Güncel Haber

Korona virüsün başladığı 2020 Mart ayının yarısından itibaren yayılım gösteren virüs, vaka sayılarının artması ile de karantina süreçleri yaşamaya başladık. Bu aşamada ilk vakanın çıktığı o günlerden 7 Temmuz 2020 gününe kadar ülkemizde 207 bin korona virüs vakası ile karşılaşıldı. Ne yazık ki, 5241 kişinin yaşamını yitirdiği ülkemizde vaka ve ölüm sayısı azalma eğilimi içinde olsa da, risk devam etmektedir. Korona Virüsün tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit etmesi ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 540 binleri bulmuştur.

Alınan önlemlerin sonucunu yavaş yavaş gördüğümüz ülkemizde vaka ve ölüm sayılarındaki azalma istenildiği düzeye gelmemiştir. Burada halkımızın maske, mesafe ve sağlık kurallarına riayet etmesindeki hatalar ve eksiklikler etkili olmaktadır.

Korona virüsün, tüm dünyada insanlardan insanlara bulaşan bir virüs olduğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştı. İnsanlardan hayvanlara bulaşan ya da hayvanlardan insanlara bulaştığına dair bir bilimsel veri ile de karşılaşılmamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün, açıklamış olduğu bu bilgi ile sadece insanlar risk altındadır. Evcil hayvanlarla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Yani kedi ve köpek gibi evcil hayvan besleyen kişilerin virüs bulaşacak diye endişe etmelerine gerek yoktur.

Yaklaşık 4 aylık Pandemi süreci içerisinde, kafası karışan ve risk olduğunu düşünen insanların evlerinde baktıkları evcil hayvanlarını sokağa bırakmalarında % 20 artış olması yersiz ve gereksiz bir paniğin sonucudur. Endişe duyan bu kişiler virüs bulaşacak korkusu ile evlerinde bakmakta oldukları hayvanları sokağa bırakması hayvanları daha da zor duruma düşürmüştür. Bu yaklaşım dili olmayan bu can yoldaşlarını ölüme terk’ etmekten başka bir şey değildir.

Karantinalar yaşadığımız bu süreçte belediye görevlilerinin sokak hayvanlarına mama temini konusunda etkili olduklarını görmüştük. Ama bu etki sınırlı ve yetersiz olmaktadır. Burada vatandaşlarımıza da insani ve vicdani görev düşmektedir.

Bunun yanı sıra; kış ayları gelince maalesef sokaklarda kedi veya köpek sayıları artmaktadır. Sokağa bırakılan bu can yoldaşlarının da can taşıdığını unutmamamız gerekmektedir. Bakabilecek isek bu can yoldaşlarını sahiplenmemiz doğru olacaktır. Bakamayacak olduğumuzda sokağa bırakmak çözüm değil, zulümdür.

Sorumluluk duygusunu yaşayan bizlerin evimizde kuruyan ekmeklerimizi, artık yemeklerimizi çöp kutularına atmaktan ziyade, yaşam mücadelesi veren ve birlikte yaşadığımız bu can yoldaşlarımıza vermeyi düşünmelidirler. Unutmayalım ki onlarda bir can taşıyorlar.

Sıcakların 37 dereceleri bulduğu bu günlerde, sokaklarda yaşamaya çalışan bu can yoldaşlarını düşünerek, kapımızın önüne bir kap mama ve bir kap su koymak onlarında bu zor hayat şartlarında yaşayabilmesi için bir fırsat olacaktır. Empati yaparsak eğer, bu can dostların yerinde bizde olabilirdik, bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekmektedir.

Efraim PALA

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar