Güncel Haber

Kıymetli okurlarım; ülkemizdeki işsizlik oranı 2,9 puan artarak yüzde 14'e çıktı. İşsiz sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise, 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişiye yükseldi. 15 ile 24 yaş gurubundaki gençlerimizin işsizlik oranı da 6,6 puanlık yükselişle yüzde 27,4 seviyesinde olduğu açıklandı.

Ekim ayının bir önceki yıla göre enflasyon oranı ise % 8.50 olarak açıklanması çarşıda, markette, pazarda vatandaşa % 21-25 arasında yansıması, bu hayat pahalılığını yaşayan bizlere çok inandırıcı gelmedi. Yani resmi açıklanan enflasyon oranı, gerçeklerden çok uzakta kalması, halkı çaresiz bırakmaktadır. Hatta bazı temel tüketim mallarında % 50 ye varan artışlar (zamlar) yaşanması sonucunda, vatandaşın alım gücü her geçen gün de azalmaktadır.

Vergi usul kanununda da, harç ve ceza artışları yeniden değerlendirilmiştir. Buna göre 2020 yılında MTV, pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları 22,58 oranında artış sağlanması, gerçek enflasyon oranını sizce tescil etmiyor mu?

Hastalık ekonomik sıkıntı ve aile geçimsizliği sonucunda çıkış yolu bulamayan ve çaresiz kalan vatandaşlar bunalıma girerek intihar etme yolunu seçiyor. İntihar oranları hakkında da birkaç rakam vermek istiyorum. Türkiye’de 2000’li yılların başlarında her yıl, 2000’li rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm olayları, 2012 yılından itibaren 3000’li sayılara çıkmış durumda. En son yayımlanan 2018 yılının verisi olarak 3 bin 161 kişinin intihar etmesi sonucunda ölmesi, vatandaşın yaşamış olduğu sıkıntılardan çıkış yolu bulamamasının işaretidir. Bu, günde 8 kişinin yaşamına son verdiği anlamına geliyor. Ne kadar vicdan titreten acı verici bir durum değil mi?

Öte yandan açıklanan ekonomik politikalar sonucunda köprü ve otoyolların yolcu geçiş garantili özel sektöre yaptırılması ardından, şehir hastanelerindeki hasta garantili düşünce de iflas etmiş durumdadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, ‘’bu hastaneleri genel bütçeden kendimiz yapsaydık, hizmet gideri olarak bütçede ayrılan bedelin en az yarısını öderdik’’ açıklamasını bulunmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şehir hastanelerimize bakın. Zarar ettiğini söylüyorlar. Halkımıza hizmet etmek için zarar ediyorsak varsın zarar edelim.” cümlesini kurarak hizmet etmenin maddi karşılığının önemsiz olduğunu vurgulamaktadır!

2016 yılında Türkiye Varlık Fonuna devredilen dev şirketlerin de mali performansındaki başarısızlıkları dikkati çekiyor. Varlık fonundaki ÇAYKUR, BOTAŞ, TCDD, Ziraat Bankası, Halkbank, THY, PTT, Kayseri Şeker Fabrikaları ve Denizcilik işletmelerinin karlarında ciddi düşüşler görülmektedir. Fon bünyesinde bulunan şirketlerin borçları da gittikçe artmakta olduğunu da kimse görmüyor ve duymuyor.
Hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonominin kötü yönetilmesinin sonuçlarını hepimiz iliklerimize kadar hissediyoruz. Çiftçilikten, hayvancılıktan ve üretimden uzaklaşan halkımız, çareyi asgari ücretli bir iş bulma umudu ile yaşayıp kentlere göç etmekte buluyor. Sanayici ayakta kalmak için ecel terleri dökmektedir. Türkiye’nin bel kemiği olan birçok fabrika da satılmıştır. İnsanların, % 80 ‘i asgari ücret ile kıt kanaat geçinmeye çalışırken işinden çıkarılarak, işsiz kalması da yaraya tuz biber ekiyor, maalesef.

ülkemizdeki işsizlik oranı 2,9 puan artarak yüzde 14'e çıktı. İşsiz sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise, 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişiye yükseldi.

Kıymetli okurlarım, yukarıdaki acı tablolar yerine daha iç açıcı verileri yazmak isterdim. Son zamanlarda açıklanan veriler üzüntü ve endişe verici. Bütçeye kaynak yaratmak için sürekli yeni vergi paketleri açıklanıyor. Vergiden bile vergi alınır hale geldi. Tüm ekonomik çevrelerin yanında, sokaktaki vatandaşın bile hükümetin yıllarca yapmış olduğu yanlış ekonomik politikaları söylemesini, bizleri yönetenler kulaklarını tıkamışlar, duymuyorlar. Şehir hastanesi örneğinde olduğu gibi, duyduklarında ise iş işten geçiyor. Olsun, yanlış yapılan ekonomik politikalar sonucunda faturayı ödeyecek vatandaşlar var ya, sıkıntı yok !

Efraim PALA

Kaynak : Tüik, Cumhuriyet gazetesi (Emre Deveci)

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Bu hafta öne çıkanlar