-

2015 yılında İstanbul Küçükçekmece Halkalı’ da ikamet ettiğim zamanlarda, deniz ve sahil özlemi duyduğumuzda en yakın sahili olan Küçükçekmece gölü (deniz ile bağlantılı) çevresine gidiyorduk. Küçükçekmece Belediyesi gölün etrafına çok güzel yeşil alanlar, gezinti alanları, mesire yerleri, vatandaşların keyifli gün geçireceği sosyal içerikli tesisler ile donatıldığını görerek keyif alıyordum.

Efraim PALA - Çarşısı olan bu sokağa gittiğimizde müzik seslerinin Kürtçe olduğunu, Türkçe’nin dışında Arap dillerinin konuşulduğu bir ortam içerisinde kendimizi bulduk. Dükkânlar da anlamadığımız bir dil olan Arapça, Kürtçe tabelalar, yazılar ve tamamı ile kültürümüzü yansıtmayan bir ortamda olduğumuzu anladığımızda, bir an önce oradan uzaklaşmak ihtiyacı hissettik.

Bir gün, ailemle birlikte gezdiğimiz zamanlarda gölün etrafındaki mahallenin bir sokağından müzik sesleri geldiğini duyduk.

Çarşısı olan bu sokağa gittiğimizde müzik seslerinin Kürtçe olduğunu, Türkçe’nin dışında Arap dillerinin konuşulduğu bir ortam içerisinde kendimizi bulduk. Dükkânlar da anlamadığımız bir dil olan Arapça, Kürtçe tabelalar, yazılar ve tamamı ile kültürümüzü yansıtmayan bir ortamda olduğumuzu anladığımızda, bir an önce oradan uzaklaşmak ihtiyacı hissettik.

Kendimizi yabancı hissettiğimiz, Kanarya mahallesinin ismini o dönemlerde yol keserek terör örgütü propagandası yapan teröristlerin olduğu, kahvehanenin silahla taranması ile 2 vatandaşın öldürüldüğü olaylar ve küçük bir kız çocuğumuza yapılan cinsel istismar ile duyar olduk.

Geçtiğimiz Pazar günü, Taksimde bomba patlatarak 6 masum vatandaşımızın hayatını kaybettiği terörist’ in yakalandığı evin de, Kanarya Mahallesin de olduğu ortaya çıktı.
Güneydoğu Anadolu bölgesinde Hatay, Reyhanlı, Gaziantep, Kilis ve Urfa gibi il ve ilçelerimizde Suriyeli sığınmacılar sayesinde demografik yapısının değişim içerisinde olduğunu defalarca yazarak dile getirdim.

Geçtiğimiz haftada ise, Antalya’nın merkezi, Konyaaltı semti, Kemer ilçesi, Serik’in Belek mahallesi gibi bazı bölgelerin Rus ve Ukrayna asıllı yabancı insanların çokluğunun ardından, Küçükçekmece Kanarya mahallesinin de demografik yapısının değişmekte olduğunu ve bu değişime mani olamadığımızı görüyorum.

Amerikan filmlerinde görürdük. Çin mahallelerini. Hiç farkı yok. Ülkemizde de birçok il, ilçe ve mahallelerimizde Suriye mahalleleri, Afgan mahalleleri, vs. oluştu.

Bu tür istem dışı olan mahallelerde ise kötü zihniyetli kişilerin rahat hareket edebildiklerini, birçok yasa dışı olayların olduğunu, dolayısı ile güvenlik kuvvelerimizin bu tür olaylara müdahale etmede zorluk yaşadığını takdir edersiniz, Kanarya Mahallesinde olduğu gibi.

Ülkemizde son 10 yıldır, yaklaşık 10 milyon yabancı sığınmacının olması ve bu kadar kısa sürede yasa dışı yollardan ülkemize ne idüğü belirsiz yüzlerce, binlerce suçlunun ve kötü zihniyetli kişilerinde giriş yaptığını hepimiz tahmin edebiliyoruz.

Sığınmacı olarak ülkemize sığınan bu kişilerin bayramlarda, seyranlarda Suriye’ye gidip gelmeleri ile kapı komşusu olduğumuzu ne yazıktır ki bu 10 yıl içerisinde yaşadık ve gördük.!
Hal böyle olunca, İstanbul’da, Ankara’da, Diyarbakır’da, Hatay’da vs. beyni uyuşturulmuş mahlûkların canlı bomba yapılarak masum insanların ölümüne sebep olduğu terör eylemlerini yapan şerefsizlerle doldu.

Pazar günü uzun süre planlaması yapılarak eyleme dönüştürülen Taksim’deki elim terör eyleminin alt yapısında bu yaşadığımız zafiyetler var.

Türk milleti olarak bizler, bu senaryoyu yaklaşık 42 yıldır yaşıyoruz. Kötü zihniyeti olan pkk, fetö, dhkpc gibi birçok terör örgütleri eylem ve faaliyetler gerçekleştirdiler. Fakat hiçbir zaman ideallerine, amaçlarına ulaşamadılar, bu günden sonra da ulaşamayacak. Teröre destek veren ülkeler ve kişiler bu kadim milleti yıldıramadılar, yıldıramayacaklardır. Kimsenin şüphesi olmasın.

Terör acımasızdır. Renk, dil, din, yaş dinlemez. Amacı ses getirmek, kan dökmek, öldürmek ve acı vermektir. Sığınmacı olarak ülkemize girerek, terör yuvalanması yapanları sınırlarımızda bloke edebilmeliyiz. Çünkü; Su uyur, terör uyumaz. Yeter ki bizler uyumayalım.

Bu güne kadar gece gündüz çalışarak şer odaklarının yüzlerce, eylemlerini sonuçsuz bırakan Polis, Jandarma ve İstihbarat görevlilerimize şükran ve minnet borçluyuz.

13 Kasım Pazar günü, Taksimde yapılan terör eylemi sonrasında hayatını kaybeden 6 masum vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine ve yüce Türk milletimize sabırlar, yaralanan 81 Vatandaşımızın en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını ve esenliklerini diliyorum.

Efraim PALA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar