Güncel Haber

Gün geçmiyor ki bölgemizde, ülkemizde bir doğal felaketle karşılaştığımız gün olmasın. Daha birkaç ay önce küresel iklim değişikliği nedeni ile dolu yağışı ile Mudanya ve köylerinde zeytin ağaçları zarar gördü. Yine daha birkaç gün önce yaşanan soğuk hava şartları ile yine zeytin ağaçlarının donduğunu gördük. İzmir’de yaşanan hortum, dolu ve sel felaketleri ile evler, araçlar kullanılamaz hale geldi.

Kendisini hiç unutturmayan deprem ise ülkemizin dört bir köşesinde, ‘’ben buradayım’’ diyor. Acıları üzerimizden eksik olmayan yakın dönemimizdeki Elazığ depremleri ile İzmir depremleri izleri taze iken;

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Elazığ depremi üzerinden bir yıl geçmesi ile 25 Ocak 2021 gününde düzenlenen anma ve deprem konutlarının teslim töreninde, 5 yıl içerisinde 1,5 milyon konutun kentsel dönüşümü yapılması gerekliliğini vurguladığını hatırlatmak isterim.

Her fırsatta bende Mudanya’nın doğal felaketlere hazır olmadığı konusunda sürekli uyarılarda bulunuyorum. Dolu ve don felaketinden sonra oluşabilecek sel felaketi ve her an yaşanabilecek Marmara depremine karşı hazır olmadığımızı üzülerek, endişe ederek dile getiriyor, gelişmeleri takip ediyorum.

Bir umut doğdu, Mudanya için. 5 Şubat 2021 günü Mudanya Belediyesi aylık Meclis toplantısında, gündem dışı konuşan Belediye Başkanımız Sayın Hayri Türkyılmaz, müjdeli bir haber verdi. Neydi bu umut verici haber?

2 Şubat’ta İstanbul’da, Marmara Belediyeler Birliği toplantısında alınan karar ve iş birliği doğrultusunda; sağlık, ulaşım, alt yapı, üst yapı, finans, denizlerimiz, eğitim, kültür, alanlarında çalışmalar yapılacağı konusunda hemfikir olunmuş...

Bu doğrultuda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz, Mudanya’da kentsel dönüşümün gerekliliği konusunda fikir birliği içinde olmuşlar. İstanbul’un her noktasında yaşanabilir ve güvenli kentler yapan Kiptaş’ın devreye girebileceği konusunda çalışmalar yapılacağının sinyalleri verilmiş...

5 Şubat’taki Mudanya Belediyesi Meclis toplantısında muhalefet parti sözcüsünün dediği gibi 25 - 30 m2 ve kalitesiz konutlar mı yapıyor, Kiptaş? Tabii ki söylenildiği gibi değil. Muhalefet olsun diye, düşünmeden, araştırılmadan ve bilinçsizce söylenmiş sözler bunlar. Biraz konuyu açmak istiyorum.

1987 yılında İstanbul’da, yabancı sermaye ile İmar planı ve mimari projeler için kurulmuş, Kiptaş. İstanbul’un çarpık yapılaşmasına son vermek için ilk projelerini 1995 yılında hayata geçirmiş. Kurulduğu günden, günümüze kadar da 80.000 üzerinde konut üretmiş. Kentsel dönüşümde, vatandaşların haklarını korumuş, standart ve nitelikli konutlar üretmiş, Kiptaş.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra İstanbul Büyük şehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a yeni bir soluk, yeni bir heyecan getirdi. Bu doğrultuda kadrolarında liyâkatlı birçok değişiklikler yaptı. İşte bunlardan biri ve en önemlisi konunun uzmanı olan yöneticilerin Kiptaş’ın başına getirilmesi ile başladı.

Göreve gelindiği süreden buyana, Genel Müdür Ali Kurt’un önderliğinde başarılı birçok projelere imza attı Kiptaş yönetimi. Son çalışmaları olan İstanbul Silivri 4. Etap Sosyal Konut Projesi ve İzmit Çınar Evler projeleri ile doruk noktasına çıktılar.
Söylenildiği gibi olmayan; 2+1 ile 3+1 konutların 88m2, 93m2, 114 m2 ve 124 m2 çeşitli boyutlarda Sosyal Konut anlayışına farklı bir bakış açısı getirerek modern konutlar üretmektedir, Kiptaş. Konutların yanı sıra, bu konutların ihtiyacı olan çocuk oyun alanları, otoparklar, çarşı, dini mekânları, eğitim, sağlık ve spor alanları gibi sosyal donatı alanları konusunda da faaliyet göstermektedir.

Kiptaş’ın son projesi olan, geçtiğimiz günlerde tanıtımı ve temel atma töreni gerçekleşen 143 konutluk, İzmit Çınar Evler projesinde olduğu gibi modern mimarinin örneğini temsil eden çok katlı olmayan ve depreme dayanıklı bu tür konutların var olması Mudanya içinde önem arz etmektedir.

Doğal felaketler çemberi her geçen gün daralıyor. Evet, gerçekten doğal afetlere ilçemizde de tepkisiz kalmayalım. Mudanya’da kentsel dönüşümün öncüsü olabilecek bu anlaşma ile Kiptaş, ilçemize değer katacaktır.

Vatandaşların doğal afetlere karşı dayanıklı, güvenli ve yaşam kalitesinin artacağı konutlarda hayatlarını sürdürecekleri günlerin heyecanını yaşıyorum.

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar