Güncel Haber

Akdeniz havzası içinde olan ülkemiz, küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Dünya Doğal hayatı koruma vakfının (WWF) bu havza içerisinde 1990 yılından, 2030 yılına kadar 2 derecelik bir sıcaklık artışı sonucun da beklenmeyen hava olaylarının gerçekleşeceğini raporlamış.

Bu raporda, sıcak hava dalgaları, orman yangınlarının sayısında ve etkisinde artış, kuraklık ve bunlar dolayısıyla biyolojik çeşitlilik kaybı, turizm gelirlerinde azalma, tarımsal verim kaybı ve en önemlisi kuraklık olarak etkilerini hissettireceği belirtilmektedir.

Son yıllarda ülkemizin birçok alanında ve Mudanya’da, kuraklık sonucun da oluşan orman yangınlarına, ani sel baskınlarına ve tarımsal kayba uğradığımız don ile dolu olaylarına maruz kaldık.

Küresel iklim değişikliğinin sonucu olarak genellikle Karadeniz bölgesinde yaşanan şiddetli ve yoğun yağmur yağışı sonrasında oluşan sellerden onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Oluşan maddi zararın hesabı bile edilemiyor.

28 Temmuzdan sonra, Manavgat, Marmaris ve Bodrum civarlarında çıkan orman yangınları ile karşı karşıya kaldık. Akdeniz bölgesinde ani hava sıcaklığı sonrasında çıkan 223 orman yangının 217’si kontrol altına alındı. 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sessiz çığlık atan canlarımızı yitirdik. Yangınları söndürme konusunda ülke olarak, millet olarak çaresiz kaldık. Bu çaresizlik sonucunda tarifsiz gözyaşları döktük. Ağladık, üzüldük, çırpındık durduk.

Hala devam eden yangınların olması ile de ülkemizin bu doğal felaketlere hazır olmadığını bir kez daha gördük.

Mudanya’da sel baskını riski yüksek bir ilçemizdir. Mudanya’da denize dik dağları ile ani ve şiddetli yağacak yağmur ile sel baskınlarına maruz kalabilir. Doğa bizlere, ilçemiz de her yıl 3, 4 kez küçük sel baskınları ile karşılaştırarak ders çıkarmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Bunun örneklerinden birisi; Eski Bursa asfaltının (Dadaşlar Bölgesinin) yağmurlardan sonra oluşan sel baskını sonucunda kaderine terk edildiğini defalarca yazdım, ilgililere bildirdim. Bu uyarılar sonrasında ciddi bir yapılan çalışmada göremedik, maalesef. En son birkaç ay önce yağan aşırı yağıştan sonra kavşakta kendiliğinden kuruyan çamurlardan kalan kum birikintilerinden dolayı araçlar frenleme yaparak kaymakta. Araçlar ve kişiler trafik kazasına maruz kalmaktadır.

(Giritli Mahallesi olarak adlandırdığımız) Fevzi Paşa Caddesi ve 12 Eylül Caddeleri tarihi Mudanya’nın kalbini oluşturuyor. Mudanya’nın hazırlanan turizm Master planına göre de, kentin tarihi değerlerin korunması amacı ile ‘’kimlikli kent’’ çalışmaları kapsamında Giritli mahallesine doğal granit taş kaplaması yapıldı.

Tarihi dokuya uygun güzel bir çalışma yapılıyor ama bazı olası gerçekleri de göz önünde tutmak gerekiyor. En çok sel tehdidi ile karşılaşabilecek olan mahallelerimiz başındadır, Halitpaşa Mahallesi.

Çünkü yeni düzenlenen sokak parke taşlarının yenileme çalışmaları ile öncesinde mevcut olan (yoldan yüksekteki) kaldırımlar kaldırılmış. Bunun yanında bazı ara sokaklarda yağmur suyu tahliye mazgalları yok. Mevcut yağmur suyu mazgalları da ani yağacak yağmuru kaldıracak sayıda olmadığını bölgede yaşayan birçok kişide söylüyor. Ayrıca sel halinde gelen yağışla birçok çöp, atıklar mazgalları tıkayacağından gerekli yağmur suyu tahliyesi yapılamayacağı için zemin kattaki konutların sele maruz kalacağı da aşikâr.

Akdeniz havzası içinde olan ülkemiz, küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Dünya Doğal hayatı koruma vakfının (WWF) bu havza içerisinde 1990 yılından, 2030 yılına kadar 2 derecelik bir sıcaklık artışı sonucun da beklenmeyen hava olaylarının gerçekleşeceğini raporlamış.

Giritli Mahallesinde, ihale edilen granit taş kaplama çalışmaları tamamlanmadan, Mudanya Belediyesi Fen işleri yetkililerinin bu gözle kontrollerini yaparak, eksiklikleri tespit edilerek teslimatının gerçekleşmesi sağlanmalı.

Meteorolojik olayları her vatandaşımız televizyonlardan ve cep telefonu programlarından bire bir takip ediyor. Yapılan tahminler saati saatine doğru çıkıyor. Bu doğrultuda yakın tarihimiz 2 Haziranda, Tirilye’ de meydana gelen ani sel felaketini hatırlatmakta fayda buluyorum.

Sel riski ihtimaline karşı, anında müdahalenin önemini takdir edersiniz umarım. Halka yapılan uyarıların yanı sıra, Mudanya Belediyesi yetkilileri de oluşabilecek sel ihtimaline karşı 24 saat hazır ekipler oluşturmalı ki; Mudanya’da sel baskınları ile kayıplar yaşamayalım, daha fazla bedeller ödemeyelim.

Efraim PALA

ÖNCEKİ UYARI MAKALE VE AÇIKLAMALAR

İstinat Duvarlarıyla Dolu Mudanya'da Bir İNTAM Felaketi Olur mu?

Seymenler " Mudanya'da İstinat Duvarı Faciaları Yaşanmadan Gereken Yapılmalı "