Güncel Haber

Bugün itibari ile ülkemizde 13 milyon civarında emekli vatandaşımız yaşamaktadır. Ömrü boyunca canını dişine takarak çalışan emekçiler emekli olduklarında refah içinde yaşamayı arzu etmektedirler. Her emekçi, çalışma hayatı boyunca emeklilikteki hayatlarının hayali kurmaktadır. Ancak, birçok emekli vatandaşımız emekli olunca hayal kırıklığına uğramaktadır. Emekli olmadan önceki yaşam standart’ını emekli olduktan sonraki bulamamakta, arzu ettiği emeklilik hayatına kavuşamamaktadır.

Çalışan emekçinin asgari ücretinin 2324 TL olduğu günümüzde, emekli olduktan sonra açıklanan en düşük emekli maaşı 1258 Tl olması çelişki yaratmaktadır.

Bugün dört kişilik bir ailenin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için 2431 TL aylık gıda harcaması yapabilmesi gerekmektedir. Gıda harcamalarının yanı sıra giyim konut(kira, elektrik, su, yakıt) ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri harcamaları için 7919 TL. olan toplam harcamalarının karşılığı olan yoksulluk sınırına bile emeklilerimizin ulaşması mümkün değildir.

Hal böyle olunca emekli olduktan sonra umduğu emeklilik maaşını alamayan vatandaşımız geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Böylelikle emeklilerimizin büyük bir çoğunluğu kayıt dışı çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Başka çareleri yoktur. Geçinmek için mutlaka çalışmak zorundadırlar. İstedikleri işi bulan dar anlamda mutludur. Ama hiç iş bulamayan vatandaşlarımızın bunalıma girerek intihar ettiğini de duyduk ve gördük. Bu durum ülkemizin sosyo-ekonomik gerçeğinin ne kadar dengesiz olduğunu ifade etmektedir.

Emeklilerimiz ileri yaşlarını mutlu, huzurlu refah içinde geçirmesi, devletin ve toplumun onlara en temel borcudur. Emeklilerimizin hayatlarını refah içinde yaşaması gerekirken adeta sefalete mahkûm edilmesi ülkemiz açısından utanç verici bir durumdur. Ekonominin büyüdüğü dönemlerde bireye düşen refah payından yoksun olan emeklilerimiz Anayasamızda yer alan “Sosyal Devlet” ilkesi gözetilmeden yoksulluk sınırının altında borç içinde yaşamak zorunda bırakıldığını görüyor ve yaşıyoruz.

Mart 2020 boyunca yaşanan korona virüs salgını sonucunda da 65 yaş üzeri ve emekli vatandaşlarımız ekonomik ve sağlık sorunları ile yalnız bırakılmıştır.
Gerçekten bugün emeklilerimizin durumu hiç iyi değildir. Sosyal ve ekonomik anlamda hatırı sayılı sıkıntı çekmektedir. Almış oldukları maaşları elektrik, su, doğal gaz faturalarına yetişememektedir. Bu insanlar bunun haricinde ne yiyecekler, ne içecekler hiç soran yok. Bursa’da bunu hesabını soran Tüm Emekli Sendikası Bursa temsilcisi Günay Onayman’ın yanı sıra, Mudanya Şube Başkanı olan Erol Kazanç’tır.

Peki ne istiyor bu emekliler ve Emekli Sendikası Başkanları?; Muayene ilaç ve katkı paylarının kaldırılmasını istiyorlar. Korona virüs salgını boyunca 65 yaş üzeri emeklilerin sağlık durumlarının daha dikkatli takip edilmesini istiyorlar. Bu ekonomik zorluk içinde çalışmak zorunda olan emeklilerimizin hak kayıplarının devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. Elektrik, su, doğalgaz gibi sosyal ihtiyaç olan giderlerin % 50 sini sosyal devlet olan devletimizin karşılamasını istiyorlar. Emeklilik maaşlarının iyileştirilmesini istiyorlar. 2000 yılından önce emekli olan emeklilerimize yapılan intibak düzenlemesini,2000 yılından sonra emekli olan emeklilerimize de uygulanmasını istiyorlar. Banka promosyonlarının emeklilere bir sadaka mahiyetinde değil, yeteri değerde hakkı ile ödenmesini istiyorlar. Soruyorum sizlere, çok şey mi istiyorlar?

Ülkemizin mevcut değerlerine ulaşmasında emeği olan emeklilerimizin istekleri haklı değerdedir. Vefa borcumuz olan emeklilerimizin haklarına kavuşması, ekonomik ve sağlık isteklerinin karşılanması ile refah içinde yaşamaları en doğal hakları ve istekleridir. Umarım bu isteklerini duyan devlet yöneticilerimiz, bizler için değerli olan emeklilerimizin isteklerine kulaklarını kapamaz. Duyarsız kalmazlar.

Emeklilerimizin, her yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 28 Haziran, 4 Temmuz günleri arasında kutlanmakta olan ‘’Emekliler Haftası’’nı ve 30 Haziran günü kutlanmakta olan ‘’Dünya Emekliler Gününü’’ kutluyorum.

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Bu hafta öne çıkanlar