Güncel Haber

Doğa ve insanı birbirinden ayırmak mümkün değildir. Çünkü her ikisi de zincirin birer halkasıdır. İnsan doğanın içerisinde yaşamını sürdürürken, doğa ile iletişim, etkileşim içinde olmuştur. İnsanlığın varlığından itibaren var olan bu iletişim de, insanlığın kimi zaman doğaya etkisi az olurken, kimi zaman ise etkisi çok fazla olmuştur.

İnsanlığın doğaya en fazla etkili olduğu dönem, sanayileşme devriminden sonra olmuştur. Bu dönemden sonra doğadaki dengeler bozulma eğilimine girmiştir. Neler olmadı ki bu dönemden sonra? İnsan nüfusunun hızla artması, sanayileşme devrimi ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi ile insan; doğa üzerinde ezici bir üstünlük sağladı.

Sanayileşme devrimini önce yakalayan gelişmiş ülkelerle birlikte ülkemiz de, doğal kaynakların fütursuzca tüketilmesinde etkin rol oynamıştır.
Bu anlamda bizler, neler yaptık neler. Doğayı tahrip etmek için yarış içine girdik. Tasarruf etmeyi unutarak, ihtiyacımızdan fazlasını tüketmeye başladık.

Maden aramak için ormanlarımızı, başta Kanadalı ve Amerikalı olmak üzere yabancı ülke firmalarının kullanımına açtık!. Uyduruk CED raporları ile katliama, yeşil ışık yaktık. Ormanlarımızın kesilmesine, biçilmesine, yakılmasına, yok edilmesine, seyirci kaldık veya göz yumduk. Bundan dolayı insanların hayatlarını kaybetmelerine, kanser olmalarına sebep olduk.

Ormanların içerisine açılan taş ocaklarının doğaya verdiği zararı görmemezlikten geldik. Köylümüzün ürettiği tarımsal ürünlerin kaybına neden olduğunu görmedik. Toprağımızın zehirlendiğini önemsemedik. Su kaynaklarının yok olduğunu, kirlendiğini işitmedik.

Evlerde sıkıldığımız zaman, rahat nefes almak ve piknik yapmak için tercih ettiğimiz ormanlarımızı gelirken getirdiğimiz yiyecek atıklarını, çocuk bezi, cam şişe ve bira kutularını ormanda bırakarak kirlettik. Yangın çıkmasına imkân sağladık. Bir daha ihtiyacımız olmayacak zan ettik.

Belediye sınırları içerisindeki dere yataklarını rant elde etmek için, ne yazık ki imara açtık, inşaat ruhsatı verdik, konut yaptırdık.

Denizlerdeki yaşamın bitmeyeceğini düşündük. Balık çeşitliliğine acımadık. Kökünü kuruttuk. Marmara bölgesindeki 85 çeşit balık neslini yok ettik. Hırsını alamayan balıkçılarımız Karadeniz den başka ülkelere Akdeniz, Kızıldeniz ve hatta Umman denizine bile giderek katliama devam ettiklerini müsaade ettik.

Doğal su havzalarını, denizlerimizi sanayi atıkları ve kanalizasyon atıkları ile kirlettik. Tüm su kaynaklarını zehir haline getirdik. Denizlerimizin müsilaj olmasına neden olduk. Var olan tatlı su kaynaklarını aşırı tarımsal ve vahşi sulama ile kuruttuk. Gölet ve göllerdeki canlı yaşamın sonunu getirdik, kuruttuk. Kuraklık nedeni ile bölgedeki iklimin değişimine bile neden olduk.
O kadar kötü davrandık ki. Artık doğa etkiye tepki vermekte. İnsanoğlundan öcünü almaktadır.

Peki neler olmaktadır.!

Ani yağan yağmurlar ile öncelikle su yataklarına cahilce yapılan kentleşmede etkisini göstermekte. Sel baskını oluşmakta, insanlar malını ve canını yitirmektedir.

Ormanların ve ağaçların çıkar amaçlı vahşice kesilmesinden ve yakılmasından dolayı hava sıcaklığı artmakta, iklim karasal iklime dönüşerek, karbon monoksit emilimi azalmaktadır.

Ani hava şartlarının değişiminden dolayı, hortumlar oluşmakta, dolu ve don olayları ile çiftçimiz, köylümüz başta olmak üzere tüm insanlar etkilenmektedir.

Maden aramaya açılan orman arazilerinde siyanürle altın ve maden aramalarında yer altı sularının zehirlenmesi ile insanlık hasta ve kanser olmaktadır.

Bu katliamları, Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile insanlık daha ne zaman görecek? Bu çığlığa ne zaman son verecek? Bu dünyanın bizim olmadığını, bizim sadece gelip geçici bir emanetçi olduğumuzu ne zaman anlayacağız? Bu bilince ne zaman ulaşacağız?

Geç kalıp ta, dünya elimizden kaymazsa; bu bilince ulaştığımız zaman mutlaka ülkemizin ve dünyanın kurtuluşu olacaktır!

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar