Güncel Haber

Korona virüs salgını nedeni ile dünyanın kirlenmesine en çok katkısı olan sanayisi güçlü ülkelerde ve ülkemizde olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı ile insanlar evlerine kapandılar. Birçok kısıtlamalara maruz kaldılar.

Ülkemizde; 30 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde şehirlerarası iletişim, Valilik veya Kaymakamlık makamlarının izinleri ile yapılması, karayollarında taşıt sayısını en aza inmiş oldu. Bununla birlikte sokağa çıkma yasakları, şehir içinde taksi ve özel oto sürücülerinin yasaklara uymaları egzoz atık gazların azalması ile şehir içindeki soluduğumuz havanın kalitesini arttırmaya başladı. Tüm dünya havayolu şirketlerinin uçakları, ülkeleri içinde ve ülkeleri dışına uçmaması ile hava kirliliğini azaltmada çok önemli bir etken oldu.

Virüs salgınını engelleyebilmek için sanayinin çarkını döndüren fabrikaların da süreli ve süresiz üretimlerine ara vermeleri çevre kirliliğini önemli ölçüde iyileştirdi.

İnsanların evlerine kapanması çevreyi kirletici otomobillerin kullanılmaması, tabiatı kirleten üretim çılgınlığının azalması, uçakların uçmaması, gemilerin seyrinin azalması doğanın kendi kendini onarmasına etken olmaya başladı.

Öyle ki; Tekirdağ'da yaşayan fotoğraf tutkunu İlker Uskan, karantina günlerinde oturduğu binanın 7'nci katına çıkarak çevreyi gözlemlerken denizin karşısında beyazlıklar görünce fotoğraf makinesi ile takriben 180 kilometre olan Bursa'daki Uludağ'ın karlı zirvesini görüntülemiş. Çektiği fotoğrafları ve Google Earth’ten doğrulayınca ilk kez havanın temizliğinden bu kadar mesafeden Uludağ’ın karlı zirvesi görülebilir hale geldi.

Bildiğimiz üzere Ozon tabakası Güneşin zararlı mor ötesi ışınlarından dünyamızı koruyor. Kopernik Atmosfer gözlem servisi, 23 Mart’ta hava kirliliğinden kaynaklanan Kuzey Kutbu üzerinde Ozon tabakasında büyük bir deliğin kapanmakta olduğunu açıklamıştı. Ozon tabakasında iyileşme oranı % 15 civarında olması geleceğimiz için olumlu bir gelişme olarak, bizler için umut oldu.

ozon tabakasındaki delik kapanıyorEğer insanoğlu bu dönemi yaşamasaydı, belki ozon tabakasının daha fazla zarar görmesi ile çok daha fazla insan zarar görecek veya ölecekti.

Dünya’nın her yerinde doğa canlanıyor, zarar gören sular temizleniyor, yunuslar sahillerden görünüyor. Denizlerdeki yaşam kendine geliyor. Nesli tükenmekte olan canlılar yaşam için bir fırsat buluyor.

Karantina sonrasında evlerinden dışarıya çıkanların fark ettiği üzere hava temizleniyor. Hava kirliliğinin çok yoğun olduğu bazı şehirlerde artık hava kirliliği yok. Büyük şehirlerde hava kirliliğinden gözükmeyen yüksek binalar görülür hale geldi. Böylelikle, hava kirliliğinden kaynaklanan akciğer hastalıklarında da bir azalmanın olduğu bilim adamlarınca da doğrulandığını gördük.

Eğer biraz daha uzun bir süre dünya karantina sürecine devam edecek olursa taptaze yenilenmiş bir dünyada yaşıyor olacağız. Umarım, ülke yöneticileri elinde bulundurduğu nimetlerin kıymetini bilirler. Hayatta her şeyin ülke menfaatleri olmadığı bilime, doğaya, sağlığa, gıdaya, sevgiye, barışa ve birlikteliğe daha fazla önem vermeleri gerektiğini anlamış, akılları başlarına gelmiştir.

Bilim adamlarının ‘’Korona virüs salgını ve karantina süreci bittikten sonra dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’’ sözünü küresel güç olan dünya ülkeleri ve yöneticileri inşallah ciddiye alırlar. Böylelikle, o kirli ellerini artık dünyanın yakasından çekerler.!

Efraim PALA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar