-

Çok uzun yıllardır ülkemdeki işsizlik oranı % 10’un altına düşmedi yani bir türlü düşürülemedi.! İşsizlik oranının yüksek seyretmesinin yanında Pandemi şartlarının ve üstüne üstlük yaşamış olduğumuz ekonomik problemler sonucunda vatandaşlarımız beslenme konusunda darbe almaktadırlar.

 Efraim PALA

İşsiz kalan, iş bulamayan ve asgari ücret geliri ile toplumumuzdaki önemli bir kesim insanlarımız, zaruri ihtiyaçlarını karşılayarak ayakta ve hayatta kalmaya çalışıyorlar.

 

Okulların yaz tatiline girmeden önceki günlerde, Mudanya’da Ahmet Rüştü Anadolu Lisesinden çıkan öğrenci gruplarını görüyorum.13, 14 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim gençlerin, yaptığım sohbetler sonrasında 16, 17 yaş gruplarında olduklarını anlıyorum.

Günümüzde enflasyonun % 180’lere, bazı ihtiyaç malzemelerinde ise % 300’lere ulaşması 7’ den 70’e her kesimi etkisi altına aldı.

Yani çocuklarımız, bu ekonomik şartlardan en çok etkilenen yaş gruplarımızın başında geliyor. Gerekli gıdayı alamadıkları için fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamakta zorluk çekmektedirler.

Aslında çocuklarımız, yeterli beslenme sorununu daha bebek yaşlarında yaşamaya başlıyor. Bebek mamalarının Avm’lerde kilit içerisinde tutulması ile parası olanın bebek mamasına ulaşabildiğini gördük. Günümüz şartlarında ise, parası olmayan anne, babalar bebeğini yetersiz gıda ile büyütmeye mecbur bırakılmıştır, maalesef.

İlköğretimde ve orta öğretimde eğitim ve öğretim gören çocuklarının giderlerini karşılamakta zorlanan aileler, çocuklarına vermiş oldukları harçlıkların sadece otobüs, minibüslere yetmesi ile çocuklar eğitim, öğretimlerini öğünsüz ve aç olarak, ya da sağlıksız gıdalarla günü geçiştirerek tamamlamak zorunda kalmaktadırlar.

Bir zamanlar küçük insan profili olarak gördüğümüz Çinli insanlar bile yeterli gıdaya bizlerden daha fazla ve iyi imkânlarla ulaştıkları için, küçük Çinli insan profili artık kalmamış gibi, görünüyor.

Türk Çocuklarının ise karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallere yeteri kadar ulaşamaması veya aşırı karbonhidrat ile beslenmeleri sonucunda, yeterli fiziksel gelişimini tamamlayamadıkları acı gerçektir. Yeterli gıdaya ulaşamayan çocuklarımız zayıf, küçük veya bir kısmının ise dengesiz beslenme sonucunda obezite olmalarındaki artış hızı, birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda.

Fiziksel ve ruhsal gelişimini yeterli tamamlayamayan çocuklarımız, sağlık sorunları ile de karşılaşmaya başlıyor. Futbol oynayan, basketbol oynayan çocuklarımızın kalp krizinden dolayı hayatını kaybettiğini duymuşsunuzdur. Çocuk yaşlarda astım, bronşit hastalığına yakalanan evlatlarımız hiçte az değil. Kemik gelişimini tamamlayamayan çocuklarımızın genç yaşlarda omurilik ve bel fıtığı problemleri ile hayata yeni başladığı yaşlarda yakalanmaları bizim ayıbımızdır.

Çocuklarımızın ve bizlerin ileriki yaşlarda hastalıklarla uğraşmaktan ziyade dengeli ve yeterli beslenerek hastalıklardan korunmanın çarelerini üretmeliyiz. Bu aşamada ailesini ve efradını dengeli besleyip koruyamayan anne babalar, mücadelesinde yalnız kalıyorlar.

Devleti yönetenlerimizin; geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklarımızın, gençlerimizin yeterli gıdaya ulaşması ve dengeli beslenmeleri için elini taşın altına koymaları gerekmektedir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün her yaştaki insana ve özellikle gençliğe tavsiye olarak söylemiş olduğu ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ‘’ sözünü; bizleri yönetenlerin iyi özümseyip, milletimizin ekonomik problemlerini bir an önce çözerek, toplumun her kesiminin yaşamsal refahını yukarılara çekmenin gayreti ve çabası içinde olmaları gerekmektedir.

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin