi bir süre tam kapanma neticesinde işinden olan milyonlarca emekçimiz oldu. Bu sürede mağdur olan esnafımız, bankalardan almış oldukları kredileri tekrar yapılandırma yoluna gittiler. Çalışılmadıkları için, kiralarını ödeyemediler, hatta elektrik, su ve doğalgaz faturalarını da ödemek için yakınlarından borç almak zorunda kaldılar.

Sağlık Bakanlığının kurallara uyularak kademeli açılmanın olabileceği sinyallerini vermesi ümitlendirdi, halkımızı. Okulların açılması için de çocuklarımız sabırsızlanıyordu.
Milli Eğitim bakanlığının da yüz yüze eğitiminin başlaması konusunda hazırlıklarının tamamlandığı açıklaması ile son karar ise, Cumhurbaşkanımızda bitiyordu.

Halk olarak bir an önce normal hayata geçiş için gün sayıyorduk. En nihayetinde 2 Mart 2021 Salı günü, Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklama ile normalleşmeler başladı.
Pandemi şartlarında, kapalı kalarak ekonomik, ruhsal ve can kayıplarımızla, bedel ödediğimiz Bursa’yı sarı bölge yaptık.

Evet; sarı bölge güvencesi ile çok hızlı girdik, normal hayata. Hepimiz sokaklara, caddelere çıktık. Avm’lere girişte kuyruk olduk. Mudanya sahilini doldurduk. Çarşılarda, pazarlarda, kafe ve restoranlarda kuralları ihlal etmeye başladık.
Covid 19 virüsü salgınına maruz kaldığımız geçen 1 yıl içerisinde günümüze gelinceye kadar; vaka, hasta sayısı ve ölüm artışları ile sonuçlanan 2 salgın dönemi yaşadık, ne yazık ki!

Bu sefer; 3. Salgın dönemini yaşamayalım. Bizler önümüze çıkan bu serbestlik imkânını iyi yönetmeliyiz. Restoran ve kafeterya esnafımız aylarca kapalı kalmanın hırsını bu günlerden çıkartmamalı. Maske, mesafe ve temizlik kurallarını uygulamalılar, müşterilerine uygulatmalılar.

Vatandaşlarımızın da kapalı kalınan günlerin acısını, sokaklara çıkarak kontrolsüz bir yaşam sürmeye başladığını da, üzülerek söylüyorum.
Sokaklarda normalleşme denemesi yapan vatandaşlarımız kurallara uymayanları, uyarabilme kültürüne mutlaka erişebilmeli. Çünkü herkesin başına kolluk kuvveti dikmenin mümkünü yoktur. Bu konuda toplum bilinci oluşturulmasının zaruri olduğunu düşünmekteyim.

Kapalı kalarak ekonomik, ruhsal ve can kayıplarımızla bedel ödediğimiz Bursa’yı, hep birlikte sarı bölge yaptık. Fakat son bir haftada o kadar fazla normalleştik ki, sokaklara fışkırdık adeta. Soluğu dışarıda almamızın sonrasında vaka olaylarının artış içinde olması ile Bursa’nın turuncu bölge ilan edilmesine ramak kaldı. Turuncu bölge ilan edilirsek yakın zamanda yaşadığımız kısıtlamalar geri gelecek, sokaklara çıkma yasağı ile hafta sonları da vatandaşlarımız ve esnafımızda tekrar kapanacaktır.

Kurallara uyarak hep birlikte bedel ödeyerek kazanmış olduğumuz sarı bölge imkânını, turuncuya veya kırmızıya çevrilmesine sebebiyet vermeyelim. Tabiri caiz ise; ‘’bindiğimiz dalı kesmeyelim.’’

Efraim PALA

erdonmez peyzaj 300piks

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kefalet Koop Başkanı

İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı

Emre AKDEMİR Ak Parti Mudanya Belediye Meclis Üyesi

Şeref ŞAŞ Mudanya Şükrü Çavuş Mah Muhtarı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Ertan ABDULAZİZOĞLU Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

Servet Şahiner Taşıyıcılar Koop Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

CEM TAMAÇ MESAJ

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar