Güncel Haber

Ülkemizde Merkez Bankası Başkanlarının, ‘’söz dinlemiyorlar’’ diyerek sık sık görevden alınması ile Merkez Bankası Başkanı yardımcılarının Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerinden alınması ekonomi piyasalarında dalgalanmalara neden oldu.

Yani yıllık faizlerin % 19.25 seviyelerine çıkarılması ile Dolar, Euro ve Altın’ın artışını dizginlemeye çalışan Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde faiz oranını 2 Baz puan düşürmesi ile dövizde ve atın piyasalarının yükselmesine neden oldu. Bunun yanında, Merkez Bankasındaki rezervlerin düşmesi de ekonomi dünyasında güvensizliğe sebebiyet verdiğinden, tabiri caizse sineğin kanat çırpma rüzgârından etkilenmeye başladı; ülkemizin ekonomisi.

Böylelikle ülkemizde öncelikle asgari ücretle geçinmeye çalışan dar gelirli vatandaşların gözü kulağı dolarda, faizde; akaryakıta, elektriğe, doğalgaza yapılan zamlarda olmaya başladı.

Her sabah yeni güne uyandığımızda, bugün neye zam geldi diye merak eder hale geldik! Kötü haber çabuk yayılıyor misali tüm medya organlarından akaryakıt fiyatlarına gelen zammı, endişe ederek izlemek zorunda kalıyoruz. Böylelikle yeni güne sinir katsayısı yüksek olarak başlayan insanlarımızı, mutsuz insanlar olarak çarşıda, pazarda, işte ve evinde görmek mümkün olmaktadır.

Ekim ayı başından itibaren, yani sadece 1 ayda; Halkımızın genelini yani çiftçiyi, emekliyi, esnafı, işçiyi, memuru, öğrenciyi ilgilendiren mazottaki zam, litrede 1 Lira’ ya yaklaştı. Yani 7,33 Liradan, bir ay içinde bugün 8,23 Liraya aracına mazot almak zorunda kaldı, çaresiz vatandaşlarımız. Benzinde ise, yine Ekim ayında yani son bir ay da, 7.79 Lira’ dan 8,78 Liraya yükselen benzin fiyatları karşısında çaresizlik had safhaya yükseldi.

Sadece benzin ve mazotta sınırlı kalmıyor tabi, bu zamlar. Ya da birilerinin dediği gibi fiyat ayarlamaları! Zamların ana kaynağı olan Doların, Euro’nun, Türk Lirası karşısındaki değerlenmesi, yani Türk Lirasının değersizleşmesi sonucunda zam yağmuru altında kalıyor vatandaşlar.

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’de doğal gaza gelen her bir kuruş zam, elektriğin büyük bir kısmını doğalgazdan karşılayan ülkemizde elektriğin KWh fiyatlarının artmasını da tetiklemektedir.2021 yılının yeni günlerinde zamlanan elektriğin 1 KWh’i, 79,75 kuruş’ a yükselmişti. Temmuz ayında da 91,76 kuruşa yükselerek % 15’lik bir zam oranı ile dar gelirli vatandaşa bir tokat indirmişti.

Daha kış aylarının aşırı soğukları ile karşılaşmamışken, dar gelirli vatandaş doğalgaz kombilerini açmaya başlamadı. Bu günlerde evlerinde kat kat giyinerek yakıt giderlerini düşürme çabası içerisinde oluyorlar. Buna mecburlar. Çünkü doğal gaza; 2021 yılının Ocak ayından, 2021 yılının Temmuz ayına kadar her ay % 1 zam gelmesi ve nihayetinde Temmuz ayında %12 oranında bir zammın yapıştırılması ile gerçekten bu kış vatandaşlarımız için zor geçecek gibi gözüküyor.

Döviz kurlarının artması ile başlayan, Türk Lirasının değerinin kaybedilmesi ile bütçede oluşan açığı doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta zam yaparak gidermeye çalışan Hükümet, vatandaşın geçim zorluğuna sebebiyet vermektedir.

Gerçekten daha dün bir arkadaşımla yaptığım bir sohbette, evinin ihtiyacını daha ucuza yapabilirim ümidi ile sebze ve meyve alışverişini yani; Pazar alışverişini, malların ucuzlamasını bekleyerek akşam saat 18: 00’den sonra yapıyor olması üzüntü verici olup, ne yazık ki ülkemizin gerçeğini yansıtmaktadır.

Geçtiğimiz Temmuz ayına kadar Korona virüs salgını karşısında hayatta kalma mücadelesi içinde olan vatandaşlarımız, yaşadıkları ekonomik daralmanın baskısı altında her geçen gün fakirleşerek ayakta kalma mücadelesi de vermektedir.

Tarih boyunca her türlü zorlu hayat şartlarına alışmış olan Türk milleti, bu yaşanılan ekonomik zorluğa da göğsünü siper ederek dayanmaya devam etmektedir! Zor zamanların milleti olan Türk Milletime; yaşadıkları ekonomik savaşta başarılar diliyorum ve başarabilenleri de gönülden kutluyorum!

Efraim PALA

 

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar